Wskaźnik zaufania w USA. S&P 500 koryguje notowania o 0,30%.  

256
Walka byka z niedźwiedziem
J2T Trade

Oczekiwanie na raport dotyczący zaufania. Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył tracąc jedynie 0,30%. Jak wyglądać może zatem wtorkowa sesja?

Niewielka zmiana

W poniedziałek indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie indeks S&P 500 obniżył nieznacznie kurs swoich notowań. Sesja zakończyła się wynikiem -0,30%. Przełożyło się to na ruch nieco ponad 10 punktów.

Ciekawa sytuacja

Największą zmiennością odznaczyła się wczoraj spółka zyskowna. Valero Energy wzrosło o równe 8%. Inne amerykańskie przedsiębiorstwo związane z branżą energetyczną, również sporo zyskało. Akcje spółki Devon Energy Corp. wzrosły o 7,48%. 

Zdecydowana większość spółek, tworzących indeks S&P 500, traciła. W poniedziałek spadkom przewodziła spółka Etsy, której akcje osunęły się o 3,55%. Lepsze wyniki zanotowały zatem spółki zyskowne, mimo to jednak indeks S&P 500 spadł.

FP Markets

Wskaźnik zaufania

Dziś wzrok inwestorów zwrócony będzie w stronę raportu dotyczącego zaufania konsumentów. O godzinie 16 jedno z amerykańskich biur badawczych poda odczyt wartości wskaźnika za czerwiec. Wskaźnik mierzy poziom zaufania konsumentów wobec aktywności gospodarczej. Dzięki odczytowi inwestorzy przewidywać mogą wydatki konsumentów. Umownym poziomem wskaźnika jest wartość 100. To ta wartość jest wartością bazową. Analitycy uważają, że czerwcowy odczyt będzie o wiele gorszy od majowego.

Punkt widzenia – co dalej?

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się częściowej realizacji scenariusza wzrostowego. Poniedziałkowe założenie dotyczyło: „Ruch wzrostowy może zostać dziś zrealizowany w postaci schematu równego lokalnego dołka. Zakładam, że dziś kontynuować będzie chciał ruch wzrostowy. Kluczowe dla wzrostów jest utrzymanie poziomu nowego TDP. Jednakże zakładam, że nieco wyżej utworzone zostaną wspomniane wyżej lokalne dołki (okolice poziomu 3 910). Celem w przypadku realizacji będzie poziom 3 950”.

Rynek utrzymywać miał poziom  TDP, co faktycznie zrobił. To stanowiło kluczowe założenie. Tworzony miał być nieco wyżej schemat równego lokalnego dołka. Jednak to właśnie na poziomie TDP został utworzony ten schemat. Po utrzymaniu tworzony miał być ruch wzrostowy, co rzeczywiście się odbyło. Sytuacja jednak rozciągnęła się w czasie, gdyż dopiero dziś w godzinach porannych rynek zbliżył się do targetu.

Obecnie rynek oscyluje powyżej poziomu 3 927. Na dzisiejszą przewidziane zostały dwa scenariusze. Poziomy nie uległy zmianie, gdyż dziś spodziewam się potwierdzenia istotności jednego z nich.

Scenariusz główny – wzrostowy

Istotność jednego z poziomów, dotyczy TFR. Zakładam, że dziś to ten poziom będzie miejscem, które wygeneruje ruch wzrostowy. Pierwszy ruch będzie polegał zatem na przebiciu tego poziomu. Następnie rynek może chwile oscylować na zakresie poziomu TFR, szukając dogodnej sytuacji do wykonania impulsu wzrostowego. Targetem będzie strefa 3 980-3 990. Scenariusz obowiązuje w przypadku wykonania wspomnianego pierwszego ruchu.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 28.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

W ruch spadkowym również to poziom TFR będzie istotnym elementem. Podbicie do tego poziomu może jednak pobudzić siłę podażową. Jeżeli rynek utrzymywać się będzie poniżej tego poziomu i nie będzie widać oznak jego przełamania, wówczas przyjmować będę spadek. Innymi słowy, poziom TFR może dziś zostać potraktowany jako opór, który zepchnie rynek do niższych zakresów. Zejście odbyć się szybko po utworzeniu schematu niższego szczytu. Targetem będzie poziom 3 890.   

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 28.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Nie przekreślam jednak scenariusza spadkowego. Obserwować będę rynki również na wypisanych poniżej poziomach.

TSR : 3 989

TFR : 3 944

TDP : 3 897

TFS : 3 849

TSS : 3 802

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.