Sygnały transakcyjne MQL dla MetaTrader 4 i MetaTrader 5

Sygnały MQL
J2T Trade

MQL jest językiem stworzonym przez twórców platformy MetaTrader 4, firmę MetaQuotes Software Corporation. Język ten jest wykorzystywany do tworzenia wszelkiej maści robotów automatycznych, których zadaniem jest zastąpić spekulanta w otwieraniu oraz zamykaniu zleceń. W związku z powyższym na stronie www.mql4.com, jak również www.mql5.com możemy znaleźć interesujące nas roboty automatyczne, jak również skrypty do wskaźników, czy oscylatorów. Część z nich jest dostępna za darmo, pozostałe wymagają określonej opłaty przez użytkownika. Ale to nie wszystko co oferuje MetaQuotes.

Wraz z rozwojem tradingu oraz coraz większej popularności spekulacji wśród ludzi, powstała idea, żeby odsiewać tych traderów, którym trading pozwala na osiąganie ponadprzeciętnych stóp zwrotu od tzw. dawców kapitału, którzy zgodnie ze statystykami, zapełniają ponad 80% wszystkich uczestników rynku walutowego. Ale po co to robić? To bardzo proste. Jeśli ktoś zarabia w długim terminie, to warto skorzystać z jego wiedzy i robić to samo. Wraz z rozwojem technologicznym oraz dzięki coraz większej cyfryzacji, naturalnym stał się rozwój social tradingu, który ma na celu ułatwienie handlu coraz większemu gronu osób.


InwestorInwestor radzi:

Sygnały transakcyjne MQL dla platformy MetaTrader mogą być ciekawą alternatywą dla tych inwestorów, którzy nie chcą lub nie mają czasu samodzielnie handlować. Niezależnie od tego, czy handlujesz samodzielnie, czy ze wsparciem sygnałów, zacznij od rachunku demonstracyjnego. Bezpłatne demo otworzysz tutaj.

FP Markets

Dostawcy i biorcy sygnałów transakcyjnych MQL

Strona MQL została stworzona nie tylko z myślą o informatykach oraz użytkownikach ich usług ale także o osobach, które chcą zostać dostawcami usług (providers) oraz tych, którzy chcą jak najwięcej zarobić na tych usługach. Usługa ta polega na publikowaniu swoich sygnałów tradingowych na zasadzie podłączenia swojego rachunku inwestycyjnego.

Każdy może zarejestrować się na stronie MQL, dzięki czemu będzie mógł w pełni korzystać z usług udostępnianych przez firmę MetaQuotes, w tym także wyrazić chęć bycia dostawcą sygnałów. Również w tym wypadku jesteśmy w stanie zaobserwować, że istnieją dostawcy oferujący swoje usługi za darmo oraz także za opłatę abonamentową (np. 20 USD miesięcznie). W czym zatem tkwi przysłowiowy „haczyk”, bo każdemu przychodzi na myśl to, że oferowanie czegoś za darmo nie ma większego sensu?

Najczęściej dostawcy reklamują swoje usługi dostawcze, w celu pozyskania subskrybentów swoich sygnałów. W momencie kiedy zbiorą ich określoną ilość, zaś sygnały prezentują się w bardzo dobry sposób, o czym świadczy krzywa kapitału rachunku, wówczas następuje podwyższenie ceny w celu zarabiania na abonamencie. Zatem provider posiadający np. 1000 subskrybentów (followers) jest w stanie zarobić 10 000 USD na miesiąc, jeżeli wyceni abonament sygnałów na 10 dolarów amerykańskich i wszyscy będą skłonni zapłacić za tę usługę. Oczywiście ceny te potrafią się znacząco od siebie różnić. Znajdziemy takie sygnały, które będą kosztowały symboliczne kwoty, jak również takie gdzie zastanowimy się, jak dobry musi być dostawca, że oferuje swoje usługi za tak wysoka kwotę?

Oczywiście zagrożenia z tytułu korzystania z dostawców sygnałów polegają między innymi na tym, że nigdy nie mamy pewności, iż dane sygnały będą się dalej sprawdzały i dawały określony wynik inwestycyjny na jaki wskazuje historia rachunku. Zawsze trzeba pamiętać, że historyczne wyniki nie dają pewności osiągnięcia przyszłych zysków.

Dodatkowo dostawcy mogą wykorzystywać różnego rodzaju tricki, w celu uzyskania jak największej grupy followers. Do popularnych tricków należy tworzenie wielu kont oraz hedgowanie sygnałów na różnych kontach. W ten sposób zawsze jakaś strategia zarabia, przez co zawsze któryś rachunek zyskuje popularność wśród spekulantów. Dlatego zawsze należy być wyczulonym na wszelkiego rodzaju konta, które prezentują się podejrzanie dobrze. Między innymi może takie wrażenie sprawiać konto, które zarobiło 1100% w ciągu ostatniego tygodnia albo miesiąca. Dlatego zawsze należy patrzeć nie tylko na możliwości i szanse, ale przede wszystkim na ryzyko.

Na szczęście MQL dostarcza nam możliwości analizowania dokładnie rachunku, wraz z jego maksymalnym obsunięciem oraz oczekiwaną wartością systemu. Im dłuższą historię posiada dany provider oraz im więcej osób go śledzi, tym lepiej. Dodatkowo opisy i komentarze innych uczestników rynku Forex testujących daną strategię, pozwalają nam na ocenę, czy faktycznie warto zainteresować się danym kontem, czy może zostało sztucznie „wydmuchane” przez sztuczki socjotechniczne.

Jak zostać odbiorcą sygnałów MQL?

W związku z powyższym, czy warto zainteresować się tym narzędziem, czy może puścić w niepamięć? Jak najbardziej warto się zainteresować, natomiast warto robić to niezwykle ostrożnie, po to by móc odróżnić od siebie, tych wartych zainteresowania i godnych uwagi dostawców, od tych którzy jedynie żerują na naiwności traderów (najczęściej młodszych stażem), szukających Świętego Graala tradingu.

W pierwszej kolejności warto wykorzystać w tym celu rachunek demonstracyjny. Następnie podłączyć pod niego sygnały od danego dostawcy (provider). Można rozważyć wydanie pieniędzy, jednakże na etapie konta demo uważam to za całkowicie zbędny i drogi element. W celu odnalezienia danego providera wystarczy wejść na stronę MQL, bądź przejrzeć listę Sygnałów, którą mamy podaną na platformie MetaTrader 4 w oknie „Terminal”.

MQL
Źródło: MetaTrader 4

Okno to pozwala nam filtrować sygnały zarówno pod kątem wzrostu na danym rachunku, jak również maksymalnego obsunięcia kapitału, czy liczby odbiorców. Dodatkowo mamy dostarczane informacje o wielkości środków, które są podpięte pod danego dostawcę.

Im więcej pieniędzy tym lepiej, natomiast należy pamiętać, że nie jest to w żadnym wypadku najważniejsza kwestia, gdyż na rynku nie brakuje uczestników osiągających ponadprzeciętne straty. W momencie, kiedy zdecydujemy się na wybranie danego dostawcy należy zalogować się do MQL community, dzięki czemu będziemy mogli podłączyć się pod danego dostawcę i kopiować sygnały.

MQL
Źródło: MetaTrader 4

Po zalogowaniu się posiadamy możliwość ustalenia, jaką wysokość kapitału jesteśmy w stanie zaangażować pod dane sygnały oraz przy jakim obsunięciu naszego salda zdecydujemy się porzucić sygnały transakcyjne. W ten sposób możemy budować własne port folio na podstawie nie jedynego dostawcy, tylko na podstawie kilku, czy nawet kilkunastu. W ten sposób zdywersyfikujemy nasz portfel inwestycyjny i rozłożymy ryzyko systematyczne na kilku dostawców.

MQL
Źródło: MetaTrader 4

By móc korzystać z usług danego dostawcy zawsze musimy wyrazić zgodę na korzystanie z serwisu Sygnały. Warto zatem wspomnieć o kilku najważniejszych regułach, które pozwolą nam zrozumieć w jaki sposób jest skonstruowany cały serwis. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest kwestia, w jaki sposób sygnały są generowane. Przede wszystkim każde zajęcie pozycji przez dostawcę (provider) jest wygenerowaniem sygnału dla jego subskrybentów.

MQL social trading jest usługą dostępna za pośrednictwem platformy transakcyjnej MetaTrader, dlatego też zarówno dostawca sygnałów, jak i sam odbiorca musi posiadać rachunek u brokera, który udostępnia swoim klientom dostęp do tej platformy. Ogromnym plusem jest fakt, że platformę MetaTrader udostępnia znaczna większość brokerów rynku walutowego.


InwestorInwestor radzi:

Nie jesteś jeszcze przekonany, czy handlować samodzielnie czy z wykorzystaniem sygnałów MQL dla platformy MetaTrader? Przed rozpoczęciem inwestycji, prawdź skuteczność sygnałów MQL na rachunku demo. Środki na rachunku są wirtualne, ale kursy i zachowanie rynku prawdziwe. Bezpłatne demo otworzysz tutaj.


Jak zostać providerem (dostawcą) sygnałów MQL?

Kolejna kwestia, która tworzy ogromne możliwości dotyczy zostania dostawcą usług. Provider sygnałów posiada możliwość zarabiania pieniędzy, dzięki udostępnianiu swoich pomysłów tradingowych. By móc otrzymać taką możliwość, należy w swoim profilu na stronie internetowej MQL zarejestrować się jako Seller – czyli sprzedający sygnały.

Następnie wypełniamy dokumenty wymagane przez MetaQuotes, by firma mogła dokładnie nas zidentyfikować. Należy też pamiętać, że pieniądze, które mielibyśmy dostać za udostępnianie sygnałów otrzymamy za pośrednictwem systemu płatności MetaQuotes, dlatego też będziemy musieli zadbać o wszystkie formalności w związku z przekazywaniem naszych należności.

Zaczynając swoją przygodę jako dostawca, warto rozważyć udostępnianie sygnałów za darmo. W momencie, kiedy uda nam się zebrać wystarczającą liczbę odbiorców naszych usług, możemy zaproponować pobieranie miesięcznej opłaty. Oczywiście możemy na samym początku zacząć pobierać pieniądze za nasze usługi, jednakże może pojawić się wówczas problem, pod kątem znalezienia wystarczającej grupy odbiorców. Jest to oczywiście kwestia sporna i zależy od przyjętej strategii pozyskiwaniu biorców sygnałów.

Musimy pamiętać, że zgodnie z regulaminem, MetaQuotes zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia umowy dostawcy bez podawania przyczyn. Jest to godne uwagi szczególnie, jeśli ktoś planuje wzbogacić się na sygnałach za pomocą nieetycznych i nieregulaminowych zagrań.

A więc warto, czy nie warto?

MQL poza możliwością zarabiania pieniędzy zarówno jako biorca oraz dostawca, jest całą społecznością, która oferuje swoim członkom dostęp do wskaźników oraz całego spektrum merytorycznego, związanego z funkcjonowaniem platformy MT4, jak również MT5. Dodatkowo możemy znaleźć wszelkiej maści informacje poruszające kwestie m.in. programowania w języku MQL. Dlatego też warte jest wszelkiej uwagi ze strony tradera, ponieważ MetaTrader jest rozbudowanym softem, zarówno przyjaznym dla traderów, którzy są zaznajomieni z programowaniem w języku C++, jak również dla nowicjuszy, dopiero zagłębiającym się w tematykę tradingu.

W powyższym artykule zostały poruszane tematy związane z nadużyciami stosowanymi przez różnych dostawców, dlatego zawsze należy uważnie śledzić wyniki danego providera, jednocześnie pamiętając, żeby nigdy nie angażować całości posiadającego kapitału pod jednego dostawcę. Warto również pamiętać, że na dłuższą metę stosowanie różnych tricków, by zyskać jak najwięcej klientów jest wielce nieopłacalne.

Wprawdzie można zyskać kilku subskrybentów, którzy będą skłonni zapłacić za takie usługi, jednakże takie działania uniemożliwią dalszą współpracę z MetaQuotes oraz pozyskiwanie klientów. Największe pieniądze na rynku dostawców sygnałów transakcyjnych, zarabiają dostawcy, którzy opierają swój biznes na rzetelnych sygnałach, pozwalających generować dodatnią stopę zwrotu swoim odbiorcom w długim terminie.

Poznaj również inną sieć social trading – eToro.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.