FTSE 100 wyżej o 0,35%. Sprzedaż detaliczna rośnie w lipcu.

J2T Trade

Europejskie indeksy giełdowe zamknęły czwartek na zielono. Brytyjski indeks FTSE 100 zamknął się wyżej o 0,35%. Dziś opublikowane zostały dane dotyczące sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Wielkość sprzedaży detalicznej w lipcu wzrosła względem czerwcowego odczytu. Rynki akcyjne kończą trzeci tydzień sierpnia.

Odrobiona strata ze środy

Indeks FTSE 100 zyskał w czwartek. Notowania brytyjskiego indeksu skoczyły w ogólnym rozrachunku o 0,35%. Tym samym odrobiona została strata z poprzedniej sesji. Nie ma już śladu po środowym spadku. Dziś, w piątek 19 sierpnia indeksy giełdowe kończą trzeci tydzień sierpnia. Przed kończącą tydzień sesją, notowania FTSE 100 wzrosły w tym tygodniu o 0,55%.

Więcej zyskownych komponentów

Na końcowy, zyskowny wynik brytyjskiego indeksu FTSE 100 wpłynął fakt, iż to komponentów wzrostowych było więcej. Co prawda jednak znacząca przewaga liczebna nie została osiągnięta. Na czele zyskujących wczoraj składowych stanęła Antofagasta. Akcje przedsiębiorstwa wzrosły o 2,59%. Najwyższą procentową zmianę ceny odnotowano jednak po przeciwnej stronie. Spółka Aviva przewodziła tracącym komponentom. Wycena spółki zmieniła się niekorzystnie o 4,23%.

Sprzedaż w lipcu wyższa od przewidywań

Dziś rano biuro statystyczne z Wielkiej Brytanii opublikowało raport o sprzedaży w tym kraju. Wielkość sprzedaży detalicznej w lipcu wzrosła o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Odczyt okazał się wyższy od przewidywań. Spoglądając jednak na sprzedaż w ujęciu rocznym to liczba spadła o 3,4%.

FP Markets

Punkt widzenia – cena znów powyżej 7 540

Podczas wczorajszej analizy rozpisane zostały dwa scenariusze. Rynek wykonał nieco inny ruch niż przewidywano. Cena nie cofnęła do poziomu TDP, a do wzrostu rynek zebrał się kilkanaście punktów powyżej TDP. Jednak warto zauważyć, że zaliczony został target ze scenariusza wzrostowego w postaci 7 550. Indeks dotarł wczoraj do poziomu TFR, który ponownie zareagował, jako opór. Obecnie rynek oscyluje powyżej 7 540.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie dla wzrostów opiera się na przekonaniu, że utrzymany zostanie dziś zakres średniej kroczącej SMA 55. Należy mieć na uwadze, że do nadbicia średniej może dojść. Re-test od góry tego zakresu dałby początek impulsowi wzrostowemu. Targetem na dziś w takim układzie ma szanse być 7 580.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 19.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja kluczowego założenia dla wzrostów, determinować będzie tworzenie zejścia. Przełamanie i re-test od dołu średniej stanowić będą najprawdopodobniej podstawę przeceny. Celem dla tej możliwości jest powrót w okolice 7 480.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 19.08.2022

Konkluzja

Rynki akcyjne kończą kolejny tydzień handlowy. Barometr brytyjskiej gospodarki – indeks FTSE 100 ma szanse dziś podciągnąć wynik tygodniowy. Dziś uwaga na indeksie zwrócona może być wokół zachowania ceny na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Utrzymanie tego zakresu jest kluczowe dla wzrostów. Negacja natomiast pozwoli na realizację projekcji spadkowej. Poniżej podane zostały poziomu na dzień 19.08.2022.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.