Wiele osób nadal nie rozumie jak działają kryptowaluty

Kryptowaluty
J2T Trade

W połowie marca trzy organizacje nadzoru finansowego Unii Europejskiej: Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) wydały wspólne ostrzeżenie w sprawie inwestycji w kryptowaluty. Twierdzą one, że konsumenci mogą na rynku kryptowalut padać ofiarami wprowadzających w błąd w reklam, w tym działań influencerów zachęcających do tego typu inwestycji. W efekcie klienci często ryzykują utratę wszystkich zainwestowanych pieniędzy.

Z czego wynikają te ostrzeżenia, skoro o Bitcoinie dziś słyszał praktycznie każdym, a kryptowaluty już na dobre zadomowiły się w głównym nurcie rynku finansowego? Podstawowo z braku odpowiedniej wiedzy. Choć w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z nagłym wzrostem popularności kryptowalut w Europie i praktycznie każdy z nas już słyszał o Bitcoinie, to w praktyce nadal mało kto rozumie jak naprawdę działają kryptowaluty. Ukazują to nawet oficjalne badania.

Polacy interesują się kryptowalutami… Różne zastosowania kryptowalut

Kryptowaluty w Polsce są naprawdę popularnym zagadnieniem. Ponad połowa obywateli naszego kraju deklaruje, że temat kryptowalut pojawia się u nich w życiu codziennym, głównie w rozmowach ze znajomymi. Co więcej, nasi rodacy z reguły kojarzą bowiem kryptowaluty ze sposobem na osiągnięcie szybkiego zysku.

Co trzeci z Polaków przyznał, że planuje inwestycje w wirtualne monety, a ta potencjalna korzyść jest motywacją połowy z nich. Prawie co czwarty spośród nich widzi w walutach kryptograficznych dodatkowo zabezpieczenie na przyszłość, a 6% uważa, że wkrótce mogą one zastąpić tradycyjne waluty.

FP Markets

Zdecydowanie najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, o którym słyszało aż 98% obywateli naszego kraju. Co ciekawe, spora grupa osób, która deklaruje, że inwestuje w wirtualne pieniądze, twierdzi że w swoim kryptowalutowym portfelu posiada również Bitcoina.

…ale nie posiadają na ich temat odpowiedniej wiedzy

Niestety, równocześnie zaledwie 26% Polaków wie, jak działają i do czego są wykorzystywane kryptowaluty, a zaledwie 5% z nas ocenia poziom swojej wiedzy w tym zakresie jako wysoki lub bardzo wysoki.

Co więcej, tylko 23% naszych rodaków wie, że kryptowaluty są akceptowalnym środkiem płatności. Oznacza to, że Polacy nie są świadomi wielu korzyści oraz możliwości, jakie oferują waluty cyfrowe. Interesuje ich zazwyczaj tylko fakt, że mogą stanowić one sposób na osiągnięcie szybkiego zysku.

Brak odpowiedniej edukacji i wiedzy na temat walut cyfrowych zdecydowanie jest jedną z największych barier w kwestii rozwoju kryptowalut w naszym kraju. 76% Polaków deklaruje, że czerpie wiedzę na ich temat z Internetu, co niestety nie oznacza, że w tym celu sięgają po fachowe treści. Dodatkowo 43% Polaków chwali się, że to ich znajomi są ich źródłem wiedzy na temat wirtualnych monet.

Inwestorzy cenią kryptowaluty… słownik kryptowalut

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021 wykazało, że co piąty inwestor indywidualny w ciągu minionego roku zainwestował w kryptowaluty. Oznacza to, że Polacy chętniej inwestują w kryptowaluty niż w kruszce. W przypadku podziału na płeć to mężczyźni niemal dwukrotnie częściej decydują się na inwestycje w kryptowaluty niż kobiety. Najchętniej na te aktywa spoglądają oczywiście młodzi inwestorzy – z grupy wiekowej od 18 do 25 lat. Nie zmienia to faktu, że zainteresowanie kryptowalutami rośnie wśród inwestorów z każdej grupy wiekowej.

Co ciekawe, nie ma kolosalnych różnic jeżeli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty w kontekście wartości portfela inwestycyjnego. Wśród dysponujących najskromniejszymi aktywami – do 10 tysięcy złotych – w wirtualne monety inwestowało 23% badanych, zaś wśród najzamożniejszych – o aktywach wartych powyżej 500 tysięcy PLN – było to 17,5%.

Ponadto, w portfelu przeciętnego polskiego inwestora indywidualnego kryptowaluty odpowiadały za 16% aktywów. Stawia to ten instrument finansowy na podobnej półce co akcje z NewConnect (18%), instrumenty pochodne (14%), pary walutowe (15%) czy kruszce (13%).

…ale nie chcą się edukować w tym obszarze

Warto jednak zwrócić uwagę na pewien niepokojący aspekt. Otóż nawet wśród indywidualnych inwestorów w naszym kraju zaledwie 14% z nich wyraża chęć poszerzenia swojej wiedzy z dziedziny kryptowalut. Oznacza to, że albo 80% inwestorów indywidualnych w ogóle nie wykazuje najmniejszego zainteresowania indywidualnych, albo spora część z nich uważa, że ich wiedza w tym zakresie jest wystarczająca. Choć jak już się wyżej przekonaliśmy, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – większość z nich wciąż nie rozumie jak kryptowaluty działają i jakie mają zastosowania, poza samym aspektem inwestycyjnym.

Skąd czerpać wiedzę na temat kryptowalut? Bitcoin Ethereum

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi kryptowalut na naszej stronie. Znaleźć można tutaj wiele informacji na temat wirtualnych monet – dotyczących zarówno inwestowania na tym rynku jak i wielu innych możliwości, którymi te instrumenty finansowe się charakteryzują. Początkującym w szczególności polecamy trzy podlinkowane niżej artykuły:

  • Jak bezpiecznie handlować na kryptowalutach? – jak sama nazwa wskazuje, tutaj znajdziemy podstawowe informacje na temat tradingu na rynku kryptowalut
  • Kopanie kryptowalut – z tego tekstu dowiemy się, w jaki jeszcze sposób można pozyskiwać wirtualne monety i czy możemy w ten sposób zarobić
  • Słowniczek kryptowalut – tutaj wyjaśnione zostały wszystkie najważniejsze terminy związane z walutami kryptograficznymi i technologią blockchain.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.