Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem mieszanego sentymentu i dość ograniczonej zmienności.
W efekcie, mieliśmy do czynienia z dość rzadko spotykaną sytuacją – indeks WIG20 zakończył zakończył piątkową sesję dokładnie na tym samym poziomie, co tydzień wcześniej, jego kurs przyjmuje wartość 2228 punktów.
Nie zmienia to faktu, iż w tym tygodniu można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Akcje Pepco wystrzeliły po komunikacie większościowego akcjonariusza
Miano najsilniejszej spółki ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, tym razem należy do Pepco Group.
Okazuje się, że za spektakularną zwyżkę akcji tej sieci detalicznej odpowiada przede wszystkim poniedziałkowa sesja, podczas której ich kurs podrożał aż o 10%. Jaka była przyczyna tego poniedziałkowego rajdu?
Otóż, tego dnia Ibex Group – większościowy akcjonariusz spółki, poinformował w strategii inwestycyjnej dotyczącej Pepco Group, iż “jest przekonany, że akcje Grupy Pepco są obecnie znacząco niedowartościowane i nie ma zamiaru sprzedawać akcji po obecnej lub zbliżonej do obecnej cenie”.
Ponadto, w oficjalnym komunikacie napisano, że „Ibex Group jest skoncentrowane na stałym wspieraniu budowania wartości akcji Pepco Group w okresie najbliższych kilku lat i będzie nadal zarządzać udziałem w akcjonariacie tej spółki w sposób uporządkowany i przemyślany”.
Ibex Group oceniło również, że „Pepco Group jest rynkowym liderem rosnącego segmentu rynku, ma doskonałe marki prowadzące silnie rosnącą działalność oraz ma mocną trajektorię odbicia w zakresie zyskowności. Ibex Group jest przeświadczone, że doświadczone kierownictwo Pepco Group wykorzysta te strategiczne możliwości”.
Mało tego, w strategii inwestycyjnej dotyczącej Pepco Group możemy przeczytać też, że Ibex Group “w ramach długoterminowego podejścia może, od czasu do czasu, dokupywać akcje Pepco Group”.
Pepco z rekomendacją „kupuj” od Erste Group
Co więcej, nie była to jedyna pozytywna informacja dla akcjonariuszy Pepco Group w tym tygodniu.
Okazuje się bowiem, że w piątek największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg podała, że analitycy Erste Group, Krzysztof Kawa rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Pepco Group od zalecenia „kupuj” i wyznaczył cenę docelową akcji na 27 złotych.
Informacja ta wywołała już drugą w tym tygodniu falę wzrostów papierów wartościowych Pepco Group. Ostatecznie, po bardzo silnej piątkowej sesji, ich kurs zakończył minione pięć dni handlowych z łącznym zyskiem rzędu 15,2%, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.
Warto również zauważyć, iż akcje Pepco Group zakończyły ten tydzień na poziomie 22,32 PLN, co oznacza, że ich kurs nadal jest wyraźnie niższy od ceny docelowej, którą znajdziemy w rekomendacji analityka Erste Group.
Wyniki kwartalne JSW rozczarowały inwestorów
Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Okazuje się, że za dotkliwą przecenę akcji największego w Polsce producenta węgla koksującego odpowiada przede wszystkim czwartkowa sesja. Jakie są przyczyny tego drastycznego spadku papierów wartościowych JSW pod koniec tygodnia?
Okazuje się, że w środę wieczorem Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Możemy w nim przeczytać, że w tym okresie EBITDA grupy wyniosła 531,1 miliona złotych.
Dla porównania, rok wcześniej spółka mogła pochwalić się zyskiem EBITDA rzędu 2,91 miliarda PLN. Wynik ten jest również znacznie niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że EBITDA wyniesie 722,1 miliona złotych.
Zysk operacyjny JSW w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł zaś 85,4 miliona złotych. W analogicznym kwartale ubiegłego roku jego wartość ukształtowała się natomiast na poziomie 2,641 miliarda PLN. Co więcej, konsensus rynkowy zakładał, że zysk EBIT w opisywanym okresie sięgnie 298 milionów złotych.
Przychody Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trzecim kwartale tego roku wyniosły z kolei 3,4 miliarda złotych. Dla porównania w trzecim kwartale 2022 roku sięgnęły one 5,15 miliarda złotych. Natomiast analitycy prognozowali, że przychody tym razem wyniosą 3,54 miliarda PLN.
Koszty pracownicze rosną, produkcja węgla spada
Warto zwrócić uwagę, że koszt sprzedaży produktów, materiałów i towarów wzrósł w trzecim kwartale aż o 31,7% rok do roku do 2,99 miliarda złotych. Spółka tłumaczyła, że wzrost kosztów spowodowany jest przede wszystkim wyższym poziomem świadczeń pracowniczych.
Co więcej, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej do spraw technicznych i operacyjnych Edward Paździorko przyznał, że tegoroczna produkcja węgla w kopalniach JSW będzie niższa od zakładanych wcześniej 14 milionów ton.
Dla porównania w 2022 roku spółka mogła pochwalić się produkcją blisko 14,1 miliona ton. Docelowo, w ujęciu strategicznym, JSW podtrzymuje dojście do 16 milionów ton rocznej produkcji.
Powyższe informacje zostały jednoznacznie negatywnie przyjęte przez uczestników rynku. W efekcie, akcjonariusze JSW podczas czwartkowej sesji masowo zbywali swoje papiery wartościowe, co zaowocowało spadkiem ich kursu tego dnia aż o 12,2%.
Natomiast łącznie w tym tygodniu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po kompromitującej serii czterech spadkowych sesji z rzędu, potaniały o szokujące 17,4%, co było zdecydowanie najgorszym wynikiem spośród polskich blue chipów.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!