FTSE 100 zyskuje 0,90%. Istotne dane z Wielkiej Brytanii!

205
London
J2T Trade

Indeks FTSE 100 zyskał 0,90%. Brytyjski indeks giełdowy pozytywnie zaczyna nowy tydzień. Dziś przed sesją podane zostaną istotne dane. Publikacja dotyczyć będzie szczególnie ważnych wskaźników dla Banku Anglii (BoE).

FTSE rośnie

Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł o 0,90%. Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 60 punktów. Indeks kontynuował tym samym zyski z piątku.

Ponownie Carnival

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Carnival. Ponownie w lipcu to ta spółka odznaczyła się najwyższym poziomem zmienności. Spółka zwiększyła w poniedziałek swoją wycenę o 8,20%. Po stronie „zielonych” stało również więcej przedsiębiorstw. Jedynie kilkanaście komponentów straciło w poniedziałek. Warto jednak podkreślić, że spadkom przewodziło Admiral Group. Akcje tej spółki spadły o 7,65%. Inne stratne elementy indeksu nie przekroczyły poziomu 2% zmienności.

Dzisiejsze dane

Dziś na chwilę przed rozpoczęciem sesji europejskiej podane zostaną istotne dane dotyczące gospodarki Wielkiej Brytanii. Szczególnie dzisiejsze dane interesować będą przedstawicieli Banku Anglii (BoE). Inwestorzy natomiast swoją uwagę zwrócą na pewno na wynik stopy bezrobocia. Będzie to wartość za maj, a analitycy spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia.

FP Markets

Ponadto biuro statystyczne poda dziś o 8 liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w czerwcu. Prognozuje się, że wartość tego wskaźnika mocno spadnie. Oczekuje się również spadku innego wskaźnika. Mowa o zmianie średniego wynagrodzenia w maju. Znajomość wartości indeksu średnich zarobków pozwala na określenie co do wskaźnika wzrostu dochodów osobistych.

Punkt widzenia – FTSE wraca poniżej 7 200

W poniedziałek indeks FTSE 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. Podany we wczorajszej analizie scenariusz zakładał: „Tak jak wspomniałem wyżej, kluczowe założenie wiązać się będzie z poziomem TFR. Zakładam, że rynek w pierwszym ruchu wyjdzie powyżej tego poziomu. Następnie cena utrzymywane będzie powyżej tego zakresu, a rynek szukać będzie dalszego pretekstu do wzrostów. Targetem na dziś będzie 7 270”.

Rzeczywiście rynek w pierwszym ruchu wyszedł powyżej poziomu TFR. Spoglądając na niższe interwały zauważyć można, że rynek wykonał chwilowy przystanek na tym zakresie i dalej piął się w górę. Target został osiągnięty w nieco ponad godzinę. Rynek postanowił jednak cofnąć do poziomu TFR. Utrzymanie poziomu mogło się wiązać z generacją kolejnych impulsów wzrostowych. Jednak poziom ten nie został utrzymany i TFR potraktowane zostało jako opór. Realizacji poddawał się zatem drugi scenariusz – spadkowy. Zakładałem w nim właśnie utworzenie oporu dla rynku na tym poziomie. Target jednak nie został zrealizowany w pełni, gdyż rynek zszedł do 7 180. Projekcja wzrostowa została zatem w pełni spełniona.

Obecnie rynek znajduje się nieco powyżej zakresu średniej kroczącej. Wiele dziś zależeć będzie od zachowania indeksu po opublikowaniu danych makroekonomicznych.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dzisiejsze kluczowe założenie dotyczyć będzie poziomu TDP. Zakładam, że rynek podejmie się najpierw zejścia właśnie w jego stronę. Poziom ten musi zostać wybroniony, jeżeli realizować ma się wzrostowe podejście. Wzrost może rozpocząć się jednak już z zakresu średniej kroczącej SMA 55. Poniżej jednak przedstawiłem wariant z głębszą korektą przed wzrostem (zejście do TDP). W przypadku, gdy TDP zostanie utrzymane celem będzie 7 220.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 19.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wspomniane wyżej cofnięcie okazać się może zdecydowanie mocniejsze. Jeżeli rynek zejdzie poniżej zakresu średniej, to re-test od dołu tego zakresu pobudzi siłę podażową. Wówczas główne założenie z wariantu wzrostowego zostanie zanegowane – rynek przebije poziom TDP, pomijając jego obecność. Targetem będzie 7 100. 

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 19.07.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy wykonał wczoraj zamysł krótko po rozpoczęciu sesji. Pokazał jednak okazję na drugi wariant. Dziś może okazać się podobnie. Najważniejszym będzie dziś dla mnie zachowanie indeksu na poziomie TDP oraz na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 7 318

TFR : 7 227

TDP : 7 136

TFS : 7 046

TSS : 6 953

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.