Inwestowanie na rynku wirtualnych walut niesie ze sobą wiele zagrożeń dla początkujących. Dlatego warto poświęcić czas i nieco lepiej zaznajomić się z tematem kryptowalut. Pomocna w tej kwestii może okazać się konferencja online pod tytułem ABC Inwestowania, która przybliży kwestię zagrożeń dla nowych inwestorów. Jej celem było otwarcie drzwi dla wszystkich do edukacji na temat rynków finansowych i pomoc w wejściu w świat inwestycji XXI wieku. Jedna z prelekcji dotyczyła zagrożeń czyhających w świecie kryptowalut. Poprowadził ją Mike Satoshi – entuzjasta technologii blockchain i kryptowalut, a jego gośćmi byli Tomasz Rozmus – założyciel i prezes Tokeneo; Sylwester Szustek – prezes giełdy BitBay; oraz Rafał Kiełbus – moderator Polskiego Forum Bitcoin. Oto jakie mieli wnioski:
Rozmowa dotycząca zagrożeń czyhających na początkujących w świecie kryptowalut
Najsłynniejszą historią związaną z klęską rynku kryptowalut był upadek giełdy Mt. Gox. Jak goście wspominają tę sytuację? Sylwester Szustek przyznaje, że sam stracił część swoich bitcoinów na tym wydarzeniu, ale trzeba uczciwie przyznać, że były to same początki rynku kryptowalut. Regulacje prawne kryptowalut wciąż się rozwijają, tak więc rynek idzie w dobrym kierunku. Poza tym, jak wiadomo każda rewolucja napotyka na swojej drodze pewne problemy. Dziś giełdy są już znacznie bardziej transparentne, działają na podstawie wielu licencji i są znacznie bezpieczniejsze.
W zeszłym roku miały miejsce kolejne upadki giełd kryptowalut. Najsłynniejszy był upadek Cryptopii. Jak początkujący użytkownik może chronić się przed tymi zjawiskami? Na co powinien zwrócić uwagę przy wyborze takiego podmiotu? Tomasz Rozmus uważa, że przede wszystkim należy postawić na edukację osób wchodzących na ten rynek i największe giełdy właśnie na to powinny położyć nacisk. Powinny one także gwarantować znacznie większe bezpieczeństwo niż obecnie, aby mogły pod tym względem konkurować z tradycyjną bankowością. Sylwester Szustek z kolei uważa, że najistotniejsze jest bezpieczeństwo, transparentność oraz ciągły rozwój i generowanie zysku przez giełdę. Użytkownicy powinni również śledzić sprawozdania, wyniki i raporty finansowe danych podmiotów, aby zobaczyć czy rzeczywiście dana giełda zarabia na swojej działalności. Natomiast Rafał Kiełbus uważa, że w pierwszej kolejności nie wolno traktować giełdy jako portfela. Jest ona tylko miejscem wymiany, a nie należy na niej trzymać środków. Zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko, iż w każdej chwili może ona paść ofiarą ataku hakerów lub wstrzymać działanie w inny sposób, na przykład okazując się scamem. Z tego powodu ciekawymi rozwiązaniami obecnie z bardzo dobrymi perspektywami na przyszłość są giełdy zdecentralizowane, takie jak Uniswap, ponieważ na nich nie trzyma się środków.
Jednak czy taki zdecentralizowany podmiot jest rozwiązaniem idealnym, pozbawionym wszelkich zagrożeń? Niestety nie. Oferuje on całkowitą anonimowość, więc jeżeli dana osoba dysponuje metodą obejścia lub złamania smart kontraktów, w oparciu o które odbywa się wymiana, to takiego oszusta praktycznie nie da się namierzyć. Co gorsza, takiej sytuacji nie można w żaden sposób przewidzieć. Dodatkowo ten rynek jest czysto spekulacyjny i z tego powodu generuje ekstremalną zmienność, co z kolei może w łatwy sposób doprowadzić początkujących traderów do bankructwa. Natomiast Sylwester Szustak uważa, że zdecentralizowane finanse, to oczywiście przyszłość, jednak obecnie te podmioty są na takim etapie rozwoju, co kryptowaluty kilka lat temu. Oznacza to, że obecnie będą borykać się z wieloma dużymi problemami i pojawi się mnóstwo scamów, zanim staną się bezpieczne.
W Internecie cały czas pojawia się mnóstwo oszustów, którzy wykorzystując wizerunek sławnych ludzi wyłudzają kryptowaluty, w największym stopniu oczywiście bitcoiny. Jednak organy państwowe praktycznie ich nie ścigają, nie walczą z tym zjawiskiem, choć społeczność kryptowalutowa już od dawna porusza ten temat. Czy coś w tej kwestii może się zmienić? Tomasz Rozmus uważa, że nie da się wyeliminować, dlatego ludzie zainteresowani tą branżą powinni się odpowiednio edukować w tej kwestii, a nie podchodzić do inwestycji naiwnie i bez elementarnej wiedzy, ponieważ żaden regulator ani organy ścigania nie mogą z tym nic zrobić. Warto zaznaczyć, że na takie oszustwa najczęściej nabierają się osoby starsze, które mają trudności z otwarciem konta na danej platformie. Z kolei Sylwester Szustek uważa, że organy ścigania w dużych miejscowościach dysponują już odpowiednią wiedzą i niedługo Unia Europejska rozwiąże ten problem.
Na koniec wszyscy eksperci zgodnie stwierdzili, że branża kryptowalut doskonale się rozwija, informacje o niej z czasem będą zmieniać się na jej korzyść, a jej perspektywy na przyszłość są po prostu ogromne. Podstawą jednak jest edukacja na temat tego rynku i od niej każda osoba nią zainteresowana ma obowiązek zacząć.
Całą rozmowę można obejrzeć poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=AvEmCafF-TI&feature=youtu.be
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!