Dow Jones zwyżkuje 1,61%. PKB zmniejszyło się o 1,5%

Nyse-posąg
J2T Trade

Czwartkową sesję indeks Dow Jones 30 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 1,61%. Wczoraj opublikowana została wartość tempa zmiany produktu krajowego brutto (PKB). Podano, że PKB zmniejszyło się o 1,5%. Inwestorzy oczekują na ostatnią sesję w tym tygodniu handlowym.

Stałość Dow Jones

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30wzrósł o 1,61%.Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 500 punktów. Najstarszy amerykański indeks giełdowy, jako jedyny spośród głównych notuje już 5 z rzędu sesję wzrostową. Spoglądając na sytuacje w obecnym tygodniu, indeks zyskał już 4,32%.

Niska zmienność spółek

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Boeing. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones 30. Spółka  tym samym zwiększyła swoją wycenę o 4,65%. Warto zauważyć, że aż 27 komponentów zaliczanych do indeksu Dow Jones 30 zakończyło sesję zyskując.

PKB w USA spada

W czwartek zgodnie z zapowiedziami podczas wczorajszej analizy indeksu Dow Jones 30 została podana wartość PKB. Co prawda wspominałem, że są to dane wstępne, jednak w dalszym ciągu są niesłychanie ważne. Biuro statystyczne w USA podało, że produkt krajowy brutto (PKB) zmniejszył się o 1,5% w skali kwartału. Wynik okazał się gorszy niż przypuszczali analitycy.

FP Markets

Spadek liczby bezrobotnych

Pojawiły się jednak stosunkowo dobre informacje. Podano wczoraj, że liczba złożonych w zeszłym tygodniu nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła. Liczba nowych tzw. Joblessów wynosi obecnie 210 tysięcy wobec poprzedniej wartości rzędu 218 tysięcy. Dobra informacja wpłynęła na główne indeksy, dodając im siły wzrostowej.

Punkt widzenia – powrót do 33 000?

W czwartek indeks Dow Jones 30 podjął się realizacji scenariusza wzrostowego wskazywanego w analizie. Wczoraj zakładałem, że jeżeli rynek zejdzie do poziomu 32 000, może z niego generować ruch wzrostowy do zakresu 32 300. Target został szybko zaliczony, a docelowo indeks dotarł do bliskich okolic 32 800. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Na dzisiejszą sesję uległy zmianie wyznaczane przeze mnie poziomy.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek może kontynuować wzrosty. Dziś kluczowym założeniem dla wzrostów jest brak wyłamania poziomu TDP – 32 502. Ten poziom może być nadbijany i z niego może zostać zainicjowany ruch wzrostowy z celem na poziom 32 900-33 000. Poniżej jak za każdym razem zamieszczam poglądowy wykres z rysunkiem opisanego wyżej ruchu.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 27.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu będzie zyskiwał i najpierw dojdzie do poziomu 32 850. Na tym poziomie ceny siła popytowa może odpuścić. Gdyby tak się stało, może zostać utworzony schemat tzw. niższego szczytu, który da początek głębszej przecenie. W przypadku takiego obrotu spraw celem może być nawet 32 400.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 27.05.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się zarówno w trakcie sesji, jak i przed jej rozpoczęciem. Być może opisywane zejście w scenariuszu głównym zostanie realizowane przed sesją. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy, jednak obserwować będę również strefy podane w scenariuszu spadkowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 33 007

TFR : 32 755

TDP : 32 502

TFS : 32 253

TSS : 32 008

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.