Tygodniowe podsumowanie warszawskiej giełdy

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy pełny tydzień grudnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem mieszanego sentymentu. Finalnie, po wzrostowej piątkowej sesji indeks WIG20 zakończył ten tydzień 0,9% na plusie.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ostatnie pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

JSW kontynuuje odbicie

Miano najmocniejszej spółki ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, tym razem niespodziewanie należy do JSW.

FP Markets

Warto zaznaczyć, że zwyżka akcji największego w Polsce producenta węgla koksującego nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaka jest zatem przyczyna tego silnego wzrostu?

Okazuje się, że 22 listopada Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Wyniki spółki w tym okresie potężnie rozczarowały inwestorów, przez co następnego dnia akcje JSW potaniały o ponad 12%. Następnie fala spadków papierów wartościowych spółki była kontynuowana do końca listopada.

Podczas pierwszej sesji grudnia na rynku pojawił się jednak silny popyt na akcje JSW. W tym tygodniu zaś ten rajd wzrostowy jest kontynuowany. Wydaje się zatem, iż inwestorzy doszli do wniosku, że Jastrzębska Spółka Węglowa najgorsze ma już za sobą, a spadek jej kursu poniżej 40 złotych za akcję stanowił atrakcyjną okazję inwestycyjną.

W efekcie, akcje JSW podrożały w tym tygodniu aż o 7,7%, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem spośród polskich blue chipów.

Wykres akcji JSW

Kolejny mocny tydzień Pepco

Powody do zadowolenia w tym tygodniu mają również posiadacze akcji Pepco Group. Co ciekawe, zwyżka akcji tej sieci detalicznej także nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Dlaczego więc mamy tutaj do czynienia z rajdem wzrostowym?

Zacznijmy od tego, że odbicie na akcjach Pepco Group rozpoczęło się wraz z początkiem listopada – bezpośrednio po ustanowieniu przez ich kurs historycznego minimum. Co więcej, rajd wzrostowy znacząco przyspieszył 20 listopada.

Tego dnia Ibex Group – większościowy akcjonariusz spółki, poinformował w strategii inwestycyjnej dotyczącej Pepco Group, iż “jest przekonany, że akcje Grupy Pepco są obecnie znacząco niedowartościowane i nie ma zamiaru sprzedawać akcji po obecnej lub zbliżonej do obecnej cenie”.

Ponadto, w opublikowanej 20 listopada strategii inwestycyjnej dotyczącej Pepco Group możemy przeczytać też, że Ibex Group “w ramach długoterminowego podejścia może, od czasu do czasu, dokupywać akcje Pepco Group”.

Co więcej, warto też zwrócić uwagę, że na 12 grudnia zaplanowana jest publikacja wstępnego raportu finansowego Pepco Group za rok obrotowy 2022/2023. Można zatem przypuszczać, że część spekulantów w ostatnim czasie inwestuje w akcje spółki licząc, że tym razem wyniki tej sieci detalicznej pozytywnie zaskoczą rynek.

W efekcie, pomimo korekty, która miała miejsce w czwartek i piątek, akcje Pepco Group zakończyły minione pięć dni handlowych 5,5% na plusie. Warto odnotować, że to już siódmy tydzień z rzędu, który papiery wartościowe spółki zakończyły ze wzrostem.

Wykres akcji Pepco Group

Akcje KGHM w dół z powodu przeceny miedzi i srebra

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazł się KGHM Polska Miedź. Z czego wynika wyprzedaż akcji tej wydobywczej spółki Skarbu Państwa?

Przede wszystkim należy pamiętać, że cena papierów wartościowych grupy KGHM jest w dużym stopniu skorelowana z kursem miedzi, gdyż ta spółka Skarbu Państwa jest jej siódmym największym producentem na świecie. A przez minione pięć sesji metal ten, po serii trzech tygodni silnych wzrostów, tanieje niemal o 2%.

Warto również wiedzieć, że KGHM Polska Miedź jest także drugim największym globalnym wytwórcą srebra. W ciągu ostatnich pięciu dni handlowych ten kruszec mógł mieć naprawdę znaczący wpływ na akcje omawianej spółki Skarbu Państwa, gdyż jego kurs spadł aż o około 9%, zaliczając fatalną serię pięciu spadkowych sesji z rzędu.

W konsekwencji, papiery wartościowe spółki KGHM Polska Miedź zakończyły ten tydzień ze stratą rzędu 2,8%, co było najsłabszym wynikiem spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.