Tygodniowe podsumowanie giełdy w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez minione pięć dni handlowych mieliśmy do czynienia z mieszanym sentymentem oraz ograniczoną zmiennością. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień 1% na plusie.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez ostatnie pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje JSW wystrzeliły po zaskakującej rekomendacji i doniesieniach z Chin

Miano najmocniejszego przedsiębiorstwa ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, tym razem należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jakie są przyczyny tej spektakularnej zwyżki papierów wartościowych największego w Polsce producenta węgla koksującego?

FP Markets

Analityk Citi wycenia akcje JSW na 90 PLN

Po pierwsze, we wtorek rano największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg przekazała, iż analityk Citi, Rafał Wiatr podwyższył rekomendację dla akcji JSW z “neutralnie” do “kupuj”. Cena docelowa została zaś podniesiona przez analityka z 43 złotych do 90 PLN.

Powyższa rekomendacja wywołała ogromne poruszenie wśród inwestorów, gdyż w ostatnim czasie analitycy byli raczej pesymistycznie nastawieni do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jeszcze kilkanaście dni temu Jakub Szkopek, analityk Erste Group podkreślał, że “złoty się umacnia, a ponad 90% dochodów JSW generowanych jest w dolarach, rynek europejski zaś jest słaby”.

Analityk wskazał ponadto, że “kiedy na świecie wartość węgla koksującego wzrosła w IV kwartale 2023 roku o ponad 30%, to w przypadku JSW ten wzrost wynosił ledwie 7%. Kolejne lata nie będą więc już tak sprzyjające, a apetyty związków zapewne się nie zmniejszą”.

W konsekwencji, w reakcji na tak odważną zaskakującą rekomendację analityka Citi, akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej podrożały we wtorek aż o 9,2%. A to nadal nie był koniec pozytywnych informacji dla akcjonariuszy JSW w tym tygodniu.

Chiny zapowiedziały redukcję stopy rezerw obowiązkowych w celu wzmocnienia gospodarki

Okazuje się bowiem, że w środę rano gubernator Banku Ludowego Chin ogłosił zamiar redukcji stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych 5 lutego. Ważona stopa przed obniżką wynosiła 7,40%. W efekcie, działanie to spowoduje to uwolnienie 1 biliona juanów w gospodarce.

Zapowiedź Banku Ludowego Chin wywołała gwałtowny wzrost cen rudy żelaza i miedzi, co z kolei doprowadziło do zwyżki akcji spółek z sektora wydobywczego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W efekcie, indeks WIG-Górnictwo zyskał w środę 4,2%, natomiast akcje JSW wzrosły o 2,6%.

Ostatnie dwie sesje tego tygodnia upłynęły zaś pod znakiem mieszanego sentymentu. Zwyżka została zatem wyhamowana, lecz jednocześnie kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej utrzymał się powyżej 42 złotych za akcję. Finalnie walory JSW przez minione pięć dni handlowych zyskały łącznie aż 13,1%.

Wykres akcji JSW

Pepco Group w silnym trendzie spadkowym

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazło się Pepco Group. Co ciekawe, przecena papierów wartościowych tej sieci detalicznej nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaki mamy więc powód tej wyprzedaży?

Fundusz z pozycją krótką w rejestrze KNF przestraszył inwestorów?

Zacznijmy od tego, że już 20 grudnia na akcjach Pepco Group doszło do odwrócenia trendu. Przyczyny opisywanej reakcji podażowej należy upatrywać w tym, że dzień wcześniej po zamknięciu sesji w rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił się fundusz Qube Research & Technologies, z pozycją netto w wysokości 0,5% akcji Pepco Group.

Qube Research & Technologies to fundusz hedgingowy o zasięgu globalnym, zarządzający aktywami o wartości 12 miliardów dolarów. Co ciekawe, już następnego dnia po zamknięciu sesji fundusz ten zniknął z rejestru krótkiej sprzedaży KNF, co oznacza, że musiał on wtedy odkupić akcje Pepco, by zmniejszyć swoją pozycję.

29 grudnia, po zamknięciu sesji Qube Research & Technologies jednak ponownie pojawił się w rejestrze krótkiej sprzedaży, z pozycją netto w wysokości 0,5% akcji Pepco Group. Natomiast w czwartek, 25 stycznia pozycja ta znów zniknęła z rejestru Komisji Nadzoru Finansowego – fundusz zatem znowu musiał odkupić akcje spółki.

Wszystko wskazuje więc na to, iż w ostatnim czasie uczestnicy rynku są poważnie zaniepokojeni faktem, że wielki fundusz hedgingowy obstawia spadek ceny akcji Pepco Group i w konsekwencji też masowo zbywają swoje papiery wartościowe tej sieci detalicznej.

W konsekwencji, papiery wartościowe spółki notują obecnie koszmarną serię czterech spadkowych tygodni z rzędu – co oznacza, że od początku 2024 roku ich kurs konsekwentnie spada. Przez minione pięć dni handlowych akcje Pepco straciły łącznie aż 7,1%, co było zdecydowanie najsłabszym wynikiem spośród polskich blue chipów.

Wykres akcji Pepco Group

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.