Nasdaq wyłamał 12 800! Indeks Nasdaq 100 wzrósł 3,30% 

259
Flaga USA
J2T Trade

Piątkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 3,30%. Indeks Nasdaq 100 mocnym ruchem wzrostowym wyłamał poziom ceny 12 800. Czy po tygodniu pełnym wzrostów rynek będzie miał jeszcze siłę na kontynuowanie ruchu? 

Nasdaq ze zmianą 7,15%!

Podczas piątkowej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 wzrósł o 3,30%. Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 400 punktów. Nasdaq 100 w całym ubiegłym tygodniu zyskał łącznie 7,15% na wartości. W ujęciu tygodniowym jest to największa zmiana ceny od połowy marca bieżącego roku. Amerykański indeks technologiczny wynikiem z poprzedniego tygodnia wymazał znaczną część majowych strat. Na obecną chwilę wynik miesięczny Nasdaq’a jeszcze jest ujemny, jednak w ciągu dwóch najbliższych sesji rynek może to zmienić. 

Dominacja spółek 

Podczas piątkowej sesji na indeksie dominowała spółka Pinduoduo. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka tym samym zwiększyła swoją wycenę o 15,19%. Warto zauważyć, że jedynie 3 spółki wchodzące w skład indeksu  Nasdaq 100 straciły w piątek. Dominacja była zatem ogromna, co dodatkowo spotęgowało wzrost amerykańskiego indeksu. 

Porozumienie w UE? 

Dziś rano wywiadu udzielił jeden z wysokich rangą przedstawicieli Unii Europejskiej, Josep Borrell. Borrell jest przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych. Podkreślił, że decyzja dotycząca embarga na Rosję zostanie podjęta jeszcze dzisiaj. Jak donosi FranceInfo*,Borrell powiedział: „Nie zawiedziemy w sprawie embarga na ropę w następnym pakiecie sankcji”. Jak na razie do porozumienia w Unii Europejskiej nie dochodzi ze względu na stanowisko Węgier. Deputowani z tego kraju wyrazili swoją dezaprobatę na nowy pakiet sankcji, ponieważ obawiają się kryzysu energetycznego w Europie. Jeżeli nowy pakiet sankcji wejdzie w życie, wówczas UE będzie upatrywać pomocy u swojego strategicznego partnera – USA. 

FP Markets

Przerzucanie winy w USA 

W amerykańskim serwisie medialnym POLITICO zamieszczono artykuł dotyczący odpowiedzialności za wysoką inflację w USA. Jak się okazuje jest to „blame game”, czyli obwinianie. Na łamach dziennika podano, że Prezydent Joe Biden obwinia Władimira Putina, jako winnego inflacji w USA. Republikanie natomiast obwiniają Biden i rząd Demokratów, używając nawet haseł „Biden-flation”. Wall Street natomiast winnego wysokiej inflacji upatruje w instytucji Rezerwy Federalnej. Zrzucanie winy w najważniejszym kraju na świecie nie doprowadzi raczej do obniżenia poziomu inflacji. 

Punkt widzenia – realny powrót do 13 000? 

W piątek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Chciałbym sprecyzować, że mowa jest o podawanym w piątkowej analizie indeksu Nasdaq 100 scenariuszu wzrostowym możliwość pierwsza. 

W piątek opisałem: „Dziś może być kontynuowany, trwający od dwóch dni ruch wzrostowy. Rynek powoli zbliża się do istotnej strefy oporu, która na wykresie oznaczona została kolorem oliwkowym. Dzisiejszy ruch wzrostowy mógłby się odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze indeks w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu może generować już ruch wzrostowy. Wówczas w myśl zasady impuls-korekta-impuls może zostać wykonany ruch sięgający zakresu ceny 12 500. Kluczowym założeniem dla tej możliwości jest brak wyłamania poziomu TDP”. Tą pierwszą możliwość ruchu narysowałem również na wykresie. Jak się okazało rynek dokładnie taki ruch wykonał. Target został szybko strzelony, a w konsekwencji rynek zbliżył się do poziomu 12 900. 

Wykonany przez rynek ruch w całym ubiegłym tygodniu handlowym był bardzo wymowny. Obecnie rynek oscyluje na zakresie ceny 12 850. Na dzisiejszą sesję zmianie ulegną wyznaczane przeze mnie poziomy. Również na dziś przewidziane zostały dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowym założeniem na dzisiejszą sesję jest brak wybicia poziomu 12 690. Oznaczony on został na poniższym wykresie fioletową przerywaną linią. Scenariusz zakłada, że rynek w pierwszym ruchu wykona zejście. Może się to odbyć na dwa sposoby. Indeks może chcieć schodzić jedynie do poziomu nowego TFR i już z jego okolic generować ruch wzrostowy. Jednak może się odbyć nieco głębsza korekta-do poziomu 12 690. Ten poziom może być nadbijany, jednak tak jak wspomniałem wyżej, nie może zostać wybity. Targetem dla sesji będzie poziom 13 100, jeżeli kluczowe założenie będzie respektowane. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 30.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Wielu inwestorów z pewnością będzie oczekiwało dziś korekty na amerykańskich indeksach giełdowych. Ja zakładam, że rynek może wykonać następujący ruch. Zejście do zakresu TFR i późniejszy ruch wzrostowy mogą być wstępem do wykonania korekty. Scenariusza zakłada, że siła popytowa zostanie złamana w okolicach poziomu 12 900. Wówczas z tego zakresu może dojść do przeceny, której celem będzie 12 650-12 600.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 30.05.2022

Konkluzja

Piątkowa sesja wykazała się znaczącą zmiennością. Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Należy pamiętać, że dziś poniedziałek, czyli dzień potencjalnego „zamieszania” na rynku. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

* Źródło: FranceInfo 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.