Wzrok na rynek pracy w UK. FTSE 100 przedłuża straty.

J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniedziałkową sesję ze stratą. Obawy przeważyły na rynku po niestabilnej sesji. Tym samym indeks FTSE 100 przedłużył straty, notując czwarty dzień spadku. Wczoraj również Bank Anglii (BoE) ogłosił dodatkowe środki w celu wsparcia rynku. Było to związane z kończącym się niebawem (w piątek 14.10) planem wykupu obligacji. Dziś, we wtorek 11 października natomiast wzrok spoczywa na danych z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Raporty z rynku pracy analizowane są dokładnie przez bankierów BoE. Co pokażą dzisiejsze odczyty?

Czwarta sesja spadkowa

Notowany na londyńskiej giełdzie, indeks FTSE 100 rozpoczął nowy tydzień od strat. Poniedziałkowa sesja zakończyła się stratą rzędu 0,45%. Była to już czwarta spadkowa sesja indeksu z rzędu.

Kurs akcji DS Smith skacze o 12,12%

Podczas wczorajszej sesji większość składowych indeksu FTSE 100 opowiedziała się za spadkami. Indeks w dół najmocniej ciągnęła spółka Carnival. Notowania tego przedsiębiorstwa obniżyły się o 4,68%. Jednak nie był to najwyższy, odnotowany w poniedziałek poziom zmiany ceny. Najlepiej z całego indeksu pod tym względem wypadła spółka DS Smith. Kurs akcji tej firmy skoczył w górę o 12,12%.

Bank Anglii ogłosił wsparcie rynku

Bank Anglii ogłosił w poniedziałek dodatkowe środki w celu wsparcia funkcjonowania rynku. Dzieje się tak w obliczu planowanego zakończenia wszystkich zakupów obligacji od 14 października. Brytyjski bank centralny wprowadził trzy nowe środki wspierające zakończenie programu skupu. Jednym z nich jest gotowość do zwiększenia pozostałych codziennych aukcji do 5 mld funtów. Ponadto bank uruchomi procedurę łagodzenia presji płynnościowej. Instytucja pozostanie przy tym gotowa do wsparcia swoich kredytowych kontrahentów.

FP Markets

Dane z rynku pracy

Dziś inwestorzy zwrócą swoją uwagę na dane z rynku pracy. O godzinie 8 opublikowany zostanie szereg raportów. Szczególna uwaga spocznie na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz na zmianę stopy bezrobocia. Indeks FTSE 100 reagować będzie na najnowsze dane z rynku pracy.

Punkt widzenia – niezbyt silny ruch spadkowy

Wczoraj w analizie rozważyliśmy również możliwość spadkową. O ruchu spadkowym pisaliśmy: „Przypuszczać należy jeszcze inną możliwość. Ostatnio potwierdzona została istotność zakresu średniej kroczącej SMA 55. Tym samym siła podażowa daje o sobie znać i średnia stanowi opór dla rynku. W takim wypadku, cena w najbliższych godzinach podbić może do zakresu średniej. Następnie zbierając sprzedających, kontynuowane będzie mogło być zejście. Potencjalnym celem stałby się poziom 6 900”.

Rzeczywiście patrząc na rynek widać, że ten podbił w poniedziałek do zakresu średniej. Ten obszar utwierdził w przekonaniu, że jest dla rynku oporem. Jednak silne zejście, które oczekiwaliśmy nie pojawiło się. Rynek zamknął się w okolicach 6 950. Indeks na moment pisania tego artykułu (przed godzina 7) schodzi do niższych poziomów. Aktualnie indeks oscyluje przy 6 930.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś już patrząc, we wtorek 11 października, warto skupić się przede wszystkim na tym, jak rynek kontynuować może zejście. Tym razem większe podbicie może się nie pojawić. Warto będzie za to obserwować, czy rynek będzie w stanie podejść chociaż w okolice 6 950. Wówczas ma szansę pojawić się re-test tego obszaru od dołu. Taka sytuacja determinowałaby właśnie dalszy spadek. Celem natomiast byłby poziom 6 870.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 11.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast, jeżeli rynek zamierza dziś wzrastać, kluczowy wydaje się pewny powrót powyżej 6 950. Wówczas stabilizacja powyżej tego zakresu stanowiłaby pierwsze oznaki przemawiające za wzrostem. Impetu wzrostu nada przełamanie zakresu średniej kroczącej. Powrót do 7 010 będzie wchodzić w takim wypadku w grę.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 11.10.2022

Konkluzja

Rynki akcji mogą dziś pogłębić straty. Wtorkowa sesja napędzana będzie również danymi napływającymi z gospodarki UK. Uwaga spocznie na raportach z rynku pracy. Poziomy wyznaczane co dziennie nie ulegają zmianie. Poniżej prezentują się następująco.

TSR : 7 222

TFR : 7 132

TDP : 7 040

TFS : 6 950

TSS : 6 857

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.