Uwaga skupiona wokół wyborów w UK. Analiza indeksu FTSE 100.

J2T Trade

Piątkowa uwaga inwestorów skupiona była wokół zbliżających się wyborów w Wielkiej Brytanii (UK). Oficjalnie w konkursie o przywództwo biorą udział dwie osoby. Indeks FTSE 100 ostatnią sesja minionego tygodnia zakończył powyżej kreski. Podkreśliło to całotygodniowe nastawienie brytyjskiego indeksu. Jak wygląda analiza indeksu FTSE 100 na pierwszą sesję  ostatniego tygodnia handlowego października?

Nastawienie indeksu podczas tygodnia

W piątek, 21 października indeks FTSE 100 finalnie zyskał. Notowania londyńskiego indeksu giełdowego wzrosły tego dnia w ogólnym rozrachunku o 0,37%. Tym samym podkreślone zostało nastawienie całego minionego już tygodnia handlowego. Wynik z tygodnia (17.10-21.10) wyniósł +1,62%. Był to jednocześnie drugi tydzień w październiku zakończony zyskiem.

Spółki pokazują spadek

Przyglądając się piątkowemu zachowaniu spółek tworzących indeks FTSE 100, warto zauważyć, że nie pokrywa się ono z wynikiem. Większość spółek postawiła podczas ostatniej sesji na spadek. Najwięcej, gdyż 6,18% straciło na wycenie swoich akcji  przedsiębiorstwo Auto Trader Group. Wzrostom tempa nadała natomiast spółka Glencore. Notowania tej spółki wzrosły o 3,59%.

Spadek sprzedaży detalicznej we wrześniu

Jak ujawniła w piątek agencja rządowa Office for National Statistics wielkość sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii spadła. We wrześniu sprzedaż spadła o 1,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym natomiast spadek wyniósł 6,9%. Inwestorzy chwilowo negatywnie zareagowali na aktualizację sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

FP Markets

Uwaga skupiona na wybory

Teraz inwestorom znów sen z powiek spędza kwestia wyborów w Wielkiej Brytanii. Po tym, jak w zeszłym tygodniu (20.10) swoją rezygnację złożyła premier Liz Truss, partia rządząca przygotowuje się do kolejnych wyborów. Jak dotąd oficjalnie znany jest jeden kandydat na urząd premiera UK. Mowa o przewodniczącej Izby Gmin Penny Mordaunt. W sobotę, 22 października pojawiły się natomiast informację, że wystarczające poparcie nieoficjalnie uzyskali: były kanclerz Rishi Sunak oraz były premier Boris Johnson. Jednak następnego dnia, Johnoson oświadczył, że nie będzie się ubiegał o przywództwo Partii Konserwatywnej. W tym czasie Rishi Sunak potwierdził swoją kandydaturę.

Rząd wyraża obawy

Brytyjski kanclerz skarbu Jeremy Hunt powiedział w piątek, że rząd „zrobi wszystko, co konieczne, aby doprowadzić do obniżenia zadłużenia w średnim okresie”. Brytyjski rząd wyraża obawy o finanse kraju po zapowiedziach ostatniego kanclerza.

Jeremy Hunt zapewnił, że pieniądze podatników są dobrze wydawane. Rząd pracuje obecnie nad stabilizacją rynków, zauważając, że silne finanse publiczne są „fundamentem silnej gospodarki”.

Punkt widzenia – część spadku wykonana, potem silny wzrost

Patrząc już na piątkowe zachowanie indeksu FTSE 100, należy zauważyć, że po części wykonał on ruch zakładany podczas ostatniej analizy. W miniony piątek jako główny opisaliśmy ruch spadkowy w słowach: „Rynek również dziś podbić może w okolice poziomu 6 940. Tym razem dobrze byłoby zobaczyć pewniejszy ruch. Dopóki obszar cenowy 6 940 stanowi opór dla rynku, każdorazowy re-test od dołu tego poziomu determinowałby spadek. Celem dla spadku będzie 6 850”.

Rzeczywiście po rozpoczęciu sesji europejskiej indeks FTSE 100 wykonał podbicie do poziomu 6 940. Schodząc na nieco niższe interwały, zauważyć można, że rynek wykonał dokładny re-test od dołu tego poziomu. Target nie został zaliczony, gdyż cena najniżej zeszła do 6 865. Tam zebrany został popyt i silnym impulsem wzrostowym cena powróciła powyżej 6 940. Indeks dotarł najwyżej w okolice 7 000. Dziś, w poniedziałek 24 października rynek po północy mocno wystrzelił, przebijając się przez 7 050. Aktualnie indeks oscyluje nieco poniżej 7 000.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dzisiejszy wystrzał (ruch po północy) potraktować można jako chwilowe odreagowanie. Teraz warto się przyjrzeć temu, czy rynek będzie w stanie powrócić powyżej poziomu 7 000. Jednak sam powrót nie wystarczy. W tym scenariuszu zakładamy, że cena ustabilizuje się właśnie w opisanym obszarze (okolice 7 000). W takim wypadku rynek zebrałby się do wzrostu. Potencjalnym celem stałby się zakres cenowy 7 080-7 100.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 24.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy również przypuścić inną możliwość. Rynek rzeczywiście może najpierw podbić, wychodząc tym samym powyżej 7 000. Jednak szybkim ruchem cena cofnąć może poniżej tego poziomu. Jeżeli nie będzie widać presji ze strony kupujących, warto będzie przypuścić mocniejsze cofnięcie. Każdorazowy re-test od dołu okolic 7 000, determinować będzie zejście do 6 900.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 24.10.2022

Konkluzja

Rynki rozpoczynają handel w ostatnim tygodniu października. Czy również ten tydzień zacznie się od zysku w przypadku indeksu FTSE 100? Poziomy zostały uaktualnione.

TSR : 7 090

TFR : 7 000

TDP : 6 910

TFS : 6 820

TSS : 6 730

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.