Zielono na Wall Street. S&P 500 wraca częściowo w piątek.

J2T Trade

Główne rynki akcji walczyły o kierunek podczas środowej sesji handlowej. Zamknięcie giełd na Wall Street pokazało finalny wzrost notowań głównych indeksów. Dzień upłynął pod znakiem sporej porcji danych gospodarczych. Wzbudziły one mieszane uczucia wśród rynkowych uczestników. W piątek, 25 listopada przyglądamy się sytuacji S&P 500. Dziś indeks wraca częściowo, gdyż sesja będzie krótsza niż zwykle.

Wall Street ponownie lepiej

Notowania głównych amerykańskich indeksów giełdowych zaświeciły się ostatnio na zielono. Parkiet giełdowy na Wall Street ponownie wypadł lepiej. Tym razem, w środę 23 listopada indeks S&P 500 zyskał 0,59%. Amerykański indeks spółek dużych spisał się lepiej od najstarszego z głównych indeksów. Dow Jones 30 środową sesję zakończył ze zwyżką o 0,28%.

Składowe S&P 500 z nastawieniem wzrostowym

Spółki tworzące indeks S&P 500 w środę postawiły na zyski. Zdecydowana większość składowych kończyła dzień z nastawieniem wzrostowym. Najlepiej z całego indeksu wypadła Tesla. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa wzrósł o blisko 8%. Po przeciwnej stronie natomiast pod względem procentowej zmiany rządziła firma Autodesk. Wycena spółki spadła o 5,66%.

Skok liczby Joblessów

Z uwagi na to, że wczoraj w Stanach Zjednoczonych obchodzone było Święto Dziękczynienia, dane z tego dnia zostały opublikowane w środę. Jednym z odczytów była liczba tzw. Joblessów. Departament Pracy podał, że liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 17 tysięcy. Za cały ubiegły tydzień odczyt wyniósł 240 tysięcy.

FP Markets

Wzrosła sprzedaż nowych domów

Amerykańskie biuro statystyczne podało w środę informacje o wzroście sprzedaży nowych domów. W październiku sprzedaż wzrosła o 7,5% w ujęciu miesięcznym i wyniosła 632 tysiące. Odczyt przebił przewidywania analityków. Należy jednak pamiętać, że w skali roku sprzedaż spadła o 5,8%.

Wskaźnik nastroju konsumentów wzrósł

Uniwersytet Michigan powiadomił ostatnio o ostatecznym odczycie swojego wskaźnika. Wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł w skali miesiąca, przebijając rynkowe oczekiwania. Odczyt wyniósł 56,8 pkt za listopad. Do raportu dołączono również informacje o oczekiwaniach konsumentów. Pozostały one jednak w listopadzie bez zmian w porównaniu z październikiem.

Punkt widzenia – indeks zrealizował podejście

Podczas środowej analizy głównym ruchem określaliśmy wariant wzrostowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „W najbliższych godzinach rynek ma potencjał do generowania dalszego wzrostu. Jednak dobrze byłoby, żeby przed kolejnym taki ruchem cena nieco cofnęła. Rynek cofnąć może w okolice poziomu 3 990 i dopiero z tego miejsca budować wzrost. Po takim zejściu, powrót i skuteczna stabilizacja powyżej 4 000 determinować będzie wzrost. Indeks S&P 500 sięgnąć może 4 050”.

Faktycznie cena najpierw cofnęła poniżej 4 000 i dopiero po dokładnym przetestowaniu tego rejonu zebrała się do wzrostu. Indeks częściowo zrealizował zakładane podejście, gdyż nie dotarł do targetu. Najwyżej cena sięgnęła okolic 4 040. Obecnie, czyli w piątek 25 listopada po godzinie 13 (czas w Polsce) indeks oscyluje właśnie przy 4 040. Z uwagi na ostatni ruch indeksu zmienione zostały poziomy.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma sposobność do tego, aby dziś kontynuować podejście. Jednak takie może zostać poprzedzone zejściem i sprawdzeniem sił w okolicach 4 015. Wówczas przewaga kupujących na tym zakresie mogłaby wynieś  rynek powyżej ostatnich szczytów. Po takim ruchu przełamanie z potwierdzeniem poziomu 4 040 otworzyłoby drogę do 4 060.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 25.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak zejście do 4 015 wiązać się może z głębszym zejściem. Rynek ma szanse ten zakres przełamać. Jeżeli tak się wydarzy, przebicie zakresu średniej kroczącej SMA 88 determinowałoby dalszy spadek. Wówczas indeks prawdodpobnie mógłby powrócić do 3 980.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 25.11.2022

Konkluzja

Również indeks spółek dużych postawić może dziś na dalszy wzrost. Czy rynek zdecyduje się na rozwiązanie opisane wyżej? Poziomy uległy podwyższeniu i aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TSR : 4 110

TFR : 4 060

TDP : 4 015

TFS : 3 970

TSS : 3 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.