Bank Anglii musi utrzymać kurs. FTSE 100 ze zniżką w piątek.

Rynek giełdowy
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 w piątek zakończył zmagania pierwszego tygodnia października. Indeks FTSE 100 sesję piątkową zakończył zniżką rzędu 0,09%. Również tego dnia wypowiadał się wicegubernator Banku Anglii, Dave Ramsden. Bankier podkreślił, że instytucja utrzymać musi kurs. Co jeszcze powiedział wiceprzewodniczący Banku Anglii? Rynki akcji rozpoczynają handel w nowym tygodniu.

Niewielka strata na koniec, tydzień na zielono

Piątkową sesją, 7 października indeksy zakończyły pierwszy tydzień handlowy nowego miesiąca. Na koniec tygodnia londyński indeks FTSE 100 zanotował niewielką zniżkę kursu. FTSE 100 straciło w ogólnym rozliczeniu jedynie 0,09%. Co ciekawe była to trzecia stratna sesja w ubiegłym tygodniu (03.10-07.10). Cały tydzień zakończył się jednak pozytywnie. W ujęciu tygodniowym notowania zaświeciły się na zielono pokazując zysk rzędu 1,41%.

Stratne spółki wypadły lepiej

Przechodząc już do piątkowego zachowania spółek tworzących indeks FTSE 100, zdziwić może nieco finalny wynik indeksu. Stratne spółki kolejny raz wypadły znacznie lepiej niż przeciwna strona. Po stronie stratnych składowych odnotowano większą zmianę ceny. Akcje spółki Ocado spadły o 5,78%. Ponadto po stronie strat opowiedziało się znacznie więcej spółek. Jedynie dwadzieścia komponentów FTSE 100 wykazało wzrost. Najsilniejsza okazała się Centrica, której akcje wzrosły aż o 3,65%.

Bank Anglii zna konsekwencje wysokiej inflacji

W miniony piątek, 7 października przemawiał wicegubernator Banku Anglii, Dave Ramsden. Urzędnik podkreślił, że instytucja musi „utrzymać kurs” i pozostać skoncentrowana na sprowadzeniu inflacji do celu 2% w średnim terminie. Takie działanie ma się odbyć nawet pomimo „trudnych konsekwencji”, jakie może to spowodować dla gospodarki.

FP Markets

Decydent w przemówieniu wspomniał również o korektach cen rynkowych, które zgodne były z zacieśnianiem polityki monetarnej na świecie. Zdaniem Ramsden’a ostatnie rynkowe ruchy mogą mieć „bezpośredni wpływ” na listopadowe prognozy. Wicegubernator zauważył, że Bank Anglii zdaje sobie sprawę z tego jakie są konsekwencje utrzymującej się wysokiej inflacji.

Punkt widzenia – zakres średniej przetestowany

W ostatniej analizie indeksu FTSE 100, jako główny ruch opisaliśmy spadkowy. Wówczas o zejściu pisaliśmy w słowach: „Dziś właśnie o zachowanie rynku wobec średniej, opierać się będzie scenariusz spadkowy. Rynek w pierwszym ruchu podbić może właśnie do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Tak się składa, że średnia znajduje również w obszarze poziomu TDP. Determinuje to myśl o tym, że właśnie to tam spocząć może główna uwaga rynkowa. Dopóki siła podażowa pilnuje tego zakresu, rynek ma sposobność generować zejście. Takie odbyłoby się np. na zasadzie budowy niższego szczytu. Przebicie czwartkowych dołków nada impetu przecenie. Potencjalnym celem jest 6 950”.

Rzeczywiście to do średniej zmierzał rynek celem przetestowania tego zakresu. Podaż zadziałała i sprowadziła rynek najniżej do poziomu 6 960, czyli blisko zakładanego targetu. W pełni target osiągnięty został dziś, w poniedziałek 10 października. Aktualnie jednak znów rynek znajduje się przy 6 960.

Scenariusz główny – wzrostowy

Warto będzie się przyjrzeć dziś okolicom poziomu 6 950. To właśnie na tym zakresie spocząć może rynkowa uwaga. Już wcześnie rynek generował podejście z tego zakresu i teraz ma szansę to powtórzyć. Tak długo, jak utrzymywane są okolice poziomu 6 950, rynek ma szansę szukać okazji do stworzenia impulsu wzrostowego. Prawdopodobnym celem na poniedziałek będzie cena 7 030.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 10.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przypuszczać należy jeszcze inną możliwość. Ostatnio potwierdzona została istotność zakresu średniej kroczącej SMA 55. Tym samym siła podażowa daje o sobie znać i średnia stanowi opór dla rynku. W takim wypadku, cena w najbliższych godzinach podbić może do zakresu średniej. Następnie zbierając sprzedających, kontynuowanego będzie mogło być zejście. Potencjalnym celem stałby się poziom 6 900.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 10.10.2022

Konkluzja

Handel na rynkach akcyjnych rozpoczyna się dziś w kolejnym tygodniu października. Rynek znów ma szansę dobrze wejść w nowy tydzień. Czy tak się stanie? Poniżej rozpisane poziomy na poniedziałkową sesję (10.10).

TSR : 7 222

TFR : 7 132

TDP : 7 040

TFS : 6 950

TSS : 6 857

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.