Wyraźny zysk indeksu S&P 500. Powrót do 4 000 coraz bliżej.

J2T Trade

Nowojorskie giełdy zakończyły czwartkową sesję znacznymi wzrostami. Wyraźny zysk zanotował amerykański indeks spółek dużych, czyli S&P 500. Euforia pojawiła się za sprawą informacji o pomocy dla First Republic Bank. Rozwiała ona chwilowo obawy o wystąpienie recesji w kraju. Dziś kończą się zmagania rynków w tym tygodniu. Indeks S&P 500 walczy o realizację celu. Powrót do poziomu 4 000 coraz bliżej. Co przyniosą dzisiejsze godziny handlu?

S&P 500 z zyskiem w czwartek

Silnie pozytywne nastroje pojawiły się na rynku akcji w USA w czwartek, 16 marca. Popularne indeksy pokazały wczoraj wyraźne zyski, najwyższe od lutego. Zamknięcie giełd ujawniło, iż amerykańskie S&P 500 wzrosło o 1,76%. W całości zatem pokryta została strata z poprzedniego dnia. Indeks przed ostatnią sesją prezentuje wynik tygodniowy na poziomie 2,56%. Czy dzisiejszym dniem go powiększy?

Duże spółki pokazały siłę do wzrostu

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład indeksu S&P 500 wybierały wczoraj przeważnie zyski. Duże spółki pokazały siłę do wzrostu nie tylko pod względem liczebnym, ale także za sprawą zmienności. Najlepiej spisał się ratowany First Republic Bank (NYSE:FRC), którego akcje skoczyły wczoraj o 9,98%. Po stronie strat wyróżniło się SolarEdge Technologies (NASDAQ:SEDG). Spółka obniżyła swoją wycenę o 6,81%.

Punkt widzenia dzienny: S&P 500 spełniło warunki, cel wypełniony z nawiązką

Podczas czwartkowej analizy indeksu S&P 500 skupiliśmy się na ruchu wzrostowym. Wczoraj zakładaliśmy: „Rynek może zdecydować się dziś na kontynuację ruchu. Jednak zdaje się, iż do tego potrzebuje nieco więcej siły. Notowania mogą zatem zejść do strefy 3 860-3 880 i z nich generować podejście. Na zasadzie powrotu powyżej TFS/średniej i re-testu tych okolic od góry, rynek skierowałby się do 3 940”.

FP Markets

Faktycznie najpierw pojawiło się zejście do wyznaczonej strefy (3 860-3 880). Odbyło się ono w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży. Otwarcie giełd przyniosło ze sobą pozytywne nastroje i indeks momentalnie ruszył w górę. Indeks szedł bardzo pewnie i cel osiągnięty został w mniej niż 2 godziny. Najwyżej rynek sięgnął okolice 3 970.

Na sytuację patrzymy w piątkowe południe (według czasu w Polsce). Indeks przed godzinami handlu nieznacznie zmienia swoje położenie. Dzisiejsza sesja przynieść może zejście. Dobrze byłoby, aby takie rozpoczęło się z wyższych zakresów. Notowania mogłyby podbić do poziomu TFR i stamtąd wykonałyby zejście. Indeks ma sposobność cofnąć do 3 920.

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 17.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: blisko 200 punktów odhaczone, scenariusz zamykany

Podobnie jak w przypadku technologicznego Nasdaq’a 100, również indeks spółek dużych wypełnił zadowalającą część scenariusza na ten tydzień. Tym samym postanawiamy zamknąć go, a rynek pozostawiamy do obserwacji.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 17.03.2023

Konkluzja

Dziś w USA przypada tzw. dzień trzech wiedźm. Trzeci piątek I kwartału 2023 roku przeżywany będzie w szczególnej sytuacji. Zdaje się, że zmienność i dziś nie opuści rynków. Poziomy* zaznaczone na wykresie uległy aktualizacji. Odpowiednie na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 4 029

TFR : 3 985

TDP : 3 934

TFS : 3 890

TSS : 3 844

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.