Trading w domowych warunkach – co warto wiedzieć?

Kobieta tradująca w domu
J2T Trade

Grafika prezentująca trading w domuNie jest żadną tajemnicą, że traderzy indywidualni najczęściej wykonują swoje zajęcie w domu. Ten zawód oferuje taką możliwość i większość z nas z niej korzysta – w końcu nie potrzebujemy biura do analizowania wykresów i logowania się do platformy tradingowej. Mimo wszystko trading w domowych warunkach może przynieść wiele niespodziewanych i problematycznych sytuacji. O czym należy pamiętać, aby uniknąć takich kłopotów? Na co trzeba szczególnie uważać? Przekonamy się poniżej:

Odpowiedni komputer

Jeżeli wybieracie komputer z góry przeznaczony pod trading, z pewnością powinniśmy wybrać taki, aby w pełni wykorzystywał możliwości platformy handlowej. Wydajność zależy również od liczby danych jakie planujemy dodatkowo przetwarzać na komputerze. W obecnych czasach nie jest to szczególny problem – wystarczy solidny procesor i minimum 8 gigabajtów pamięci RAM. Taki sprzęt powinien sobie spokojnie poradzić z bezproblemową obsługą platformy tradingowej.

Wygodny fotel

Wielogodzinne siedzenie przed komputerem może przyprawić o ból pleców oraz problemy z kręgosłupem czy szyją. Dobrze jest dokonać wyboru fotela, na którym siedząc będzie nam naprawdę wygodnie. Fotel powinien odpowiednio dopasować się do naszej sylwetki, dzięki czemu nawet po wielu godzinach nie będziemy odczuwać najmniejszego dyskomfortu.

Monitory

Eksperci uważają, że komfortowe stanowisko do tradingu składa się z trzech monitorów. W Grafika prezentująca tradera spoglądającego na 6 monitorów końcu, korzystanie z ich większej ilości niesamowicie podnosi komfort pracy oraz zwiększa wydajność naszego tradingu. Bardzo istotny jest ich rozmiar. Jeśli decydujemy się na oszczędną konfigurację dwumonitorową, należy dobrać dwa takie same modele o identycznej rozdzielczości. Przy układzie złożonym z trzech monitorów możemy wybrać 3 takie same, bądź jeden większy w środku i dwa mniejsze poboczne.

FP Markets

Do standardowej komputerowej nowoczesnej karty graficznej podłączymy do 3-4 monitorów w zależności od modelu. Jeśli marzy nam się większa liczba monitorów (na przykład sześć) będzie zatem trzeba zaopatrzyć się w drugą kartę graficzną oraz specjalny stand (uchwyt) do ustawienia tych monitorów w rzędach.

UPS

Zasilacz awaryjny UPS to urządzenie, którego zadaniem jest podtrzymanie zasilania podpiętych do niego urządzeń, gdy zabraknie prądu. W takiej niepokojącej sytuacji zyskamy za jego pomocą dodatkowy czas na zamknięcie pozycji. Co ważne, do UPS należy podpiąć komputer, modem, router i ewentualnie jeden monitor. Nie wszystko, ponieważ czym więcej urządzeń jest podpiętych, tym krócej sprzęt utrzyma się bez napięcia.

Dodatkowe łącze internetowe

Oprócz przerw w dostawie prądu (lub awariach instalacji elektrycznej) zdarzają się także niestety awarie łącza internetowego. W takiej sytuacji zawsze należy posiadać drugie, mobilne łącze internetowe – poza tym standardowym, którego korzystamy w domu. Na szczęście w obecnych czasach nie stanowi to problemu – w zasadzie każdy z nas posiada szybki Internet mobilny w smartfonie i może za jego pomocą stworzyć Hotspot osobisty, przez który komputer będzie mógł znów połączyć się z Internetem i naszą platformą tradingową.

Odpowiednia regeneracja

Każdy trader potrzebuje wolnego czasu i odskoczni od swojego głównego zajęcia. Warto zwrócić uwagę na czas poświęcony na sen, zbyt krótki utrudnia koncentrację. Natomiast stałe przestrzeganie przynajmniej siedmiu godzin dziennie o precyzyjnie określonej porze, już przynosi pozytywne efekty. Podobnie wygląda kwestia zdrowego śniadania. Organizm po nim zwyczajnie lepiej funkcjonuje, sama kawa nie dostarczy wszystkich wartości odżywczych.

Uwaga na uzależnienie!

Poważnym problemem dla wielu domowych traderów jest zjawisko overtradingu. Tym mianem określamy handel trwający zbyt długo każdego dnia i zawieranie transakcji nawet w momencie, gdy założona strategia nie daje ku temu sygnałów. Najgorsze, że wielu domowych traderów nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest uzależniona od swojego zajęcia. Są oni przekonani, że większa aktywność oznacza wyższe zyski, nie zauważają błędów w swoim myśleniu oraz niekonsekwencji w realizowaniu przyjętej strategii. Bardzo często potrzebują dawki adrenaliny, którą daje im tylko otwarcie pozycji.

Łatwo paść ofiarą overtradingu, a znacznie trudniej to zjawisko u siebie wyeliminować. W jaki sposób można tego dokonać? Niestety, jedyny sposób to zrobienie sobie choćby krótkich wakacji od handlu. Następnie, pierwsze kilka tygodni po powrocie należy się dokładnie pilnować, by wzorowo przestrzegać swojej strategii.

Czy zatem trading w domowych warunkach jest dobrym pomysłem?

Jak najbardziej. Indywidualni traderzy z całą pewnością mogą zawierać transakcje na platformie tradingowej w domowym zaciszu. Jednak, muszą oni zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, umieścić go w dogodnym pomieszczeniu, w którym żaden inny domownik nie będzie ich dekoncentrował, a także muszą dbać o swój work-life balance, aby się nie uzależnić od tradingu. Jeśli będą przestrzegać powyższych aspektów, trading w domu może okazać się nawet bardziej komfortowy niż w biurze oraz pozwolić na oszczędności (związane choćby z dojazdami), dzięki czemu bardzo często jest to świetne rozwiązanie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.