Obawy o inflację trwają. Nasdaq 100 tracił 4,02%.  

inflacja
J2T Trade

Inwestorzy trwają w obawie o wzrost inflacji. Pozytywne nastroje po decyzji FED zostały  zweryfikowane. Nasdaq 100 mocno tracił w czwartek. Sesję handlową indeks Nasdaq 100 zakończył z wynikiem spadkowym wynoszącym 4,02%.

Nasdaq znów -4%

Główne amerykańskie indeksy giełdowe przeceniły się mocno w czwartek. Technologiczny Nasdaq podczas wczorajszej sesji handlowej spadł o 4,02%. Dla indeksu Nasdaq 100 oznaczało to spadek rzędu ponad 450 punktów. Była to druga tak silnie spadkowa sesja w tym tygodniu. Poprzednio w poniedziałek (13.06) indeks Nasdaq 100 stracił 4,60%. W piątkową sesję amerykański indeks wchodzi ze stratą tygodniową rzędu 5,96%.

Czerwony Nasdaq 100

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Lucid Group. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zmniejszyła wycenę swoich akcji aż o 11,24%. Była to jedyna spółka, która zakończyła sesję ze zmiennością powyżej 10%. Notowania prawie wszystkich spółek z indeksu Nasdaq 100 świeciły się na czerwono. Jedynie trzem spółką udało się uchronić przed stratą. Zanotowały one jednak niewielkie zyski.

Widmo recesji?

Opublikowane zostały wczoraj dane dotyczące m.in. średniego oprocentowania kredytów hipotecznych. W raporcie podano, że oprocentowanie na skutek ostatnich decyzji Rezerwy Federalnej wzrosło do najwyższego poziomu z 2008 roku.

FP Markets

Ponadto podano również informację dotyczącą liczby rozpoczętych budów domów. Liczba ta spadła aż o 14,4%. Inwestorzy z uwagą śledzili dane dotyczące sytuacji gospodarczej w USA. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych analitycy szczegółowo badają wpływ decyzji FED na rynek wewnętrzny USA. Dane, które wypadły poniżej oczekiwań wzbudziły obawy, że trwające zacieśnianie polityki pieniężnej może doprowadzić do recesji.

Oczekiwano wczoraj również na dane dotyczące zatrudnienia. Departament Pracy ujawnił, że liczba tzw. Joblessów spadła. W poprzednim tygodniu liczba wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 229 tysięcy. Wysoki poziom nowych bezrobotnych w USA jednak w dalszym ciągu utrzymuje się.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 poniżej 11 050.

W czwartek rynek podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 ruch spadkowy opisany został jako główny ruch.

Założenie na wczorajszą sesję dotyczyło: „Scenariusz spadkowy zakłada, że rynek nieco podbije po spadku, jaki został już dziś wykonany. Podbicie może dotrzeć do okolic zakresu średniej kroczącej SMA 55. W tych okolicach może zostać zebrana siła podażowa, która zepchnie rynek do poziomu 11 100”.

Rynek miał po spadku podbić, co faktycznie uczynił. Ruch w postaci podbicia dotarło nieco poniżej zakresu średniej kroczącej, jednak tuż po podbiciu, wykonany został ruch spadkowy. Siła podażowa przeważyła i rynek szybko osiągnął wskazywany target. Rynek kierować miał się w stronę TTS, co rzeczywiście uczynił.

Obecnie rynek znajduje się nieco poniżej zakresu TSS. Poziomy na dzisiejszą sesje nie ulegają zmianie. Przygotowałem dwa scenariusze na dzisiejszą sesję.

Scenariusz główny – wzrostowy

Na dzisiejszą sesję opiszę jako główny scenariusz wzrostowy. Uważam, że dziś rynek ma szansę zbudować pierwsze oznaki struktury pozytywnej. Zakładam, że dziś rynek szybkim ruchem dotrze powyżej poziomu TSS i średniej kroczącej SMA 55. Następnie rynek może wykonać re-test tego zakresu co spotęguje wykonanie następnego impulsu wzrostowego. Target na dziś ustalam na poziom 11 500.  

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 17.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy może wyglądać w następujący sposób. Dojście do rynku do poziomu TSS może sprawić, że ten poziom okaże się być istotnym oporem dla rynku. Uaktywniona na nim siła podażowa spowoduje wygenerowanie impulsu spadkowego do utworzonego wczoraj minimum.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 17.06.2022

Konkluzja

Dziś obserwować będę, jak rynek zachowa się w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Kluczowym poziomem będzie dziś TSS, czyli okolice ceny 11 309. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 12 442

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.