Nasdaq 100 stracił 2,67%. Tesla redukuje zatrudnienie o 10%!

Logo Tesla
J2T Trade

Ostatnią sesję handlową ubiegłego tygodnia indeks Nasdaq 100 zamknął ze stratą 2,67%. Cały tydzień indeks kończy ze spadkiem notowań. Doniesiono w piątek o zamiarach Elona Muska. CEO Tesli rozważa redukcję zatrudnienia o 10%. Dziś rozpoczyna się pierwszy pełny tydzień handlowy w czerwcu na amerykańskim parkiecie.

Nasdaq jednak traci

Podczas piątkowej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 spadł o 2,67%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o blisko 350 punktów. Nasdaq 100 zakończył cały tydzień z obniżką kursu o 1,05%. Spoglądając jednak wyłącznie na czerwiec, strata wynosi 0,74%.

Ogromna przewaga spółek

Na indeksie w piątek dominowała spółka Tesla. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zmniejszyła swoją wycenę o 9,22%. Warto zauważyć, że większość komponentów zaliczanych do indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję tracąc. Spośród wszystkich spółek wchodzących w skład amerykańskiego indeksu technologicznego, zaledwie 9 zyskało podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia.

Tesla redukuje zatrudnienie!

Elon Musk powiedział ostatnio, że rozważa zamrożenie zatrudnienia. CEO Tesli dodał również, że może dojść do redukcji etatów w firmie rzędu 10%. Po tej informacji akcje Tesli traciły w piątek. Musk ponadto zapowiedział, że pracownicy nie będą pracować dalej zdalnie i muszą wrócić do pracy w biurze. Prezes Tesli mówił wcześniej, że zatrudnienie wzrośnie w przeciągu najbliższego roku.

FP Markets

Informacja dotycząca redukcji zatrudnienia określa obawy zarządu różnych spółek. Zapowiadane już jakiś czas temu w branży technologicznej zwolnienia są konsekwencją rosnącej inflacji oraz spowolnionego popytu. Nie dotyczy to wyłącznie Tesli, ponieważ w Stanach Zjednoczonych zwolniono już tysiące pracowników z sektora technologicznego. W ostatnim czasie inne spółki: Meta Platforms czy Amazon ogłosiły zamrożenie znacznej części rekrutacji na stanowiska pracownicze.

Ciągła obawa

W dalszym ciągu niewyjaśniony pozostaje konflikt na Ukrainie. Inwestorzy spoglądają na wydarzenia we wschodniej części Europy. Niedawno przemawiał prezydent Rosji Władimir Putin. W swoim krótkim przemówieniu wyśmiał systemy obronne Amerykanów. W Rosji podano, że dostarczone na Ukrainę systemy obronne „pękają jak orzechy”. Napięcie na linii Moskwa-Waszyngton stale rośnie. Przedstawiciele Moskwy uważają, że sankcje nałożone przez USA doprowadzą do klęski żywnościowej.

Punkt widzenia – była szansa na 13 000

Podczas piątkowej nie doszło do utrzymania kluczowych założeń wskazywanych w analizie indeksu Nasdaq 100. Technologiczny indeks bez przeszkód wyłamał ważniejsze poziomy ponownie, schodząc do zakresu strefy wsparcia 12 490- 12 540 (nieco została powiększona). Jak na razie strefa wsparcia jest respektowana przez rynek.

Obecnie indeks technologiczny oscyluje w okolicach ceny 12 600. Warto zauważyć, że rynek znajduje się poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Niezmienione pozostają wyznaczane na co dzień poziomy. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Amerykański indeks w piątek miał okazję do zaliczenia targetu, który określiłem już jakiś czas temu. Chodzi bowiem o poziom 13 000-13 100. Tak się jednak nie stało i rynek kolejny raz schodzi do poziomu wsparcia. Zachowanie rynku na dzisiejszej sesji może być kluczowe dla określenia ruchu na ten tydzień.

Zakładam jednak, że dziś jako pierwszy ruch rynek podejmie się zejścia poniżej strefy wsparcia. Rynek może chcieć szukać pretekstu na utworzenie niższego lokalnego dołka (względem tego z czwartku 02.06). Wówczas po zebraniu siły popytowej na utworzonym nowym lokalnym dołku rynek mógłby powrócić szybkim ruchem powyżej strefy wsparcia. Na zasadzie re-testu od góry zakresu wsparcia może dojść do kontynuacji ruchu wzrostowego. Na dziś kluczowym założeniem jest brak wybicia TDP/strefy wsparcia. Ważne jest, aby rynek finalnie te poziomy utrzymał. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom ceny 12 700-12 750.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 06.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ostatnio rynek spada bez wykonywania ciekawszych schematów spadkowych. Cieszy jedynie fakt, że wyznaczone przed kilkoma sesjami poziomy faktycznie spełniają swoją funkcję. Mimo, że schemat spadkowy z piątku nie został wypełniony, poziom TFR potwierdził swoją istotność. Po raz kolejny po re-teście tego poziomu kontynuowany jest ruch główny.

Scenariusz spadkowy na poniedziałkową sesję zakłada, że poziom TFR po raz kolejny pokaże swoją istotność. Na tym poziomie może zostać utworzony podwójny szczyt. Ponownie z TFR może dojść do przeceny, której celem będzie poziom 12 450.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 06.06.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Jednak chciałbym podkreślić, że oba schematy się nie wykluczają. Dopasowane zostały różne założenia jednak obserwacja ich jest kluczowa. Jeżeli najpierw dojdzie do realizacji scenariusza spadkowego, wówczas później rynek może wykonać drugą część ruchu ze scenariusza wzrostowego. Rynek ma jeszcze miejsce do wzrostów i dobrze by było, żeby się określił. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.