Technologia pomoże na inflację? Nasdaq 100 wyżej o 2,36%.

49
J2T Trade

W poniedziałek wypowiedziało się dwóch decydentów Rezerwy Federalnej. Szczególnie ciekawa była wypowiedź prezesa Fed w Richmond, Tom’a Barkin’a. Urzędnik mówił o tym, że rozwój technologii może zmienić ścieżkę osiągnięcia celu inflacyjnego. Czy rzeczywiście technologia pomoże na szalejącą inflację? Notowania indeksu Nasdaq 100 wylądowały finalnie wyżej o 2,36%. Jak zaprezentuje się indeks technologiczny we wtorek, 4 października?

Indeks odbija ponad 250 punktów

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 zaprezentował się z dobrej strony w poniedziałek. Pierwsza sesja handlowa nowego miesiąca zakończyła się silnym wzrostem notowań. Nasdaq 100 wylądował ogólnie wyżej o 2,36%. Bezpośrednio przekłada się to na wzrost kursu notowań tego indeksu o ponad 250 punktów. Było to dość spore odbicie, jak na poniedziałkową sesję.

Dominacja strony wzrostowej

Zamknięcie sesji na amerykańskim rynku akcyjnym mieniło się głównie w kolorze zielonym. Strona wzrostowa wczoraj zdecydowanie zdominowała. Na czele zyskujących komponentów Nasdaq’a 100 stanęła spółka Regeneron Pharma. Akcje tego przedsiębiorstwa wzrosły o 6,72%. Jednak nie była to najwyższa odnotowana wczoraj zmiana ceny. Spółka Tesla straciła na notowaniach 8,61%.

Rozwój technologii pomoże w walce z inflacją ?

W poniedziałek, 3 października na jednej z konferencji wypowiadał się prezes Banku Rezerw Federalnych w Richmond, Tom Barkin. Bankier podkreślił, że osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2% pozostaje głównym celem banku centralnego, ale zauważył, że „odpowiednia ścieżka do jego osiągnięcia” może się zmienić w zależności od rozwoju technologii.

FP Markets

Mówiąc o związku technologii z gospodarką, Barkin wskazał na postępy w tej dziedzinie np. wzrost handlu elektronicznego (e-commerce). Ten rodzaj handlu wpływa na zmniejszenie kosztów dla sprzedawców detalicznych. Postępy technologiczne w dziedzinie handlu zdaniem Tom’a Barkin’a „umieściły wiatr w naszych plecach, jeśli chodzi o powstrzymanie inflacji.”

Spadek inflacji w okolice 3% w 2023 roku

Przemawiał również inny członek Rezerwy Federalnej, John Williams. Bankier Fed’u powiedział wczoraj, ze widzi spadek inflacji w okolice 3% w przyszłym roku. Prezes Banku Fed Nowego Jorku zauważył, że obecnie trwa schładzanie globalnego popytu oraz zwiększana jest podaż. Williams zaznaczył, że praca Fed nie została jeszcze wykonana, gdyż inflacja pozostaje zbyt wysoka.

Punkt widzenia – schemat podejścia zrealizowany

W analizie indeksu Nasdaq 100 na poniedziałkową sesję określiliśmy dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji schematu wzrostowego. O nim pisaliśmy w słowach: „Natomiast skuteczny powrót powyżej poziomu 11 030 i stabilizacja na tym zakresie, pozwolą rozejrzeć się za układem wzrostowym. W takim wypadku każdorazowy re-test od góry tego zakresu cenowego, dałby perspektywę podejścia nawet do 11 200”.

Faktycznie indeks, dwie godziny przed rozpoczęciem sesji amerykańskiej, podjął się próby powrotu powyżej 11 030. W trakcie sesji natomiast rynek ustabilizował cenę na tym obszarze. Doszło również do dokładnego re-testu od góry tego zakresu cenowego. Zakładany target osiągnięty został w godzinach wieczornych, a rynek w konsekwencji dotarł wyżej – okolice 11 300. Aktualnie (przed godziną 6) amerykański indeks oscyluje przy 11 350.

Scenariusz główny – wzrostowy

Amerykański indeks technologiczny ma sposobność do tego, aby kontynuować podejście. Strefą, która posłużyć może dziś jako baza dla wzrostów, będą okolice poziomu 11 285. Ten oznaczony został na poniższym wykresie oliwkową, przerywaną linią. Do nadbicia tego obszaru może dojść, jednak musi on dla wzrostów zostać koniecznie utrzymany. Ze wspomnianego obszaru (okolice 11 285) wygenerowany zostałby impuls wzrostowy z celem na 11 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 04.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Pamiętać należy jednak o tym, że rynek trwa w szerszej zależności spadkowej. Wczorajszy ruch stanowić mógł jedynie chwilowe odreagowanie. Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak indeks potraktuje dziś okolice poziomu 11 410 (TFR). Ten zakres stanowi jak na razie dla rynku opór. Rynek odbijać się może zatem od tego poziomu. Celem w takiej sytuacji będzie powrót do 11 150.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 04.10.2022

Konkluzja

Dziś, we wtorek 4 października kontynuowany ma szansę być ruch wzrostowy. Szczególną uwagę warto będzie zwrócić na zachowanie rynku wobec poziomu 11 285. Poniżej rozpisane zostały poziomy na sesję.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.