Wall Street odnotowuje zyski. Nasdaq 100 wzrósł 0,41%.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks Nasdaq 100 zakończył, zyskując 0,41%. Główne indeksy giełdowe z amerykańskiego parkietu niewiele zyskały w poniedziałek. Indeksy rozpoczynają tydzień z zyskiem. Jak wyglądać może zatem wtorkowa sesja?

Nasdaq z drobnym zyskiem

W poniedziałek indeks Nasdaq 100 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks Nasdaq 100 podniósł kurs swoich notowań jedynie o 0,41%. Przekłada się to na ruch rzędu zaledwie 50 punktów. Indeks już drugi raz w czerwcu kończy sesję ze zmiennością poniżej 1%.

Chińskie spółki przewodzą

Kilka dni temu odblokowano port w Szanghaju, wówczas na indeksie Nasdaq 100 zyskiwały głównie chińskie spółki. Również wczoraj wzrostowi indeksu przewodziły chińskie przedsiębiorstwa. Najsilniejszą spośród spółek była JD.com. Akcje spółki wzrosły o 6,53%. Inna chińska spółka – Pinduoduo odnotowała drugi najlepszy wynik. Wzrosła ona 5,60%. W poniedziałek większość spółek zyskiwała.

Zaniepokojenie Amerykanów

Agencja Wall Street Journal przeprowadziła sondaż dotyczący postrzegania kondycji gospodarki. W przeprowadzonym badaniu Amerykanie wypowiadali się na temat stanu amerykańskiej gospodarki. W podsumowaniach sondażu poinformowano, że zdecydowana większość badanych Amerykanów trwa w obawie o przyszłość gospodarki.

FP Markets

Rosja nakłada sankcje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji podało wczoraj, że wchodzą w życie nowe, dodatkowe sankcje. Nałożone one zostały na urzędników administracji państwowej USA. Zgodnie z oświadczeniem nałożono sankcje personalne na 61 obywateli USA. Rosyjskie ministerstwo tłumaczy to działaniem odwetowym wobec zeszłotygodniowych sankcji zachodu. Co ciekawe Rosja objęła sankcjami m.in. Janet Yellen, czyli Sekretarz Skarbu USA.

Półwysep koreański

Korea Południowa wraz ze Stanami Zjednoczonymi przeprowadza ostatnio ćwiczenia militarne. Jest to odpowiedź na niedawne wystrzelenie pocisku rakietowego przez Koreę Północną. Sytuacja geopolityczna w Azji w dalszym ciągu narasta. Przedstawiciele administracji rządowych USA i Korei Południowej ostrzegli Koreę Północną. Postawione ultimatum dotyczy prób broni jądrowej. Jeżeli Korea Północna zdecyduje się na taki ruch, spotka ją „szybki i zdecydowany odwet”.

Punkt widzenia –  rynek na strefie wsparcia

Podczas analizy na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Wczoraj założenie dotyczyło: „Scenariusz spadkowy na poniedziałkową sesję zakłada, że poziom TFR po raz kolejny pokaże swoją istotność. Na tym poziomie może zostać utworzony podwójny szczyt. Ponownie z TFR może dojść do przeceny, której celem będzie poziom 12 450”. Rynek faktycznie podbił najpierw do zakresu TFR, skąd zgodnie z założeniem rozpoczął przecenę. Uznać można również wykonanie przez rynek schematu podwójnego szczytu. Rynek finalnie dotarł nieco poniżej poziomu 12 470. Jednak przy tak sporym ruchu (ponad 300) można uznać schemat za zaliczony.

Obecnie rynek znajduje się na zakresie wyznaczonej wcześniej strefy wsparcia. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Ze względu na poruszanie się rynku w ruchu bocznym, poziomy nie ulegają zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dzisiejszy scenariusz wzrostowy będzie wyglądał podobnie do wczorajszego. Dziś, jako pierwszy ruch rynek może podjąć się zejścia poniżej strefy wsparcia. Rynek może chcieć szukać pretekstu na utworzenie niższego lokalnego dołka (względem tego z czwartku 02.06). Wówczas po zebraniu siły popytowej na utworzonym nowym lokalnym dołku rynek mógłby powrócić szybkim ruchem powyżej strefy wsparcia. Na zasadzie re-testu od góry zakresu wsparcia może dojść do kontynuacji ruchu wzrostowego. Na dziś kluczowym założeniem jest brak wybicia TDP/strefy wsparcia. Ważne jest, aby rynek finalnie te poziomy utrzymał. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom ceny 12 700-12 750.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 07.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek może chcieć dziś wykonać zejście. Mogłoby się to odbyć na następującej zasadzie. Rynek w pierwszym ruchu może podbić do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Kluczowym założeniem jest, aby rynek nie wyłamał zakresu średniej SMA 55 od góry. Jednak po re-teście od dołu średniej SMA 55 wygenerowany może zostać impuls spadkowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom ceny 12 350-12 300.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 07.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks Nasdaq 100 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.