Nasdaq 100 obniża kurs o 1,73%. Fed zorientowany na cel.

Stop Loss
J2T Trade

Amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły ostatnio, w piątek 30 września kolejny miesiąc handlowy. Indeks Nasdaq 100 tego dnia obniżył swój kurs o 1,73%, a notowania znalazły się poniżej poziomu 11 000. Tym samym podkreślony został negatywny charakter całego miesiąca. Również ostatnio wypowiadała się wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej. Po raz kolejny inwestorzy mogli usłyszeć, że instytucja Fed w pełni zorientowana jest na swój inflacyjny cel. Rynki akcyjne rozpoczynają nowy miesiąc handlowy.

Negatywne nastroje dominowały

W ubiegły piątek, 30 września notowania amerykańskiego indeksu technologicznego (Nasdaq’a 100) obniżyły się o 1,73%. Ostatnią sesją indeks podkreślił dominację negatywnych nastrojów minionego miesiąca. Finalnie wrzesień zakończony został spadkiem kursu aż o 10,60%. Był to siódmy miesiąc zakończony ogólną stratą. Ponadto wrzesień był zarazem drugim najsłabszym miesiącem tego roku. We wrześniu zakończony został również III kwartał 2022 roku. W tym okresie strata wyniosła 4,63%, gdyż indeks dobrze zaprezentował się w lipcu.

Akcje Apple lądują 3% niżej

Spoglądamy na piątkowe zachowanie komponentów indeksu Nasdaq 100. Zdecydowaną przewagę uzyskała tego dnia strona stratnych składowych. Na ich czele stanęło przedsiębiorstwo Lululemon Athletica. Notowania spółki spadły o 6,88%, notując tym samym najwyższą procentową zmianę ceny ze wszystkich składowych Nasdaq’a 100. Warto również zaznaczyć, że najważniejsze spółki indeksu technologicznego traciły. Akcje Apple wylądowały 3% niżej.

Konieczne utrzymanie polityki restrykcyjnej

Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej, Lael Brainard występowała ostatnio na konferencji naukowej. Druga najważniejsza osoba w Fed podkreśliła, że bank centralny nie może obniżać stóp procentowych przedwcześnie. Ponadto Brainard zauważyła: „Potrzeba czasu, aby pełny efekt zaostrzenia warunków finansowych zadziałał w różnych sektorach i spowodował spadek inflacji. Polityka monetarna będzie musiała być restrykcyjna przez jakiś czas, aby mieć pewność, że inflacja wraca do celu”. Informacja o koniecznym utrzymaniu polityki restrykcyjnej pojawia się kolejny raz w ostatnim czasie.

FP Markets

Lael Brainard wspomniała również, że pójście naprzód: „w sposób celowy i zależny od danych pozwoli nam dowiedzieć się, jak działalność gospodarcza i inflacja dostosowują się do skumulowanego zacieśnienia i zaktualizować nasze oceny”.

Punkt widzenia – Nasdaq poniżej 11 000!

W analizie indeksu Nasdaq 100 na piątkową sesję wskazywaliśmy bliżej scenariusz spadkowy. Rzeczywiście technologiczny indeks podjął się wykonania zakładanego ruchu. O spadkach pisaliśmy w słowach: „Również dziś podczas ostatniej sesji handlowej września, rynek potraktować może zakres średniej, jako opór. Tym razem jednak cena nadbić ma szansę średnią, aby szybkim ruchem powrócić poniżej poziomu 11 250. Każdorazowy re-test tego poziomu od dołu świadczyć będzie na korzyść ruchowi spadkowemu. Potencjalnym celem będzie dziś 11 000”.

Patrząc kolejnego dnia, 3 października widać, że faktycznie indeks potraktował zakres średniej, jako opór. Do nadbicia średniej doszło, a rynek zgodnie z przewidywaniami powrócił poniżej poziomu 11 250. Warto zaznaczyć, że rynek dokładnie przetestował od dołu ten obszar cenowy. Target został zaliczony, a Nasdaq 100 znalazł się finalnie poniżej 11 000. Na moment pisania tego artykułu (przed godziną 6 rano) indeks oscyluje wokół 10 930, czyli na poziomach z listopada 2020 roku.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś warto będzie skupić się przede wszystkim na okolicach poziomu 11 030 (oznaczony na wykresie krótką przerywaną linią w kolorze oliwkowym). Jest to obszar czwartkowych dołków. Dopóki rynek oscyluje poniżej tego zakresu, dalszy ruch spadkowy wchodzi w grę. Innymi słowy okolice 11 030 stanowią na dziś miejsce oporu.

Jednak z uwagi na stosunkowo bliskie położenie nowego poziomu TFS (10 953), strefa podaży może być szersza. Zatem pomiędzy tymi poziomami istnieje sposobność do odnalezienia schematu spadkowego. Taki mógłby wyglądać na zasadzie budowy niższego, lokalnego szczytu. Propozycja zamieszczona na poniższym wykresie. Zejście ma szansę sięgnąć 10 700.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 03.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast skuteczny powrót powyżej poziomu 11 030 i stabilizacja na tym zakresie, pozwolą rozejrzeć się za układem wzrostowym. W takim wypadku każdorazowy re-test od góry tego zakresu cenowego, dałby perspektywę podejścia nawet do 11 200.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 03.10.2022

Konkluzja

Na rynkach akcyjnych rozpoczyna się kolejny miesiąc handlowy – październik. Dziś główna uwaga spocząć może w okolicach poziomu 11 030. Stosowne uwagi do potencjalnego ruchu indeksu umieszczone zostały w powyższych scenariuszach. Poziomy z uwagi na piątkowej zejście są obniżone. Aktualne na dzień 03.10.2022 poziomy prezentują się poniżej.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.