Strategia tradingowa wykorzystująca luki cenowe

Tablet - wykres
J2T Trade

Luka cenowa to sytuacja, w której cena otwarcia jest w znaczący sposób oddalona od ceny zamknięcia z poprzedniej sesji. W zależności od tego, jak daleko będą znajdowały się te dwie ceny od siebie, dana luka będzie bardziej, bądź mniej wymowna z punktu widzenia analizy technicznej.

Najbardziej wymowna jest na walorach, które posiadają przerwy pomiędzy jednym a drugim dniem sesyjnym (rynki kasowe, terminowe, rynki regulowane, bez rynku Forex, gdzie przerwa występuje tylko pomiędzy piątkiem a niedzielą). Jako że każda sesja ma swój określony czas trwania, inwestorzy mają możliwość, w ciągu kilku bądź kilkunastu godzin, na zdecydowanie się, czy są skłonni do zakupu, bądź sprzedaży danego waloru oraz na określenie (w ich mniemaniu) ceny godziwej. Przyczyn samej luki można dopatrywać się w sytuacji, w której o określonej godzinie inwestorzy decydują się działać na informacje, które pojawiły się, kiedy rynek był zamknięty. Więcej o luce cenowej przeczytasz w tym artykule.

Luka wzrostowa
Luka wzrostowa
Luka spadkowa
Luka spadkowa

Narzędzia stosowane w strategii wykorzystującej luki cenowe

Do zidentyfikowania luki cenowej, nie potrzebujemy żadnych wskaźników, czy też oscylatorów, jedyne czego nam potrzeba to goły wykres, wraz z naszym wprawnym traderskim okiem, żeby móc zdecydować, czy dany walor trafi na naszą listę obserwowanych instrumentów, czy może zdecydujemy się odpuścić handlowanie na nim.

Dodatkowo Japończycy znani z zamiłowania do analizy technicznej, już dawno temu zidentyfikowali i nazwali określone formacje świecowe, które wykorzystują luki cenowe.

FP Markets

Podstawową formacją wykorzystującą lukę cenową jest Doji z luką. Zaawansowani traderzy z pewnością spotkali się z formacją jednej świecy zwanej „Doji”. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji się spotkać z takim określeniem warto przypomnieć, że formacja Doji to formacja świecowa, która przypomina krzyżyk na wykresie. Oznacza ona niepewność inwestorów co do przyszłego ruchu ceny. Właśnie ta niepewność jest wykorzystywana w tym podejściu tradingowym.

W momencie, kiedy pojawia się luka wzrostowa (bądź spadkowa) mamy do czynienia z sytuacją, w której jedna ze stron (popyt, bądź podaż) narzuciła drugiej swoją wizję dalszego rozwoju wydarzeń na wykresie. W momencie, kiedy pojawia się świeca, która wyraża niepewność istnieje spore prawdopodobieństwo na domknięcie luki. Domknięcie luki polega na tym, że cena po pojawieniu się luki zawraca w kierunku poprzedniego zamknięcia, przez co luka na wykresie wydaje się wypełniona (domknięta).

Drugą formacją jest formacja Taskuki – powyżej oraz poniżej luki cenowej. Jest to formacja należąca do formacji kontynuacji trendu. Składa się z trzech świec. Luka występuje pomiędzy pierwszą a drugą świecą. Trzecia świeca podejmuje bezskuteczną próbę domknięcia luki. Następnie ruch jest kontynuowany zgodnie z wyznaczoną luką. W zależności od panującego trendu, pierwsze dwie świece będą wzrostowe (trend wzrostowy), bądź spadkowe (trend spadkowy).

Handel pod luki cenowe – wejście w transakcję

W strategii wykorzystującej luki cenowe, zajęcie pozycji następuje, gdy pojawi się sygnał w postaci danej formacji zawierający daną lukę cenową w sobie.


Day TraderDay Trader radzi:

Strategię tradingową wykorzystującą luki cenowe najlepiej sprawdzisz na rachunku demo – dzięki temu, nie musisz ryzykować własnych środków, aby przekonać się czy dana strategia działa. Bezpłatny rachunek demo zarejestrujesz tutaj.


Wyjście z pozycji w handlu na luki cenowe

Czas powiedzieć, kiedy należy zamknąć zlecenie. Wyjście następuje w momencie, kiedy zostanie zrealizowany poziom Take profit bądź Stop loss. Poziom Stop loss, który pełni niezwykle ważną funkcję w tradingu będzie wyznaczony w miejscu, które jest niezbędny w celu podważenia danej formacji. Będzie to poniżej formacji w przypadku pozycji długiej, bądź powyżej, w przypadku krótkiej sprzedaży.

Take profit jest zależny od ogólnej tendencji na walorze oraz od zagrania pod konkretną formację świecową. Dla przykładowej formacji Doji z luką będzie to domknięcie luki w kierunku przeciwnym do niej, przez co Take profit będzie się znajdował znacznie bliżej niż w przypadku Tasuki, która jest formacją kontynuacji trendu, w związku z czym można się spodziewać nieco większego ruchu. Oznacza to, że będziemy mogli w pełni realizować książkowe r/r ratio (risk/reward) zakładające księgowanie zysku rzędu dwa, czy trzy razy większego niż nasze ryzyko.

Zarządzanie kapitałem w strategii wykorzystującej luki cenowe

Bez względu na to, czy zajmujemy pozycję pod formację Tasuki, czy Doji z luką, należy pamiętać, że ryzyko nie powinno przekraczać 1% kapitału inwestycyjnego. Pozwoli nam to zachować odpowiednio szeroki próg obsunięcia kapitału, co natomiast pozwoli nam przetrwać gorszy okres w tradingu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Day Trader
Horyzont inwestycyjny inwestora jednodniowego trwa od kilku do kilkunastu godzin. Najważniejszą zasadą, którą się kieruje jest niepozostawianie pozycji na noc. Swoje systemy transakcyjne opiera na analizie technicznej, głównie price action oraz wskaźnikach technicznych – MACD, RSI i Stochastic Oscillator. Liczba sygnałów transakcyjnych waha się między kilkoma, a kilkunastoma dziennie, w zależności od liczby instrumentów, na których dokonuje transakcji.