Słowniczek kryptowalut

słownik kryptowalut
J2T Trade

Nie da się nie zauważyć, iż kryptowaluty już trwale stały się istotną gałęzią rynku kapitałowego. Absolutnie nie ma tu mowy o sezonowej ciekawostce. Co więcej, coraz odważniej wkraczają one do mainstreamu. O Bitcoinie słyszał już praktycznie każdy, a większość poważnych inwestorów na bieżąco śledzi kurs nie tylko jego, ale i innych czołowych walut kryptograficznych.

Jednak, jako że mówimy tutaj o zupełnie nowym rynku, ściśle związanym z nowoczesną technologią, pojawia się w nim mnóstwo niezrozumiałych, enigmatycznie brzmiących dla początkujących pojęć. Często osobom niewtajemniczonym, liczne terminy z tej branży kojarzą się zupełnie inaczej. Tak więc, aby na poważnie zainteresować się tym rynkiem, najpierw trzeba je przyswoić. W tym celu powstał poniższy słowniczek. Zapraszamy więc do zapoznania się z poniższymi pojęciami:

Kryptowaluty – podstawowe terminy

  • Blockchain – łańcuch bloków, czyli technologia będąca podstawą większości kryptowalut. Jest współdzielonym systemem transakcji. Każdy rekord w nim, nazywany blokiem, zawiera rejestr transakcji zabezpieczanych i łączonych ze sobą metodami kryptografii. Wszystkie potwierdzone transakcje są bez żadnych wyjątków zapisane w łańcuchu bloków. Nie ma możliwości edycji czy usunięcia zatwierdzonych już operacji. W ten sposób transakcje mogą być weryfikowane pod kątem istnienia odpowiedniej sumy kryptowalut na koncie wydającego. Integralność i porządek chronologiczny łańcucha bloków jest wymuszony poprzez kryptografię. Co więcej, nie ma jednego miejsca przechowywania danych, a każdy użytkownik danej sieci blockchain posiada kompletny rejestr transakcji.
  • Pizza Day – Dzień pizzy obchodzony jest 22 maja i został ustanowiony na cześć Bitcoina. Dlaczego? Ponieważ 22 maja 2010 roku dokonano pierwszego zakupu za pomocą kryptowaluty. Tego dnia węgierski programista Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze za 10 000 Bitcoinów. Jedzenie dostarczyła restauracja Papa John’s z Jacksonville na Florydzie, a transakcję dogadano na forum Bitcoin Talk. Jak dziś doskonale wiemy, była to absolutnie najdroższa pizza świata, a to wydarzenie zapisało się w historii kryptowalut.
  • AirGap – system portfela sprzętowego działający za pomocą urządzenia w postaci smartfona, który jest połączony z odpowiednią aplikacją. Do jego użycia wystarczy posiadanie starego smartfona, który będzie naszym portfelem sprzętowym przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, gdyż będzie znajdować się w trybie offline. Dzięki temu możemy spokojnie przechowywać nasze kryptowaluty. Aby skorzystać z tego rodzaju portfela należy zainstalować aplikację AirGap Vault, którą możemy wdrożyć do dedykowanego lub starego smartfona. Istnieje także możliwość stworzenia portfela z dostępem do internetu. Na takie działanie pozwala aplikacja AirGap Wallet. Ma ona dostęp do internetu, jednak publicznie dostępne są jedynie dane, które znajdziemy w blockchainie. Klucz prywatny znajduje się w odrębnym i bezpiecznym miejscu – przechowalni AirGap.
  • ASIC – skrót od angielskiego terminu Application Specific Integrated Circuit. Po polsku oznacza on Specjalizowane Układy Scalone. To urządzenia opracowane tylko w jednym celu – wykonywać obliczenia w oparciu o konkretny algorytm, czyli innymi słowy kopać kryptowaluty. W sprzęcie do wydobywania kryptowalut układy ASIC były kolejnym etapem rozwoju po procesorach graficznych. Były one w stanie łatwo przewyższyć inne technologie do wydobywania walut cyfrowych zarówno pod względem szybkości, jak i wydajności.
  • ATH – skrót od angielskiego zwrotu all-time high, czyli najwyższej historycznie ceny danego instrumentu finansowego, na przykład wybranej kryptowaluty. To bardzo popularny termin wśród inwestorów całego rynku kapitałowego
  • Bitcoin – pierwsza, wciąż najpopularniejsza i najwięcej warta kryptowaluta. Wprowadzona została w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jej nazwa odnosi się do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Prywatne klucze kryptograficzne, które służą autoryzacji transakcji mogą zostać zapisane w stworzonym do tego oprogramowaniu lub tzw. portfelu kryptowalut. Bitcoiny mogą zostać natychmiastowo przesłane na adres dowolnego uczestnika tej sieci, bez względu na to w której części świata się znajduje. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek. Dzięki zabezpieczeniom kryptograficznym i matematycznemu kodowi każda jego jednostka jest niepowtarzalna. Powszechnie używany skrót od Bitcoina to BTC.
  • Satoshi – Najmniejsza możliwa część Bitcoina. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 milionów satoshi, w skrócie sat. Nazwa pochodzi od imienia twórcy Bitcoina – Satoshiego Nakamoto.
  • Satoshi Nakamoto – pseudonim twórcy Bitcoina. Jego tożsamość wciąż pozostaje nieznana.W 2008 roku na stronie Metzdowd.com opublikował on dokument, którego tytuł w tłumaczeniu na język polski brzmiał “Bitcoin: elektroniczny system gotówki Peer-to-Peer”. Opisywał on działanie Bitcoina. Pierwsze koparki stworzone na jego podstawie ruszyły już w styczniu 2009, wtedy z bloku “Genesis” Nakamoto wydobył 50 Bitcoinów. Następnie Satoshi Nakamoto stworzył witrynę Bitcoin.org i wraz z grupą programistów pracował nad rozwojem kryptowaluty do połowy 2010 roku. Później zmodyfikował kod źródłowy i przestał udzielać się w projekcie.
  • DApp – skrót od angielskiego zwrotu Decentralized application, czyli aplikacji zdecentralizowanej. To zdecentralizowany program na blockchainie działający za pośrednictwem sieci Peer-to-Peer, zapewniający usługi dla użytkowników korzystających z ich funkcjonalności. Zdecentralizowane aplikacje oddają użytkownikom prywatność i bezpieczeństwo swoich danych, bo wtedy nie zależy już od twórców danego programu czy nie zostaną one skradzione lub utracone, lecz od użytkowników.
  • DAO – skrót od angielskiego zwrotu Decentralized Autonomous Organization, czyli zdecentralizowanej autonomicznej organizacji. są prowadzone przez smart kontrakty i podlegają zbiorowej pracy współpracowników i członków społeczności. Najczęściej DAO jest wdrażany jako szereg smart kontraktów powiązanych ze sobą wspólną domeną działań i dzielącymi się swoim interfejsem API. W odróżnieniu od smart kontraktów, które są odzwierciedleniem transakcyjnej relacji między stronami umowy, rolą DAO może być autonomiczne zarządzanie aktywami czy podejmowanie decyzji. DAO są oprogramowaniem typu open source. Wszystkie transakcje organizacji są rejestrowane i utrzymywane w systemie blockchain.
  • FIAT – waluta fiducjarna, czyli uznawana przez dane państwo za oficjalny środek płatności. FIAT jest tym co mamy w portfelu – pieniądzem uznawanym za środek płatniczy i emitowanym przez jakąś centralną instytucję. W Polsce walutą FIAT jest polski złoty. Najpopularniejszą walutą FIAT na świecie jest oczywiście dolar amerykański.
  • Utility tokens – tokeny użytkowe, czyli tokeny, które dają dostęp do produktu lub usługi wyprodukowanej przez konkretną firmę. Myślą przewodnią tego rodzaju tokenów jest to, że użytkownicy będą z nich korzystać, zamiast ich przechowywać.
  • SHA256 – skrót od angielskiego terminu Secure Hash Algorithm 256-bit, czyli 256-bitowy bezpieczny algorytm haszujący. Jest to kryptograficzna operacja matematyczna wykonywana na danych cyfrowych; porównująca obliczony hash ze znaną i oczekiwaną wartością poprzedniego hashu, zaprojektowana przez National Security Agency (NSA) i opublikowana w 2001 roku przez National Institute of Standards and Technology jako Federalny standard przetwarzania informacji rządu Stanów Zjednoczonych.
  • Hash – krótki ciąg znaków przyporządkowany do dowolnie dużego zbioru danych za pomocą funkcji mieszającej (hashującej). Funkcja ta jest głównie stosowana do szybszego porównania tabeli albo porównywania danych. Z punktu widzenia założeń kryptograficznych przewidzianych w technologii blockchain najważniejsze właściwości to odporność na kolizje, czyli brak możliwości wygenerowania dwóch takich samych skrótów do różnych zbiorów danych; oraz jednokierunkowość, czyli brak możliwości poznania danych na podstawie samej wartości skrótu.
  • Fork – zdarzenie, w którym blockchain rozchodzi się w na dwie ścieżki w związku z historią transakcji, lub nową zasadą, która decyduje o akceptacji transakcji. Obie mogą funkcjonować bez przeszkód, lecz najdłużej przetrwa ta ścieżka z której będzie korzystać więcej osób. Fork występuje za każdym razem kiedy dwóch górników znajdzie blok w bardzo małym odstępie czasu. Wybór jednej ścieżki nad drugą następuje w momencie dołączenia do niej kolejnych bloków, przez co staje się ona dłuższym łańcuchem. Krótszy łańcuch zostaje “porzucony” przez sieć blockchain. Fork pojawia się, gdy oprogramowanie różnych górników staje się niezgodne. To oni wówczas decydują, który blockchain pozostanie dalej w użytku. Jeśli nie ma jednomyślnej decyzji, może to spowodować utworzenie dwóch wersji łańcucha.
  • Hard Fork – Fork, który ma miejsce wtedy, gdy stara wersja kodu nie współgra z nową wersją kodu. Blockchain zostaje rozdzielony na nową i starą wersję. W tym przypadku wszyscy muszą wykonać uaktualnienie swojego oprogramowania, bez tego nie będzie można rozpoznać nowego bloku. Wynikiem Hard Forka są dwa blockchainy, które rosną od siebie niezależnie. Jedna połowa uruchomiona jest na starym oprogramowaniu, natomiast druga połowa jest kompatybilna z drugą wersją bloków. Wtedy dysponujemy dwoma blockchainami.
  • ICO – skrót od angielskiego zwrotu Initial Coin Offering. Jest to metoda crowdfundingu polegająca na gromadzeniu kapitału przez startupy za pomocą kryptowalut. Środki są zbierane dzięki wyemitowaniu własnego tokena, który jest sprzedawany inwestorom. Docelowo większość ICO ma trafić na giełdę, gdzie posiadacz tokenów będzie miał możliwość handlowania nimi i zarabiania w ten sposób. Nieodzownym elementem ICO jest tzw. whitepaper. To plan biznesowy, odpowiednik prospektu emisyjnego w przypadku akcji, znajdziemy w nim schemat przyszłych działań mających przyczynić się do osiągnięcia celu projektu.
  • IEO – skrót od angielskiego zwrotu Initial Exchange Offering. Pełni taką samą funkcję jak ICO, czyli jego celem jest gromadzenie kapitału przez startupy za pomocą emisji tokenów, jednak w tym przypadku jest ona prowadzona na platformie wymiany kryptowalut i zarządzania przez takową giełdę w imieniu projektu. Firma chętna do zamieszczenia swojej oferty musi uiścić opłatę wraz z procentem od sprzedanych tokenów. Każda kryptowaluta, która przeszła proces IEO od razu trafia na daną giełdę. Platformy oferujące wymianę kryptowalut dbają o swoją reputację i dokładnie weryfikują dany projekt przed rozpoczęciem emisji. Ich działania obejmują sprawdzenie dokumentacji oraz upewnienie się, że cele startupu są realistyczne do zrealizowania.
  • Peer-to-Peer – nazywane także P2P. Jest to model komunikacji w sieci komputerowej, w której zadania rozdzielone są pomiędzy równe sobie pod kątem uprawnień osoby (węzły). Użytkownicy sieci P2P współdziałają bezpośrednio między sobą bez pośrednictwa centralnego serwera. Inaczej niż w scentralizowanym systemie, im więcej jest uczestników sieci P2P, tym jest ona bardziej wydajna i bezpieczna. W przypadku technologii blockchain i kryptowalut P2P jest częścią ich funkcjonowania, sieć jest zbudowana tak, by każdy użytkownik obwieszczał swoje transakcje innym użytkownikom i, co najważniejsze, nie był przy tym potrzebny żaden centralny pośrednik.
  • Wieloryb – osoby lub podmioty, które posiadają duże ilości Bitcoinów. Wieloryb może być również zdefiniowany jako osoba, która posiada wystarczającą ilość kryptowalut lub tokenów, aby wywrzeć znaczący wpływ na ceny rynkowe, poprzez kupno lub sprzedaż dużych ilości.
  • Token personalny – odmiana ICO emitowana przez prywatnego użytkownika, mającego na celu zebrać środki na dalszy swój rozwój. Użytkownik pragnący zebrać w ten sposób pieniądze emituje własny token reprezentujący jego osobę, który wykupują inwestorzy. Posiadanie danego tokenu może przekładać się na wymianę go w ramach rozmaitych usług czy dywidendy wypłacanej przez twórcę.
  • Staking – proces, który polega na zamrożeniu środków w portfelu lub na giełdzie, aby wesprzeć działanie blockchaina. Jest to blokowanie sobie dostępu do posiadanych coinów w zamian za nagrodę od sieci. Dzięki temu utrzymywane są blockchainy oparte na konsensusie Proof of Stake lub pokrewnych mu algorytmach.
  • Proof of Stake – w skrócie PoS. Jest to algorytm służący do potwierdzania transakcji (algorytm konsensusu), drugi najpopularniejszy, na którym opierają się kryptowaluty. PoS wybiera właściciela nowego bloku w oparciu o posiadaną stawkę/majątek. Górnicy są wynagradzani kryptowalutami w oparciu o swoją stawkę. Im więcej wydobyło się monet w przeszłości, tym więcej się otrzymuje kopiąc kolejną za pomocą tego protokołu. W tej metodzie kryptowaluty generowane są za samo ich posiadanie, więc żeby rozpocząć wydobywanie należy posiadać daną monetę w załączonym portfelu. Aby nie doszło do sytuacji, że ktoś ma monopol na daną kryptowalutę (posiada jej najwięcej, więc automatycznie tworzy blok za blokiem i dostaje nagrody) bierze się pod uwagę nie tylko ilość posiadanych monet, lecz także ich wiek. Algorytm wybiera tworzy więc kolejny blok na podstawie kombinacji m.in. tych dwóch czynników (tzw. determinantów) i czystej losowości.
  • Proof of Work – najpopularniejszy algorytm służący do potwierdzania transakcji. Stworzony został dla blockchaina Bitcoina. Węzły górnicze, dzięki mocy obliczeniowej swoich sprzętów sieciowych, próbują rozwiązać skomplikowaną łamigłówkę matematyczną, której wynik staje się pieczątką uwierzytelniającą. Węzeł, który pierwszy obliczy wynik dostaje nagrodę, którą są nowe, wykopane Bitcoiny oraz opłatę transakcyjną od potwierdzonych operacji.
  • Stablecoin – rodzaj tokenu łączący w sobie cechy charakterystyczne dla kryptowalut i pieniędzy fiducjarnych. Na ten moment najpopularniejszym stablecoinem jest Tether (USDT) odzwierciedlający kurs dolara amerykańskiego. Hybrydowy charakter stabelcoinów polega na tym, że z jednej strony wykorzystują technologię blockchain, z drugiej zaś opierają się o zabezpieczenie w walutach tradycyjnych lub innych aktywach. Z technicznego punktu widzenia stablecoiny można zaliczyć do kategorii tokenów płatniczych, jednak – zgodnie z tym, co sugeruje nazwa – ich najistotniejszą właściwością jest odzwierciedlanie stałej wartości. Zapewnienie stabilności kursu zwykle osiągane jest poprzez emisję kryptowaluty w oparciu o rezerwy waluty fiducjarnej, której aktualnie dany projekt posiada w stosunku 1:1.
  • Mining – kopanie kryptowalut. Proces wykonywany przez górników, czyli posiadaczy odpowiednio mocnych komputerów. W ramach ich wydobywania, wykonywane są bardzo skomplikowane obliczenia matematyczne, z którymi radzą sobie tylko odpowiednio silne karty graficzne. Cała ta czynność to system rozproszonego konsensusu. Oznacza to, że olbrzymia liczba ludzi na całym świecie tworzy jedną sieć górników. Mining to termin, jakiego używa się, by opisać proces zatwierdzania transakcji oczekujących na dodanie ich do sieci blockchain. Cały ten proces umożliwia osiągnięcie porządku chronologicznego transakcji. Aby mogła być ona potwierdzona i dodana do łańcucha, musi być ona zapakowana w blok, który się zgadza z surowymi wytycznymi szyfrowania. Weryfikowane są one przez górników w sieci, w związku z czym jest ona w pełni neutralna i niezależna.
  • Wallet – Oprogramowanie, sprzęt lub kod QR (nawet wydrukowany na kartce papieru) w których przechowywane są kryptowaluty. Za pomocą portfela/walletu można również wysyłać i odbierać cyfrowe waluty. Wallet posiada “adres”, z pomocą którego możliwe jest przyjmowanie płatności. Adres portfela jest jawny, niemniej jednak do portfela przypisany jest zestaw kluczy prywatnych, dzięki którym można określić saldo i podpisywać transakcje wychodzące.
  • Altcoin – alternatywny coin, czyli każda kryptowaluta inna niż Bitcoin. Określenie odnosi się do wszystkich kryptowalut (cyfrowa waluta z własnym blockchainem, siecią, użytkownikami), które przyszły po pierwszej i najpopularniejszej z nich. Najpopularniejszy altcoin to Ethereum.
  • HODL – prześmiewcze przeinaczenie słowa “hold” oznaczającego “trzymać”, zachowywać, przechowywać. W żargonie miłośników kryptowalut oznacza to trzymanie danej kryptowaluty niezależnie od okoliczności. Błąd ten zrobił pewien inwestor kryptowalutowy, udzielający się na słynnym forum bitcointalk. Użyte przez niego z błędem literowym określenie “I AM HODLING” wyrażało jego bezsilność wobec spadków ceny bitcoina w grudniu 2013 rok. Gdy inni w panice sprzedawali swoje Bitcoiny, on stwierdził, że będzie je trzymał, z nadzieją na dalsze wzrosty w bliżej nieokreślonej przyszłości.
  • Bear/bearish market – niedźwiedzi rynek. Ma miejsce wtedy, gdy rynek doświadcza długotrwałych spadków cen, czyli oznacza fazę Bessy.
  • Bull/bullish market – rynek byka. Ma miejsce wtedy, gdy rynek doświadcza długotrwałych wzrostów cen, czyli oznacza fazę Hossy.
  • Private key – klucz prywatny, czyli ciąg cyfr i liter, który jest jednym z dwóch kluczy dostępu do “konta” na blockchainie. Służy on przekazywaniu środków innym, analogicznie do konta bankowego – jest to hasło do konta. Utrata klucza oznacza utratę środków.
  • Public key – klucz publiczny, czyli ciąg cyfr i liter, który jest jednym z dwóch kluczy dostępu do “konta” na blockchainie. Służy on przyjmowaniu środków od innych, analogicznie do konta bankowego – jest to numer konta.
  • Decentralizacja – pojęcie, które oznacza, że sieć Blockchain nie jest nigdzie centralnie przechowywana, ale jej kopia znajduje się na każdym urządzeniu podłączonym do tej sieci.
  • Pump&Dump – wywołanie sztucznej inflacji ceny kryptowaluty za pomocą fałszywych i mylących (pozytywnych) informacji w celu sprzedaży towaru po wyższej cenie niż cena zakupu.
  • FOMO – skrót od angielskiego sformułowania “fear of missing out”, które oznacza “strach przed tym co nas omija”. W świecie kryptowalutowego handlu określa się tak kryptowaluty, które notują znaczne wzrosty cen, wtedy część ludzi doznaje FOMO, boją się, że nie załapią się na duży, potencjalny zarobek. To prowadzi do gwałtownego wzrostu wolumenu oraz ceny kryptowaluty, co z kolei jeszcze bardziej napędza FOMO.
  • Minting – tworzenie nowych monet. Nie jest wykonywana tutaj żadna praca – monety można tworzyć z niczego, dopisując je po prostu do ogólnej księgi rachunkowej.
  • FUD – skrót od angielskiego “Fear, Uncertainty, Doubt” czyli “strach, niepewność, wątpliwość”. Określa się tak sytuacje, wydarzenia, informacje wywołujące wątpliwości wobec czegoś, np. kryptowaluty. Mówi się często, że jakiś dziennik kryptowalutowy bądź autorytet z branży “sieje FUD”.
  • FinCEN – skrót od Financial Crimes Enforcement Network. Oznacza on biuro Amerykańskiego Departamentu Skarbu, którego celem jest ochrona systemu finansowego przed nadużyciami.
  • Delegat – osoba lub grupa osób występująca w sieci kryptowaluty opartej na konsensusie DPoS pod jednym nickiem
  • DarkCoin – poprzednia nazwa kryptowaluty Dash.
  • CPFP – skrót od angielskiego terminu “Child Pays For Parent”, który oznacza “dziecko płaci za rodzica”. To metoda przyspieszenia transakcji opierająca się na tym, że gdy jesteśmy odbiorcami możemy wydać niepotwierdzone monety z opłatą priorytetową. Wtedy powstaje łańcuch dwóch niepotwierdzonych transakcji – górnik chcąc potwierdzić tę transakcję z wysoką opłatą, musi także potwierdzić tę wcześniejszą, z niską opłatą.
  • AML – skrót od angielskiego terminu “Anti-Money Laundering”, czyli przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. To zbiorcze określenie przepisów i zasad, które muszą stosować firmy świadczące usługi finansowe by zapobiegać praniu brudnych pieniędzy. Procedury z tym związane polegają głównie na monitorowaniu podejrzanych transakcji. Kryptowaluty w większości krajów nie posiadają własnych rozwiązań prawnych dotyczących procedur AML. Niektóre kraje, w tym USA stwierdzają, że nie spełniają one wymagań prawnych związanych z AML.
  • Ripple – platforma wykorzystywana do transferu walut o charakterze peer-to-peer (RippleNet), jak i cyfrowa waluta (Ripple XRP).
  • Ethereum – platforma cyfrowa, która umożliwia budowanie wielu zdecentralizowanych aplikacji. Tokeny emitowane przez platformę noszą nazwę Ether (ETH).
  • Litecoin (LTC) – kryptowaluta działająca w systemie peer-to-peer, stworzona w 2011 roku. Posiada wiele podobieństw do Bitcoina i bazuje na jego oryginalnym kodzie źródłowym.
  • Adres Bitcoin – unikalny identyfikator, który wykorzystywany jest jako wirtualna lokalizacja, gdzie Bitcoiny są wysyłane. Użytkownicy mogą wysyłać cyfrowe aktywa na adresy Bitcoin, podobnie jak waluty FIAT na adres e-mail. Większość ekspertów zaleca generowanie nowego adresu Bitcoin za każdym razem, gdy wysyłamy lub otrzymujemy płatność.
  • Gas – miara złożoności obliczeniowej na platformie Ethereum. Do każdej transakcji obsługiwanej przez Ethereum jest przypisana wartość Gas, która jest proporcjonalna do czasu, jaki komputery w sieci będą musiały spędzić nad jej przetwarzaniem. Górnicy pobierają opłaty właśnie za naliczony Gas.
  • Off-chain – transakcje odbywające się poza danym łańcuchem bloków.
  • Trezor – fizyczny (sprzętowy) portfel kryptowalutowy, który umożliwia przechowywanie kryptowalut i tokenów w sprzęcie. Dostępny jest przez podłączenie do komputera za pomocą portu USB. Zabezpieczony jest za pomocą haseł i dwustopniowego uwierzytelnienia. Wspiera takie kryptowaluty jak Bitcoin, Litecoin, Zcash, Dash, Ethereum (oraz wszystkie tokeny oparte o standard ERC20). Standardy zabezpieczeń to BIP 39, BIP 44 i BIP 32.
  • Ledger – jeden z czołowych portfeli sprzętowych (fizycznych) na rynku. Służy do przechowywania kryptowalut offline. Konkurent Trezor.
  • Atak 51% – atak większościowy. Sytuacja, w której ponad połowa podmiotów (np. komputerów) w sieci wydobywczej kryptowaluty (blockchain) jest kontrolowana przez jedną osobę bądź grupę powiązanych osób. Posiadając 51% mocy obliczeniowej, istnieje możliwość zdyskredytowania oryginalnego łańcucha bloków i zastąpienia go własnym, który mógłby być manipulowany niemal bez ograniczeń. Atakujący ma wtedy możliwość wpływu na zawartość danych, autentyczność transakcji czy funkcjonalności danej sieci. Im większa ilość uczestników/decentralizacja w sieci tym trudniejszy atak do przeprowadzenia.
  • Atomic Swap – wymiana jednej kryptowaluty na drugą kryptowalutę, bez pośredników ani żadnej strony trzeciej (takiej jak giełda). Zazwyczaj odbywa się to natychmiast i działa na zasadzie inteligentnych kontraktów.
  • Automated Teller Machine – w skrócie ATM, czyli bankomat. Urządzenie umożliwiające dokonywanie wypłat i depozytów pieniędzy.
  • Base58 – zbiór znaków, których można użyć w celu zaprezentowania większych liczb w krótszy, bardziej przyjazny sposób. Base58 został użyty przez Satoshiego Nakamoto w protokole Bitcoina.
  • Bear Trap – pułapka na misie/niedźwiedzie, czyli na inwestorów sprzedających (grających na spadki) dane aktywa w wierze, że trend się odwrócił i zmierza w dół, a tymczasem to tylko pułapka – chwilowe odwrócenie trendu, często wywołane umyślnie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

FP Markets
Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.