Wczoraj swoją rezygnację złożyła premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Rezygnacja z urzędu pojawia się po zaledwie 44 dniach na tym stanowisku. Z rządu dobiegają głosy o konieczności przeprowadzenia nowych, tym razem już powszechnych wyborów. Czwartkowa sesja handlowa zakończyła się niewielkim zyskiem brytyjskiego indeksu FTSE 100.
Londyńskie FTSE wyżej w czwartek
Pomimo politycznych zawirowań, w czwartek 20 października indeks FTSE 100 finalnie zyskał. Notowania londyńskiego FTSE 100 wyładowały jednak niewiele wyżej. Czwartek zakończył się niewielkim zyskiem rzędu 0,27%. Była to trzecia sesja w tym tygodniu zamknięta powyżej kreski.
Wyższa zmiana stratnej spółki
Spoglądając na czwartkowe zachowanie spółek tworzących indeks FTSE 100 warto zauważyć, że nieco lepiej wypadła ogólnie strona zyskowna. To zyskownych spółek było więcej, a wzrostom przewodziła spółka Fresnillo. Akcje tego przedsiębiorstwa wylądowały wyżej o 3,96%. Jednak wyższą zmianę ceny odnotowała stratna spółka. Mowa o ITV, które na wycenie straciło w czwartek 4,20%.
Rezygnacja premier Wielkiej Brytanii, co dalej ?
Brytyjska premier Liz Truss ogłosiła w czwartek swoją rezygnację po zaledwie 44 dniach urzędowania. Tym samym Truss stała się najkrócej urzędującym premierem w historii Wielkiej Brytanii.
Przewodniczący Komitetu Prywatnych Posłów Partii Konserwatywnej, Graham Brady zapowiedział, że torysi będą w stanie wybrać nowego lidera do 28 października. Do czasu wyboru na stanowisku pozostaje Liz Truss.
Jednak dobiegły również silne głosy ze strony opozycji. Lider Sir Keir Starmer zareagował na rezygnację premiera, nawołując do przeprowadzenia nowych, powszechnych wyborów w formie natychmiastowej. W oświadczeniu Starmer dosadnie zaznaczył: „Po 12 latach porażki torysów, Brytyjczycy zasługują na taj wiele lepszego niż te obrotowe drzwi chaosu”.
Ścieżka podwyżek wciąż niejasna
Zastępca prezesa Banku Anglii (BoE) ds. polityki monetarnej, Ben Broadbent wypowiadał się w czwartek na temat podwyżek stóp procentowych. Jak zauważył urzędnik, wciąż nie jest jasne, czy agresywne podwyżki są niezbędne.
Ponadto Broadbent zaznaczył, że wiele decyzji banku centralnego będzie zależało od działań gospodarczych brytyjskiego rządu. Bank Anglii prowadzący politykę monetarną Wielkiej Brytanii zamierza szybciej reagować na wiadomości dotyczące polityki fiskalnej realizowanej przez rząd. Bankier zauważył, że w ostatnim czasie polityka fiskalna prowadzona jest bardzo chwiejnie, co utrudnia zadanie BoE.
Punkt widzenia – czwartkowa stabilizacja
Indeks giełdowy FTSE 100 postawił w czwartek na stabilizację. Ta miała miejsce w strefie cenowej 6 900-6 950. Rynek kilkukrotnie badał w tym czasie średnią kroczącą SMA 55. Dziś, w piątek scenariusze będą zbliżone do wczorajszych ze względu na znikomy czwartkowy ruch.
Scenariusz główny – spadkowy
Rynek również dziś podbić może w okolice poziomu 6 940. Tym razem dobrze byłoby zobaczyć pewniejszy ruch. Dopóki obszar cenowy 6 940 stanowi opór dla rynku, każdorazowy re-test od dołu tego poziomu determinowałby spadek. Celem dla spadku będzie 6 850.
Scenariusz poboczny – wzrostowy
Jeżeli natomiast FTSE 100 pokazywałoby już przed sesją zapędy wzrostowe, warto będzie przypuszczać następujące. Powrót i skuteczna stabilizacja powyżej poziomu 6 940 stanowić będzie bazę dla wzrostów. Powrót do 7 020 wchodziłby wówczas w grę.
Konkluzja
Rynki akcji kończą kolejny tydzień handlowy października. Obecne położenie indeksu pozwala przypuszczać dziś jako główny ruch spadkowy. Poziomy nie uległy zmianie.
TSR : 7 034
TFR : 6 943
TDP : 6 850
TFS : 6 761
TSS : 6 668
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!