Dow Jones 30 wzrasta prawie 2%. JPMorgan zyskuje ponad 6%. 

220
Analizowanie wykresów
J2T Trade

Najstarszy amerykański indeks giełdowy wzrósł wczoraj blisko 2%. Finalnie indeks Dow Jones 30 podwyższył kurs swoich notowań o 1,98%. W poniedziałek wyróżniała się spółka JPMorgan. Grupa zyskała wczoraj ponad 6%. Co czeka rynek we wtorek? 

JPMorgan przewodzi 

Wczorajszą sesję indeks Dow Jones 30 zakończył ze zwyżką notowań rzędu 1,98%. Dla najstarszego spośród głównych indeksów giełdowych oznacza to 600 punktowy wzrost. Podwyżce notowań indeksu przewodził holding finansowy JPMorgan. Spółka zyskała wczoraj 6,19%. Warto zaznaczyć, że ze wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones, jedynie trzy zakończyły sesję „na czerwono”. 

Kontynuacja rozmów 

W dalszym ciągu trwa wizyta prezydenta Joe Bidena w Azji. Powracając jeszcze do poruszonego wczoraj tematu, warto dodać pewne informacje. Zainicjowany przez USA projekt IPEF został dobrze przyjęty m.in przez Japonię. Projekt IPEF to nowy system współpracy ekonomicznej w regionie Indo-Pacyfiku. 

Wczoraj również Joe Biden powiedział, że Waszyngton podejmie się interwencji militarnej na Tajwanie, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać. Napięcie w rejonie Indo-Pacyfiku rośnie. Tak mocne słowa Bidena mogą wpłynąć na zachowanie inwestorów w najbliższym czasie. 

FP Markets

Światowe Forum Ekonomiczne 

Wczoraj rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Jak co roku ustawodawcy zebrali się w Szwajcarii w Davos. Przemawiali m.in. deputowani ze Stanów Zjednoczonych, którzy poruszyli kwestię zależności od Azji. Wypowiedzi dotyczyły także sektora energetycznego, który mocno osłabł w ostatnim czasie. Amerykańscy prelegenci podkreślali, że kraje sojusznicze muszą dążyć do zmniejszenia zależności od Chin i Rosji. 

Brak zagrożenia recesją? 

Przemówienia ostatnio dokonały także osoby związane z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Dyrektor zarządzająca, Kristalina Georgiewa zauważyła, że poziom perspektyw gospodarczych na świecie osłabł względem ostatniego miesiąca. Optymistycznym elementem przemówienia było jednak pewne stwierdzenie Georgiewy. W trakcie wystąpienia podkreśliła, że jak na razie globalna recesja nie jest prawdopodobna. 

Punkt widzenia – poziom 32 000 

Wczorajsza analizie indeksu Dow Jones 30 uwzględniała dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Wczorajsze założenie: „Na dzisiejsza sesję kluczowym założeniem jest utrzymanie poziomu TFS” rynek dokładnie zrealizował. Target w przypadku dochowania założenia określiłem wczoraj na poziom 31 664, rynek wypełnił schemat. W konsekwencji dotarł do poziomów wyższych, ponieważ zbliżył się do okolic ceny 32 000. 

Na dzisiejszą sesję wyznaczane przeze mnie punkty nie uległy zmianie. Rynek bowiem oscyluje nadal na tych samych zakresach. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – spadkowy 

Dziś zakładam, że rynek wykona dziś finalnie ruch spadkowy. Mogłoby to się odbyć w następujący sposób. Rynek może, ale nie musi w godzinach pre-marketu schodzić do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Nie jest to konieczne, jednak ten pierwszy ruch może spowodować zejście jedynie do poziomu ceny TDP. Z okolic ceny TDP bądź średniej kroczącej SMA 88 może zostać wygenerowany ruch wzrostowy na tzw. wygaszenie siły popytowej. Oporem wówczas dla rynku będzie poziom TFR. Na tym zakresie zakładam, że pojawi się siła podażowa, która zadecyduje o spadku do ceny 31 600.  

Wykres DJ 30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 24.05.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy 

Przypuszczać na dzisiejszą sesję można również scenariusz wzrostowy. Podobnie jak w scenariuszu głównym zakładam, że pierwszym ruchem będzie zejście do zakresu właśnie średniej kroczącej SMA 88. Na zakresie średniej może odbyć się jej re-test od góry. W takim przypadku może to spotęgować ruch wzrostowy. Kluczowym założeniem wykonania scenariusza wzrostowego jest utrzymanie poziomu 31 500. Targetem będzie wówczas pełen psychologiczny poziom 32 000. 

Wykres DJ 30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 24.05.2022

Konkluzja

Dziś szczególnie ważnym będzie obserwacja indeksu już od godzin sesji europejskiej. Przypuszczam realizację scenariusza spadkowego, jednak podane zostały różne założenia dla obu ruchów. Jeżeli będzie realizowane założenie ze scenariusza wzrostowego, wówczas może dojść do jego wypełnienia. Poniżej podaję poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji. 

TSR : 32 169

TFR : 31 917

TDP : 31 664

TFS : 31 415

TSS : 31 170

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.