USA jest „fundamentalnie zdrowe”? Nasdaq 100 w górę o 2,06%.

113
J2T Trade

Jeden z członków FED udzielił w piątek wywiadu. W mediach zauważył, że stan gospodarki USA jest „fundamentalnie zdrowy”. Amerykański indeks Nasdaq 100 piątek, 12 sierpnia zakończył znacznym zyskiem. Notowania Nasdaq’a poszybowały w górę o 2,06%. Przed rynkiem akcyjnym nowy tydzień handlowy.

Nasdaq 100 zyskuje w całym tygodniu

Piątkową sesją handlową amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył zmagania drugiego tygodnia handlowego. Nasdaq 100 zyskał w piątek 2,06% i była to druga wzrostowa sesja w ubiegłym tygodniu. Co ciekawe wynik każdej z obu tych sesji przekroczył próg 2% zmiany ceny. W ogólnym rozrachunku zysk tygodniowy wyniósł 2,71%. Tym samym indeks zyskiwał czwarty tydzień z rzędu.

Spółki opowiedziały się za wzrostami

W piątek najwyższy poziom zmienność odnotowała spółka Illumina. Przewodziła ona składowym, które traciły. Akcje Illuminy spadły o 8,40%. Jednak spółki w zdecydowanej większości opowiedziały się za wzrostami. Po tej stronie największą zmianę ceny przypisać należy przedsiębiorstwu Workday. Wycena tej firmy wzrosła o 6,11%. Na dość wysoki, piątkowy wynik indeksu wpłynął fakt, iż najważniejsze komponenty Nasdaq’a stosunkowo dużo zyskały.

Gospodarka USA „dobrze znosi podwyżki stóp”

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Richmond, Thomas Barkin udzielił w piątek wywiadu dla CNBC. Członek FED określił ostatni odczyt inflacji (lipcowy) jako „mile widziany”. Na łamach CNBC podano, że Barkin chciałby, aby inflacja wreszcie znalazła się „na poziomie celu” oraz „pod kontrolą”. Ponadto decydent zauważył, że stan gospodarki kraju jest „fundamentalnie zdrowy”, a gospodarka „dobrze znosi podwyżki stóp”. Barkin zauważył również, że popyt w kraju „zdecydowanie mięknie”.

FP Markets

Punkt widzenia – 13 500 strzelone, co dalej?

W analizie na piątkową sesję podane zostały dwie projekcje. Indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Ruch wzrostowy wyglądać miał w następujący sposób: „Walka o wyższe zakresy, cały czas jest możliwa. Dopóki rynek utrzymuje się powyżej poziomu TFR, czyli 13 314, wzrosty wchodzą w grę. Ruch wzrostowy może dziś wyglądać zatem następująco. Najpierw cena zeszłaby, aby rynek mógł dziś w pełni przetestować zakres średniej kroczącej SMA 55. Poziom TFR ma szansę być nadbijany w takim układzie, ale koniecznie musi zostać utrzymany. Z okolic TFR istnieć będzie potencjał powrotu do poziomu 13 500”.

Najważniejszym w piątek była obserwacja, czy rynek będzie skory pierw zejść, a potem utrzymać poziom TFR, czyli 13 314. Rzeczywiście w pierwszym ruchu Nasdaq 100 zszedł w stronę średniej kroczącej i poziomu TFR. Okolice te zostały dokładnie zbadane i rynek wygenerował z nich ponad 200 punktowe podejście. Target w postaci 13 500 został strzelony, a rynek dotarł kilkadziesiąt punktów wyżej. Obecnie rynek znajduje się nieco poniżej poziomu TSR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Indeks potwierdził ostatnią sesją, że ma ochotę wspinać się do wyższych zakresów. Rynek w dalszym ciągu kontynuować może podejście. Dziś ruch wzrostowy opierać się ponownie może na zachowaniu rynku wobec średniej kroczącej SMA 55. Zejście i utrzymanie średniej dawać może kolejne sygnały wzrostowe. Utrzymanie średniej stanowi kluczowe założenie. Celem na dziś wydaje się 13 600.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 15.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy opiera się dziś na przekonaniu, że poziom TSR zadziała, jako opór dla rynku. Utrzymywanie się ceny poniżej tego poziomu i brak chęci przełamania pobudzić będą mogły siłę podażową. Targetem dla spadku będzie poziom 13 350. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 15.08.2022

Konkluzja

Podejście wykonane w piątek było wzorcowe. Rynek zszedł do zakładanej strefy, przetestował i utrzymał. Następnie osiągnął wskazywany target. Szansa na dalszą wspinaczkę istnieje, jednak warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek wobec średniej kroczącej SMA 55. Obserwacja jej zakresu może się dziś okazać kluczowa. Poziomy na dzień 15.08.2022 prezentują się poniżej.

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.