Celem BoE jest 2% inflacji. FTSE 100 wzrasta 0,18%.

300
BoE
J2T Trade

Gubernator Banku Anglii (BoE) ponownie podkreślił cel instytucji. Głównym celem BoE jest sprowadzenie inflacji do poziomu 2%. Indeks FTSE 100 wzrósł we wtorek 0,18%. Co przyniesie inwestorom środowa sesja handlowa?

Zielone FTSE

Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 0,18%. Notowania tego indeksu zmieniły się finalnie na korzyści o 13 punktów. Główny brytyjski indeks kontynuuje tym samym serię sesji zamkniętych wzrostem. Wczorajsza sesja była 5 zakończoną na zielono z rzędu. Poprzednio taka passa miała miejsce pod koniec maja bieżącego roku.

Główne elementy

Wczoraj na indeksie dominowała spółka IAG. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Spółka zwiększyła we wtorek swoją wycenę o 6,50%. Warto zauważyć, że większość komponentów zaliczanych do indeksu FTSE 100 zakończyło sesję zyskując. Po stronie spadkowej wyróżniła się spółka Aveva, której akcje spadły o 2,54%.

Cel BoE

Andrew Bailey, czyli gubernator Banku Anglii podkreślił we wtorek, że nie ma „żadnych gdybań” dotyczących powrotu inflacji do poziomu 2%. Bailey dodał również, że jest to główne zadanie banku centralnego, któremu przewodzi. Przewodniczący BoE zadeklarował również, że sytuacja inflacyjna jest monitorowana, a instytucja ma narzędzia do zdecydowanych działań, jeżeli będzie to niezbędne.

FP Markets

Punkt widzenia – część podejścia FTSE

W poniedziałek brytyjski indeks FTSE 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. Podawanym we wczorajszej analizie scenariuszem głównym był wariant wzrostowy. W związku z powyższym scenariusz zakładał: „Wzrost może zostać zbudowany w następujący sposób. Główne założenie polegać będzie dziś na otwarciu sesji. Jeżeli rynek otworzy się wzrostowo i przebije zakres średniej kroczącej SMA 55, to wejście na wyższe zakresy będzie możliwe. Innymi słowy, przebicie dziś zakresu średniej bądź poziomu TDP będzie determinować impulsy wzrostowe. Dobrze by było, żeby rynek wykonał również re-test opisanej strefy, zanim zacznie wspinaczkę. Targetem na dziś będzie 7 250”.

Rzeczywiście rynek otworzył się na sesji wzrostem. Przebity został poziom TDP oraz średniej kroczącej, jednak cena ponownie spadła nieco poniżej tego zakresu. Ponownie jednak zebrana została siła popytowa, która tym razem okazała się silniejsza. Rynek dotarł do poziomu 7 230, zatem target nie został w pełni osiągnięty.

Obecnie rynek oscyluje ponownie na zakresie poziomu TDP oraz jednocześnie średniej kroczącej SMA 55. Wczorajsza myśl o budowie wyższego szczytu została poniekąd spełniona. Rynek ma zatem szansę kontynuować podejście.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe dla wzrostu jest dziś utrzymanie poziomu TDP oraz zakresu średniej kroczącej SMA 55. Ta strefa może być nadbijana, ale nie może zostać wyłamana od dołu. Utrzymanie strefy pobudzi zatem siłę popytową. Targetem dla sesji będzie poziom ceny 7250.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 13.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście natomiast odbyć się może na następujących warunkach. Negacja założenia z dzisiejszego wariantu wzrostowego będzie świadczyć o chęci zejścia. Po re-teście od dołu poziomu TDP/średniej kroczącej, rynek zejść może do poziomu 7 120.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 13.07.2022

Konkluzja

Opublikowane zostały dziś przed sesją dane dotyczące m.in. PKB. Wskaźniki w większości okazały się lepsze niż zakładali prognozujący. Dziś przyglądać się będę, czy rynek respektować będzie kluczowe założenie. Przypuszczam, że dziś również zrealizuje się scenariusz. Pod obserwację poddaje również założenia i poziomy podane w scenariuszu spadkowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 7 369

TFR : 7 278

TDP : 7 186

TFS : 7 097

TSS : 7 004

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.