Obawa po raportach z USA. Nasdaq 100 obniża kurs o 0,65%.

239
Inwestor analizujący wykresy
J2T Trade

Wczoraj, 11 sierpnia indeksy giełdowe z USA zamknęły się przeważnie niżej. Stało się to za sprawą publikacji raportów dotyczących wskaźników makroekonomicznych. Inwestorzy finalnie wyrazili wczoraj obawę, pomimo stosunkowo dobrych danych. Technologiczny Nasdaq 100 obniżył kurs o 0,65%. Indeksy kończą dziś drugi tydzień sierpnia.

Kolejna stratna sesja Nasdaq’a

Czwartkową sesję handlową amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył pod kreską. Była to już trzecia sesja spadkowa Nasdaq’a w tym tygodniu handlowym. Tym razem notowania technologicznego indeksu spadły o 0,65%. Nasdaq 100 spośród głównych amerykańskich indeksów odznaczył się najwyższą, procentową zmianą ceny.

Spółki opowiedziały się za spadkiem

Na amerykańskim parkiecie giełdowym, notowania składowych Nasdaq’a 100 świeciły się w większości na czerwono. Na czele strony spadkowej stanęła spółka DocuSign, której akcje spadły o 4,05%. Jednak nie była to najwyższa odnotowana wczoraj procentowa zmiana ceny. Pod tym względem najlepiej wypadła spółka Pinduoduo, która przewodziła komponentom zyskownym. Spółka tym samym zwiększyła swoją wycenę o 4,99%.

Inwestorzy w obawie po raportach

W czwartek podczas pre-marketu opublikowano raporty dotyczące dwóch istotnych danych makroekonomicznych. Przedstawiony został odczyt wskaźnika PPI za lipiec oraz liczba wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Indeks cen producentów (PPI) w Stanach Zjednoczonych spadł o 0,5% w ujęciu miesięcznym. W ciągu roku natomiast indeks wzrósł o 9,8%.

FP Markets

W przypadku liczby wstępnych wniosków o zasiłek podano, że wartość za ubiegły tydzień wzrosła. Wartość wyniosła 262 tysiąca wniosków, okazując się jedynie lepsza od zakładanej. Początkowo rynek pozytywnie zareagował na odczyty. Jednak z biegiem sesji inwestorzy zmienili nastawianie trwali w obawie.

Punkt widzenia – rynek utrzymuje okolice 13 300

W czwartek Nasdaq 100 wykonał drobną korektę, schodząc w okolice 13 300. Ta pojawiła się po tym, jak rynek najpierw zaatakował okolice TSR, czyli 13 538. Weryfikując projekcje ze wczorajszej analizy, zauważyć warto, że rynek respektował założenie dla wzrostów, które opierało się właśnie na utrzymaniu okolic 13 300. Obecnie rynek znajduje się nieco powyżej poziomu TFR oraz średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – wzrostowy

Walka o wyższe zakresy, cały czas jest możliwa. Dopóki rynek utrzymuje się powyżej poziomu TFR, czyli 13 314, wzrosty wchodzą w grę. Ruch wzrostowy może dziś wyglądać zatem następująco. Najpierw cena zeszłaby, aby rynek mógł dziś w pełni przetestować zakres średniej kroczącej SMA 55. Poziom TFR ma szansę być nadbijany w takim układzie, ale koniecznie musi zostać utrzymany. Z okolic TFR istnieć będzie potencjał powrotu do poziomu 13 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 12.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak pamiętać o tym, że rynek przełamać może poziom TFR oraz zakres średniej kroczącej SMA 55. W takim przypadku re-test tej strefy od dołu determinować będzie mogło dalsze zejście. Celem dla projekcji spadkowej będzie poziom 13 100. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 12.08.2022

Konkluzja

Cały czas w indeks technologiczny Nasdaq 100 trwa w szerszej zależności wzrostowej. Ruch wzrostowy ma zatem zasadność. Kluczowe na dziś wydaje się zatem obserwacja rynku wobec poziomu TFR oraz średniej kroczącej SMA 55. Poziomy na dzień 12.08.2022

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.