Sunak finalnie zwycięży w wyborach? FTSE 100 dodaje 0,11%.

160
J2T Trade

Indeks giełdowy z Wielkiej Brytanii, FTSE 100 pozytywnie zakończył ubiegły tydzień. Finalnie w piątek FTSE 100 dodało 0,11% swoim notowaniom. Niebawem dojdzie do wyborów w Wielkiej Brytanii. Niedawno jeden z urzędników wyraził głębokie poparcie dla Rishiego Sunaka. Czy Sunak zwycięży ostatecznie w wyborach?

FTSE 100 przedłuża passę

Brytyjski indeks FTSE 100 zakończył ostatnią sesję minionego tygodnia ze zwyżką. Notowania skoczyły w piątek w ogólnym rozrachunku o 0,11%. Była to tym samym czwarta sesja w tygodniu zakończona powyżej kreski. W ujęciu tygodniowym wzrost wyniósł 0,66%. Należy podkreślić, że był to już piąty tydzień z rzędu, kiedy FTSE 100 zyskuje. Przedłużona została zatem wzrostowa passa. Co pokaże teraz barometr brytyjskiej gospodarki?

Niecodzienna sytuacja w piątek

Spoglądając wewnątrz indeksu FTSE 100, zauważyć można niecodzienną sytuację. Zdecydowana większość komponentów straciła w piątek. Ponadto spółka, która osiągnęła najwyższy poziom zmienności, opowiedziała się za spadkami. Było to przedsiębiorstwo EasyJet, którego wycena uległa zmniejszeniu o 6,29%. Łącznie, aż trzynaście spółek tracących osiągnęło wyższą zmianę ceny od najsilniejszej ze strony wzrostowej. Na czele wzrostów stanęło bowiem Reckitt Benckiser. Kurs akcji spółki zwyżkował o 2,46%.

Członkowie partii ostatecznie poprą Sunaka?

W sobotę, 20 sierpnia Michael Gove były brytyjski sekretarz ds. mieszkalnictwa wypowiedział się na temat nadchodzących wyborów. Urzędnik wyraził głębokie poparcie dla kandydata Rishiego Sunaka w jego wyścigu o fotel premiera. Na łamach gazety Times* polityk Gove powiedział, że naprawdę wierzy, iż Sunak może okazać się dobrym premierem. Gove zaznaczył dodatkowo, że Rishi Sunak „oddałby siłę państwa w służbę najsłabszym”.

FP Markets

Czy członkowie partii faktycznie poprą Sunaka? Jak na razie sondaże sugerują, że to kontrkandydatka Sunaka, Liz Truss wygra konkurs na przywództwo partii. Gove uważa jednak, że członkowie partii ostatecznie poprą Sunaka. Argumentowane jest to stwierdzeniem, iż tylko Sunak obiecuje to, co ma szansę rzeczywiście spełnić. Strategia Liz Truss określona została, jako „wakacje od rzeczywistości”.

Punkt widzenia – średnia utrzymana

W piątek indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. W związku z powyższym, scenariusz zakładał: „Kluczowe założenie dla wzrostów opiera się na przekonaniu, że utrzymany zostanie dziś zakres średniej kroczącej SMA 55. Należy mieć na uwadze, że do nadbicia średniej może dojść. Re-test od góry tego zakresu dałby początek impulsowi wzrostowemu. Targetem na dziś w takim układzie ma szanse być 7 580”.

Weryfikując już podaną w piątek projekcję wzrostową, warto zaznaczyć, że kluczowe założenie było respektowane. Zakres średniej kroczącej SMA 55 miał być utrzymany i tak też się stało. Rynek nadbijał średnią, jednak uwzględnione zostało to w treści scenariusza. Po re-teście średniej od góry wygenerowany został ruch wzrostowy. Do zaliczenia pełnego targetu zabrakło niecałych dwóch punktów. Jednak rynek wyznaczył nowe kwartalne maksimum. Poziom TFR w godzinach wieczornych okazał się oporem dla rynku. Obecnie FTSE 100 oscyluje wokół poziomu 7 520.

Scenariusz główny – spadkowy

Przekroczony dziś zakres średniej, pozwala założyć na dziś, jako główny ruch spadkowy. Taki mógłby wyglądać w następujący sposób. Jeżeli cena utrzymywać się będzie w najbliższym czasie poniżej średniej, determinować może to zejście i tym samym powrót w okolice 7 500.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 22.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Powrót powyżej zakresu średniej pozwoli rozpocząć rozważania o ruchu wzrostowym. Następnie utrzymanie tej strefy stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Jeśli siła popytowa wygra na tym zakresie, celem potencjalnie będzie TFR, czyli okolice 7 564.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 22.08.2022

Konkluzja

Dziś warto będzie zwrócić uwagę, na zachowanie ceny w okolicach średniej kroczącej. Rozpoczyna się nowy tydzień handlowy i rynek może być dziś nie do końca zdecydowany. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 22.08.2022.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

*Źródło: Times 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.