Metale szlachetne na oporach. Wyższe zakresy w grze

J2T Trade

Ceny złota i srebra spadały w czwartek po danych z USA. W świetle silnie rosnących cen oraz globalnego zadłużenia, a także sytuacji gospodarczej warto pochylić się nad analizą tych rynków. Czego możemy spodziewać się po rynku surowców?

Istotne dane z USA

Podczas czwartkowej sesji handlowej Uniwersytet Michigan opublikował kwietniowy raport wskaźnika nastroju konsumentów w USA. Prognozowano niewielką poprawę wskaźnika, jednakże wyniki okazały się o wiele lepsze od prognozowanych, wykazując niespodziewany wzrost nastrojów konsumenckich. Ponadto należy zwrócić uwagę, że nastroje konsumentów w dalszym ciągu są niższe niż w ubiegłym roku. Analitycy Uniwersytetu w Michigan podkreślają, iż w dalszym ciągu wśród konsumentów panuje niepewność o losy gospodarki. Jako przyczynę wskazują w głównej mierze wpływ wojny na Ukrainie na gospodarkę krajową USA, a także potencjalne nowe warianty Covid’a.

Złoto przed szansą na cenę 2000 USD za uncję

Podczas czwartkowej sesji rynek złota oscylował między zakresem 1961 a 1980 dolara za uncję. Na załączonym wykresie zaznaczony został obszar ceny 1961 USD, jako zakres wspierający układ wzrostowy. Na ten moment rynek złota znajduje się na dolnym ograniczeniu strefy istotnego oporu (zaznaczonego na wykresie kolorem niebieskim), który dwukrotnie w przeszłości generował silne impulsy spadkowe.

złoto

FP Markets

Zwrócić uwagę należy na trzy możliwe scenariusze, które mogą towarzyszyć rynkowi złota w najbliższym czasie.

I scenariusz

Pierwszy scenariusz zakłada szybkie pokonanie oporu wraz z przełamaniem jego górnego ograniczenia, przypadającego na zakres ceny 1980 USD. Gdyby tak się stało w myśl zasady zmiany biegunów (zzb), rynek utworzyłby na tym zakresie wówczas wsparcie pod kolejne wzrosty. Za tym scenariuszem przemawia również fakt utworzenia się wzrostowej tendencji na złocie od 8 kwietnia br. Możliwym do zauważenia jest ta tendencja dzięki relacji impuls-korekta-impuls. Rynek złota wykonał po impulsie wzrostowym (sięgającym górnego ograniczenia zakresu oporu – 1980 USD), korektę do zakresu ceny 1961, skąd wykonał pierwszy ruch wzrostowy, i można oczekiwać kontynuacji tego ruchu.

II scenariusz

W tym scenariuszu należy uwzględnić, chęć rynku do ponownego przetestowania zakresu ceny 1961 USD za uncję. Wówczas gdyby, tam pojawił się zmożony ruch obrotów, rynek mógłby w szybkim tempie zaatakować i wyłamać zakres oporu oraz rozpocząć budowanie nowej struktury celem osiągnięcia ceny 2000 USD za uncję.

III scenariusz

Na szczególną uwagę zasługuje wygląd średniej kroczącej SMA 88, znajdującej się poniżej ceny złota. Sposób jej kształtowania wskazuje na chęć trzymania się przez cenę zakresu oporu, aż do znalezienia odpowiedniego pretekstu do wykonania znacznego impulsu wzrostowego.

Srebro z ogromną zmiennością

Należy podkreślić, że srebro podąża za wykonywanymi przez złoto ruchami, jednak towarzyszy temu większa zmienność świadcząca na korzyść rynku srebra. Srebro zamyka się z wynikiem -0,54% na koniec czwartkowej sesji.

srebro

W obecnej chwili rynek znajduje się przy górnym ograniczeniu strefy oporu (oznaczonej kolorem niebieskim na wykresie) przypadającej na zakres 25.511-25.660 USD. Rynek jednak był powyżej zakresu oporu przed godzinami sesji europejskiej jednakże nie zdołał utrzymać się w tej strefie. W związku z powyższym przygotować można dwa scenariusze, które będą mogły odzwierciedlić ruch rynku srebra w najbliższym czasie.

I scenariusz

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że oprócz oporu, koniecznego do wyłamania, rynek utworzył ponad nim nowy lokalny szczyt. Istotną rolę będzie tutaj odgrywało zachowanie rynku w najbliższych godzinach handlu. Ten scenariusz zakłada, wygenerowanie silnego impulsu wzrostowego z rejonu, w którym obecnie znajduje się cena srebra, a który przebije zarówno opór, jak i utworzy nowy szczyt w okolicach rejonu ceny 26 USD. Wówczas w myśl sekwencyjnego podejścia do rynku, każdorazowe zejście do póki co jeszcze istniejącego lokalnego szczytu na poziomie 25.804 USD będzie okazją do ponownego zbierania przez rynek popytu.

II scenariusz

Drugi scenariusz zakłada w pierwszej fazie pokonanie górnego ograniczenia strefy oporu, a następnie utworzenie podwójnego szczytu z lokalnym szczytem. W takim przypadku, mógłby utworzyć się zakres konsolidacji bezpośrednio powyżej, obecnie istniejącej strefy oporu (zaznaczonej kolorem niebieskim). Ten w przyszłości utworzony zakres konsolidacji mógłby być swoistą strefą akumulacji w celu zaatakowania ceny 27 USD.

Podsumowanie ogólne

Złoto: ruch wzrostowy i wypełnienie scenariusza pierwszego.
Srebro: ruch wzrostowy i wypełnieni scenariusza drugiego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.