Wall Street powraca. Analiza indeksu Nasdaq 100. 

J2T Trade

Wczoraj wspominałem, że w Stanach Zjednoczonych obchodzone było święto narodowe. Dziś inwestorzy z Wall Street powracają na rynki. Dziś rozegrana zostanie ostatnia sesja maja. Czy indeks Nasdaq 100 zakończy miesiąc z zyskiem? 

Wall Street z przerwą 

Co prawda w poniedziałek główne indeksy nie miały swojego otwarcia, jednak została przeprowadzona analiza na wczorajszą sesję. Chociaż rynek rzeczywisty nie był otwarty, na rynku CFD możliwym było zawieranie transakcji. Inwestorzy z Wall Street wracają po „długim weekendzie”, zatem w pełni zostanie rozegrana ostatnia sesja handlowa w tym miesiącu. 

Zakaz importu ropy

W poniedziałek Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen poinformowała, że zostało osiągnięte porozumienie dotyczące zakazu eksportu rosyjskiej ropy naftowej. Do końca tego roku import ropy naftowej z Moskwy ma zostać ograniczony o 90%. Wprowadzony zakaz nie obejmie ropy dostarczanej rurociągami. 

Memorial Day 

Podczas poniedziałkowego przemówienia z okazji Dnia Pamięci, Joe Biden powiedział, że na Ukrainie prowadzona jest „wojna agresji”. Biden zauważył, że obecnie trwa walka o demokrację i wolność Ukrainy. 

FP Markets

Przejęte tankowce

Wspominałem podczas jednej z analiz, że jednym z czynników determinujących zachowanie amerykańskiego indeksu technologicznego jest również sytuacja geopolityczna. Wczoraj oświadczenie wydał Departament Stanu USA. Sekretarz Stanu Antony Blinken odniósł się do zajętych przez Irańczyków dwóch greckich tankowców. Blinken zauważył, że Iran kolejny raz zakłóca dostawy, łamiąc przy tym prawo dotyczące swobody żeglugi. Ryzyko kolejnych przejęć jest wysokie, zwłaszcza że w życie wchodzi zakaz importu ropy naftowej z Rosji przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Pytanie nasuwa się jednak, czy nie dojdzie do kolejnego konfliktu. 

Punkt widzenia – poniedziałkowa sesja 

Na początku dzisiejszej analizy wspomniałem, że rynek otwarty był w przypadku kontraktów CFD. Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji pierwszej części scenariusza wzrostowego. Opisałem wczoraj, że należy się spodziewać mniejszej zmienności na tych kontraktach. Rynek rzeczywiście wykonał niewielki ruch. Dziś jednak inwestorzy z Wall Street wracają na rynek i rozegrana zostanie ostatnia sesja w maju. 

Wczoraj wyznaczone zostało założenie: „Kluczowym założeniem na dzisiejszą sesję jest brak wybicia poziomu 12 690. Oznaczony on został na poniższym wykresie fioletową przerywaną linią. Scenariusz zakłada, że rynek w pierwszym ruchu wykona zejście. Może się to odbyć na dwa sposoby. Indeks może chcieć schodzić jedynie do poziomu nowego TFR i już z jego okolic generować ruch wzrostowy. Jednak może się odbyć nieco głębsza korekta-do poziomu 12 690”. Tak też się stało, ponieważ rynek faktycznie szedł do tego poziomu. 

Dziś poziom 12 690 ponownie stanowi kluczowe założenie. Jest to poziom niewybijany. Pozostaje zatem na wykresie fioletowa przerywana linia. Zmianie nie ulegają również wyznaczane na każdą sesję poziomy. Obecnie rynek oscyluje w rejonach TFR. Przypuszczam dwa scenariusze na dzisiejszą sesję. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Podobnie jak wczoraj poziom ceny 12 690 jest niewybijany. Rynek może nadbić delikatnie ten poziom, jednak scenariusz wzrostowy zakłada, że poziom ten zostanie utrzymany. Z tego poziomu może zostać wygenerowany impuls wzrostowy, który w pierwszym ruchu przebić może utworzone w piątek (27.05) szczyty. Taki obrót spraw spotęgowałby dalszy ruch wzrostowy, a target ustalam na 13 000-13 100. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 31.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

„Wielu inwestorów z pewnością będzie oczekiwało dziś korekty na amerykańskich indeksach giełdowych” tym sformułowaniem rozpocząłem opis scenariusza spadkowego na wczorajszą sesję. Podtrzymuje to stwierdzenie, ponieważ rynek w dalszym ciągu znajduje się w tendencji wzrostowej, a zmieniona w zeszłym tygodniu struktura, nie przemawia do wszystkich inwestorów. Ten scenariusz zakłada, że rynek w pierwszym ruchu podejdzie do zakresu ceny 12 900. W tym miejscu może przeważyć siła podażowa, która może zepchnąć rynek do poziom ceny 12 650-12 600. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 31.05.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś będę obserwował jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji Nasdaq 100 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.