Na Wall Street wreszcie zielono. Dow Jones 30 wzrósł blisko 600 punktów. 

kontrakty futures
J2T Trade

Po ośmiu tygodniach strat na Wall Street ubiegły tydzień zakończył się mocnym wzrostem. W piątek indeks Dow Jones 30 zyskał 1,76%, co oznaczało dla rynku prawie 600 punktowy wzrost. Rynek wchodzi w ostatnie sesje tego miesiąca. 

Dow Jones na zielono

Piątkowa sesja była 6 z rzędu dla indeksu Dow Jones 30, która zakończyła się „na zielono”. Najstarszy amerykański indeks giełdowy zyskał w piątek 1,76%. Przekłada się to na wzrost rzędu blisko 600 punktów. W całym tygodniu handlowym Dow Jones 30 zyskał łącznie 6,24%. Poprzednio rynek taką dodatnią zmianą ceny w jednym tygodniu odznaczył się na początku listopada 2020 roku. 

Rynek akcyjny

Wzrostom na najstarszym amerykańskim indeksie giełdowym przewodniczyła spółka Apple. Akcje giganta technologicznego wzrosły w piątek o 4,08%. Co ciekawe wszystkie spółki tworzące indeks Dow Jones 30 zyskały w piątek. Podkreśla to jedynie wymowę zeszłotygodniowego ruchu wzrostowego. 

Przemówienie członka FED 

Na dziś przewidziane jest medialne wystąpienie członka zarządu Rezerwy Federalnej, Christopher’a Waller’a. Analitycy spodziewają się, że Waller wypowie się na temat nadchodzącego spotkania Rezerwy Federalnej. Również inwestorzy oczekują na informację dotycząca sytuacji dolara. 

FP Markets

Punkt widzenia – indeks pnie się w górę 

W piątek indeks Dow Jones 30 podjął się realizacji scenariusza wzrostowego wskazywanego podczas piątkowej analizy indeksu Dow Jones 30. W myśl założenia z piątku: „Dziś kluczowym założeniem dla wzrostów jest brak wyłamania poziomu TDP – 32 502. Ten poziom może być nadbijany i z niego może zostać zainicjowany ruch wzrostowy z celem na poziom 32 900-33 000”. Target określony w piątek został osiągnięty z nawiązką, ponieważ rynek doszedł do poziomu 33 200. 

Obecnie rynek znajduje oscyluje powyżej ceny 33 000. Na dzisiejszą sesję zostały podwyższone wyznaczane na codzień poziomy. Przewidziane zostały dwa scenariusze na przedostania majową sesję. 

Scenariusz główny – spadkowy 

Inaczej niż dla pozostały głównych indeksów w USA, przewidywany jest ruch Dow Jones 30. Rynek dziś może zejść w pierwszym ruchu poniżej zakresu ceny TDP. Następnie w myśl zasady impuls-korekta-impuls kontynuowany może być ruch spadkowy. Celem dla rynku będzie wówczas poziom 33 000- 32 950. 

Wykres H1 DJ 30 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 30.05.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy  

Rynek może jednak po opisanym wyżej zejściu wygenerować ruch wzrostowy. Mogłoby się to odbyć na zasadzie nadbicia poziomu ceny TDP. Kluczowym założeniem dla tego scenariusza jest brak wyłamania TDP. W przypadku utworzenia schematu np. wyższego lokalnego dołka, może być wykonany ruch wzrostowy sięgający poziomu 33 480. 

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 30.05.2022

Konkluzja 

Dziś nie ma wejścia USA na rynki. Należy się spodziewać mniejszej zmienności, niemniej jednak jakieś ruchy mogą się pojawiać. Przewiduję, że dziś rynek może zejść do poziomu TDP. Kluczowym będzie obserwowanie co, wydarzy się na tym zakresie. Poniżej podaje poziomy na dzisiejszą sesję. 

TSR : 33 715

TFR : 33 463

TDP : 33 210

TFS : 32 961

TSS : 32 716

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.