Wyścig o fotel premiera. FTSE 100 stracił 0,74%.

173
londyn
J2T Trade

Główne europejskie indeksy giełdowe traciły w środę. Stało się to za sprawą danych inflacyjnych opublikowanych przez kilka państw w Europie. Indeks FTSE 100 zakończył sesję ze spadkiem. FTSE 100 straciło 0,74% w wyniku nowych doniesień. Trwa wyścig o fotel premiera w Wielkiej Brytanii.

Przerwana passa

Wczorajszą sesją spadkową, przerwana została passa wzrostów. Brytyjski indeks FTSE 100 obniżył kurs notowań o 0,74%. Notowania indeksu giełdowego poleciały o ponad 50 punktów. Środowa sesja była trzecią w tym miesiącu, zakończoną obniżką kursu. Pomimo zdecydowanie mniejszej ilości sesji spadkowych, to one wykazały większą zmienność. W lipcu indeks FTSE 100 stracił 0,18%.

Siła spółki chemicznej

Na indeksie dominowała spółka Johnson Matthey. Spółka pod względem zmienności zdecydowanie odbiegała od reszty. Przedsiębiorstwo zmieniło finalnie wycenę na swoją korzyść o 11,41%.  Warto zauważyć, że większość komponentów zaliczanych do indeksu FTSE 100 traciło. Wśród spadkowych komponentów, największą zmianę osiągnęło Abdrn. Akcje tej spółki poleciały 5,02%.

Fotel premiera

W Wielkiej Brytanii trwa obecnie wyścig o fotel premiera. Rynek reagował na wczorajsze doniesienia związane właśnie z nowymi kandydatami. Najbliżej zwycięstwa wydaje się być były sekretarz finansów, Rishi Sunak.

FP Markets

Inny kandydat – były sekretarz zdrowia, Jeremy Hunt wyraził w środę swoje poparcie dla Sunaka. Jeremy Hunt powiedział: „Rishi jest jednym z najbardziej przyzwoitych prostych ludzi o najwyższych standardach uczciwości, jakie kiedykolwiek spotkałem w brytyjskiej polityce, i dlatego będę dumny, mając go jako następnego premiera”.

Punkt widzenia – konkretniejszy ruch?

Londyńskie FTSE podjęło się realizacji scenariusza pobocznego. Środowy scenariusz zakładał wariant spadkowy. Założenie dla zejścia brzmiało: „Negacja założenia z dzisiejszego wariantu wzrostowego będzie świadczyć o chęci zejścia. Po re-teście od dołu poziomu TDP/średniej kroczącej, rynek zejść może do poziomu 7 120”. Założeniem dla wzrostów było utrzymanie poziomu TDP. Rynek szybko zanegował te spostrzeżenie i realizował się wariant zejścia. Spoglądając na niższe interwały czasowe, można zauważyć, że rynek rzeczywiście przetestował od dołu istotną strefę. Target został osiągnięty w niecałą godzinę.

Jednak później rynek ponownie powrócił do strefy: poziomu TDP/średniej kroczącej SMA 55. Ponownie zakładany mógł być zatem scenariusz spadkowy. Rynek ponownie wykonał od dołu re-test TDP, jedynie delikatnie go nadbijając. Ponownie miało miejsce zejście i target również został osiągnięty.  

Obecnie rynek oscyluje poniżej średniej kroczącej SMA 55. Na rynku trwa również konsolidacja, a ostatnio FTSE jeszcze bardziej zawęża ruch.

Scenariusz główny – spadkowy

Dzisiejszy głównych ruch polegać może na zejściu. Przecena może się odbyć z zakresu średniej kroczącej SMA 55. Zakładam, że rynek podejmie się re-testu jej zakresu. Kluczowym założeniem jest na dziś, utrzymywanie się poniżej poziomu TDP. Nie może dojść do wybicia poziomu i oscylowania powyżej niego. Niewykluczone jednak, że rynek nie będzie chciał go nadbijać. Targetem dla zejścia będzie TFS, czyli poziom 7 097.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 14.07.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Wyjście natomiast powyżej poziomu TDP, czyli negacja kluczowego założenia z możliwości spadkowej, świadczyć będzie na korzyść wzrostom. Utrzymywanie poziomu TDP pobudzić może siłę popytową. Impuls wzrostowy sięgnąć może poziomu 7 250.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 14.07.2022

Konkluzja

Dziś ważniejsze dane dotyczące Wielkiej Brytanii, opublikowane zostaną o godzinie 10:30. Będzie to badanie dotyczące warunków kredytowych BoE. Spodziewać się inwestorzy będą mogli wystąpienia, przedstawicieli Banku Anglii (BoE). Przychylam się dziś w stronę realizacji scenariusza spadkowego. Nie neguję jednak drugiego przypadku. Kluczowa dziś będzie obserwacja zachowania rynku na średniej kroczącej. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 7 369

TFR : 7 278

TDP : 7 186

TFS : 7 097

TSS : 7 004

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.