Walka z inflacją potrwa lata. Nasdaq 100 wzrósł 1,24%.

237
J2T Trade

Członkowie Rezerwy Federalnej wypowiadali się w piątek. Podkreślono ponownie, że głównym i obowiązkowym celem jest obniżenie inflacji do docelowego poziomu. Potrwać to może nawet kilka lat. Sesję piątkową indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 1,24%. Dziś w USA jest dzień wolny od handlu ze względu na niedzielny (19.06.) Dzień Wyzwolenia.

Nasdaq 100 odrabia

Amerykański Nasdaq 100 zyskał podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia. W piątek (17.06) indeks wzrósł o 1,24%. Oznaczało to korzystną zmianę ceny o blisko 140 punktów. W całym ubiegłym tygodniu technologiczny Nasdaq stracił jednak 4,79%. Warto zaznaczyć, że podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia na indeksie Nasdaq 100 odnotowano największy obrót od stycznia 2022 roku.

Spekulacja spółki?

Podczas piątkowej sesji handlowej na indeksie dominowała spółka Seagen. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład Nasdaq’a 100. Spółka zwiększyła swoją wycenę o 12,72%. Skok Seagen przyczynił się w znacznym stopniu do takiego wyniku indeksu. Firma zyskiwała ze względu na pojawiające się informację o chęci przeprowadzenia fuzji. Mniej spółek traciło w piątek, jednak pod względem spadków wyróżniła się spółka Match Group. Kurs notowań przedsiębiorstwa obniżył się o blisko 6%.

Nastroje po decyzji

W zeszłym tygodniu decyzją Rezerwy Federalnej podniesione zostały stopy procentowe. W kolejnych dniach po decyzji wypowiadali się członkowie FED. Wypowiadała się m.in. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Kansas City, Esther George. George wyraziła swoją dezaprobatę wobec tak agresywnej polityki podnoszenia stóp procentowych. Prezes FED w Kansas City stwierdziła ponadto: „postrzegam ten ruch jako zwiększenie niepewności polityki, równolegle z rozpoczęciem ucieczki bilansu”.

FP Markets

Inne stanowisko również w piątek zajął Niel Kashkari. Kashkari, jako Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis powiedział, że jest gotów poprzeć kolejną podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Kashkari zwrócił jednak uwagę, że bliżej mu jednak do nieco niższej podwyżki w lipcu – o 50 punktów bazowych.

Przemawiała również Loretta Mester. Mester, jako Prezes Banku FED w Cleveland oświadczyła, że osiągnięcie poziomu 2% inflacji może zająć nawet kilka lat. Pozytywny wydźwięk wystąpienia upatrywać można w stwierdzeniu, że inflacja będzie się jednak z czasem obniżać.

Punkt widzenia – Nasdaq nad SMA 55

Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza pobocznego. W myśl scenariusza z piątkowej analizy: „Ruch spadkowy może wyglądać w następujący sposób. Dojście do rynku do poziomu TSS może sprawić, że ten poziom okaże się być istotnym oporem dla rynku. Uaktywniona na nim siła podażowa spowoduje wygenerowanie impulsu spadkowego do utworzonego wczoraj minimum”. Faktycznie rynek najpierw podjął się podejścia pod poziom TSS. W godzinach sesji amerykańskiej z tego miejsca wygenerowany został spadek.

Rynek jednak wyhamował spadek na poziomie TTS, zbierając z niego siłę popytową. W konsekwencji rynek powrócił ponownie powyżej ceny 11 300. Obecnie indeks oscyluje powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55, a zatem również powyżej poziomu TSS. Na dzisiejszą sesję przygotowane zostały dwa scenariusze. Poziomy wyznaczane na sesję nie uległy zmianie. Tak jak wspomniałem na początku, dziś nie ma wejścia rynku USA. Analiza obejmuje zatem ruch jaki wydarzyć się może na kontraktach CFD.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy może dziś wyglądać w sposób następujący. Zakładam, że rynek utrzyma zakres średniej kroczącej SMA 55. Najpierw indeks może pokazać powrót do okolic poziomu 11 300. Następnie szukając w nim pretekstu wzrostowego wygenerować impuls wzrostowy. Target ustalam na poziom 11 450.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 20.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Scenariusz spadkowy jest negacją założenia opisanego w scenariuszu wzrostowym. Mianowicie, jeżeli rynek wybije od dołu zakres średniej kroczącej SMA 55 bądź poziomu TSS sposobnym będzie przypuszczam powrót do niższych rejonów. W tym przypadku spadek odbyć się może do poziomu 11 150.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 20.06.2022

Konkluzja

Dziś „normalnej” sesji handlowo nie ma. Oficjalnie ze względu na wczorajsze święto w USA, rynki amerykańskie się nie zostaną otwarte. Przedstawiona została jednak analiza, ponieważ na rynku CFD można zawierać transakcje. Nie należy się zatem spodziewać wzmożonej zmienności. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TTR : 12 442

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.