FTSE 100 wzrosło 1,01% we wtorek. Wzrost inflacji w UK!

161
London Stock Exchange
J2T Trade

Dobra passa na FTSE 100 trwa. We wtorek indeks FTSE 100 wzrósł 1,01%. Wczorajsze dane nie zaniepokoiły mocniej inwestorów. Dziś jednak biuro statystyczne w UK podało odczyt inflacji za czerwiec. Odczyt wyjawił wzrost inflacji do 9,4%.

Zielone FTSE

Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 1,01%. Zmiana kursu notowań wyniosła finalnie nieco ponad 70 punktów. Wczorajsza sesja była trzecią z rzędu zakończoną na zielono. Sesji wzrostowych w lipcu było jak na razie zdecydowanie więcej, jednak lipcowy wynik to zaledwie +1,77%.

Rosną akcje

Na brytyjskim parkiecie giełdowym większość komponentów indeksu FTSE 100 świeciło się na zielono. Największą zmiennością spośród wszystkich spółek odznaczyła się Informa. Spółka zwiększyła swoją wycenę o 5,89%. Po stronie spadkowej stanęło jedynie kilkanaście elementów. Stratnym spółką przewodziło Ocado. Akcje Ocado zleciały o 3,21%.

Niepokojące dane

Inwestorzy brytyjskiego indeksu giełdowego otrzymali już wczoraj szereg istotnych danych dotyczących gospodarki Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia nie zmieniła względem poprzedniego okresu. Informacja ta nie wzbudziła jednak paniki wśród inwestorów.

FP Markets

Inaczej jednak może być w przypadku dziś opublikowanych danych. O 8 rano podano odczyt wskaźnika CPI. Zwany powszechnie odczytem inflacyjnym, wskaźnik CPI wyniósł 9,4%. Odczyt wykazał tym samym wzrost względem poprzedniego okresu.

Punkt widzenia – jednak średnia

We wtorek indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Wczorajsza analiza jako główny przedstawiała ruch wzrostowy. Założenia dla podejścia: „Dzisiejsze kluczowe założenie dotyczyć będzie poziomu TDP. Zakładam, że rynek podejmie się najpierw zejścia właśnie w jego stronę. Poziom ten musi zostać wybroniony, jeżeli realizować ma się wzrostowe podejście. Wzrost może rozpocząć się jednak już z zakresu średniej kroczącej SMA 55. Poniżej jednak przedstawiłem wariant z głębszą korektą przed wzrostem (zejście do TDP). W przypadku, gdy TDP zostanie utrzymane celem będzie 7 220.

Weryfikując wczorajszą projekcję, warto zwrócić uwagę, że wykonany ruch wzrostowy odbył się po zejściu do średniej kroczącej. Wspominałem w scenariuszu wzrostowym, że podejście rozpocząć się może właśnie już z tego zakresu. Tym samym kluczowe założenie było zrespektowane. Rynek dotarł wczoraj powyżej ceny 7 330. Obecnie cena utrzymuje się powyżej tego poziomu. Zmianie ulegają dziś poziomy.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie na dziś dotyczy nowego poziomu TDP – 7 282. Zakładam, że najpierw rynek zejdzie celem przetestowania tego zakresu od góry. Poziom TDP musi zostać utrzymany. Wówczas do niego zbliży się średnia krocząca, i siła popytowa będzie mogła ponownie pokazać dominację. Target na dziś to 7 380- 7 400.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 20.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek w pierwszym ruchu podbije, zakładać będę następujące. Podbicie do nowego TFR determinować będzie budowę schematu spadkowego w postaci niższego dołka. Szybkie przebicie TFR i powrót poniżej niego świadczyć będzie o istnieniu siły podażowej na tym zakresie. Następnie re-test od dołu poziomu TFR dopełni schematu i rynek będzie mógł spadać. Target to poziom 7 280.  

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 20.07.2022

Konkluzja

Indeksy giełdowe w Europie i USA wykonały silniejsze ruchy wzrostowe we wtorek. Wspinaczka ma szansę być dziś kontynuowana. Podane zostały projekcje na dziś. Przychylam się w stronę realizacji scenariusza wzrostowego. Szczególna uwagę zwracam dziś właśnie na strefę okolic poziomu nowego TDP. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.