Amerykański indeks Dow Jones 30 kończy piątkową sesję z niewielką zmianą. W piątek na rynku panowały mieszane nastroje. Spośród trzech głównych amerykańskich indeksów giełdowych, Dow Jones 30 traci najwięcej.
Ósmy tydzień spadku!
Ostatnia sesja handlowa ubiegłego tygodnia zakończyła się delikatnym wzrostem notowań. Indeks Dow Jones wzrósł zaledwie o 0,03%. Oznacza to wzrost rzędu jedynie 8 punktów. W minionym tygodniu, aż dwie sesje zakończyły się tak niską zmianą ceny. Indeks stracił w całym tygodniu łącznie blisko 3%.
Spośród trzech głównych indeksów to indeks Dow Jones 30 odnotowuje najdłużej spadki. Ubiegły tydzień był już ósmym z rzędu zakończony stratą. Ponadto w maju najstarszy amerykański indeks Dow Jones 30 traci już ponad 5%.
Napędzane obawy o geopolitykę
Nastroje inwestorów w dalszym ciągu wystawiane są na próbę, chociażby ze względu na trwający ciągle konflikt na Ukrainie. W piątek Władimir Putin powiedział, że prowadzona jest wojna w cyberprzestrzeni wymierzona w Rosję.
Ponadto w piątek Pentagon wydał oświadczenie, w którym poinformował, że jak na razie nie ma dowodów na użycie broni laserowej przez Rosjan.
Region Indo-Pacyfiku
Obecnie trwa wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena w Japonii. Wraz z premierem Japonii, Fumio Kishida opowiedzieli się za obroną wartości demokratycznych, nawiązując przy tym do trwającego konfliktu na Ukrainie. Jak donosi CNBC* spotkania Joe Bidena z głowami państw w rejonie Indo-Pacyfiku są „kamieniem węgielnym” strategii przeciwstawiania się potęgi Chin. W najbliższych dniach Prezydent USA spotka się również z przywódcami Indii i Australii. Głównym celem jest zacieśnienie współpracy między tą „czwórką”, aby nie dopuścić do znacznej przewagi Chin.
Punkt widzenia – szansa na wzrost?
W piątkowej analizie indeksu Dow Jones 30 zostały przedstawione dwa scenariusze. Kluczowym założeniem było: „Możliwe, że rynek będzie chciał nadbijać zakres TFS, jednak jego utrzymanie jest kluczowe na dzisiejszą sesję”. Rynek w praktyce zanegował ten poziom, generując z niego mocny impuls spadkowy.
Scenariusz spadkowy wskazywany na piątkową sesję zakładał, że rynek nie utrzyma poziomu TFS. Ponadto wskazywałem, że ruch spadkowy może w pierwszym ruchu zakładać podejście. W myśl tamtego scenariusza: „rynek podejdzie do okolic wczoraj utworzonych lokalnych szczytów, jednak może się tam uaktywnić siła podażowa” dokładnie tak się wydarzyło. Target przewidywany dla scenariusza spadkowego ustalony był na poziom 31 000. Rynek finalnie dotarł poniżej 30 700.
Poziomy na dzisiejszą sesję nie ulegają zmianie względem piątkowych. Rynek pomimo wykonania dużego „przelotu” oscyluje na jednym poziomie (TFS). Przygotowane na dziś zostały dwa scenariusze.
Scenariusz główny – wzrostowy
Na dzisiejsza sesję kluczowym założeniem jest utrzymanie poziomu TFS, podobnie jak w piątek. Indeks po wykonaniu re-testu od góry tego poziomu, może wykonać ruch wzrostowy sięgający do zakresu ceny TDP, czyli 31 664.

Scenariusz poboczny – spadkowy
Gdyby rynek usilnie oscylował w okolicach TFS nie generując żadnych sygnałów wzrostowych, może oznaczać to chęć schodzenia do niższych poziomów. Wówczas po re-tetach poziomu TFS od dołu, przypuszcza się ruch spadkowy z celem na 31 100.

Konkluzja
Podane zostało główne założenie na dzisiejszą sesję. Kluczowe jest niewybijanie poziomu TFS. Jeżeli ma zostać wykonany ruch wzrostowy, konieczne jest jego utrzymanie. Przypuszczam dziś realizację scenariusza głównego. Poniżej podaje poziomy na dzisiejszą sesję.
TSR : 32 169
TFR : 31 917
TDP : 31 664
TFS : 31 415
TSS : 31 170
*Źródło: CNBC
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!