Strategia Simple MACD Swing Trading

Mobile Chart
J2T Trade

Strategia Simple MACD Swing Trading jest metodą otwierania zleceń, które wykorzystuje narzędzie MACD do otwierania transakcji. MACD zostało wynalezione przez Gerarda Apelato i znajduje się obecnie w panteonie najsłynniejszych oscylatorów analizy technicznej.

MACD oblicza się z dwóch wykładniczych średnich kroczących (26 i 12). MACD możemy znaleźć w różnych strategiach i systemach transakcyjnych z racji tego, iż cechuje się ogromną uniwersalnością. Wykorzystuje się go zarówno w silnych trendach, jak i konsolidacjach. Jednakże strategia opisana poniżej nie będzie wykorzystywała MACD w którymś z opisanych stanów rynku. Sygnał będzie wykorzystywany do określenia momentum cenowego wraz z danym impetem. Więcej szczegółów odnośnie MACD znajdziesz w tym artykule.

Narzędzia wykorzystywane w strategii Simple MACD Swing Trading

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tej strategii jest wspomniane wyżej MACD, które pozwala na identyfikację optymalnego miejsca zmiany danej tendencji na wykresie, co pozwala na ocenę, jakich transakcji powinien szukać na wykresie (czy pozycji długich, czy krótkich). Oczywiście sygnały będą zawsze ciut opóźnione (jak przy wszystkich oscylatorach), dlatego też pierwotny sygnał przecięcia się dwóch linii MACD z linią Signal będzie wykorzystywany na wykresie D1.

Dodatkowo trader będzie się wspierał formacjami świecowymi. Dzięki temu łatwiej będzie mu zdecydować o dogodnym miejscu zawarcia pozycji. Świece japońskie są obecnie jednym z najsłynniejszych metod obrazowania ceny. Dzięki połączeniu informacji o cenie otwarcia, zamknięcia, maksimum oraz minimum, łatwiej spekulantom ocenić panujący sentyment na danym walorze.

FP Markets

Swing TraderSwing Trader radzi:

Strategię Simple MACD Swing Trading najlepiej sprawdzisz na rachunku demonstracyjnym – dzięki demo, nie musisz ryzykować własnych środków, aby przekonać się czy dana strategia działa. Bezpłatny rachunek demo otworzysz tutaj.


Simple MACD Swing Trading – Wejście w pozycję

Wejście w pozycje następuje wówczas, gdy trader zidentyfikuje dywergencję na wykresie. Dywergencja objawia się rozbieżnością pomiędzy wykresem ceny, a wykresem oscylatora MACD. Na wykresie ceny można zaobserwować nowe dołki, które zostały pogłębione przez spadek waloru, natomiast oscylator wyznaczył wyższe dołki. W ten sposób spekulanci wykorzystują analizę techniczną do identyfikacji momentów wejścia w pozycję długą.

Dokładnie w odwrotny sposób możemy zidentyfikować okazję do zawarcia zlecenia krótkiej sprzedaży. Cena wybija wyższe szczyty na wykresie, kiedy oscylator MACD przecina się na niższych poziomach. Po zidentyfikowaniu dywergencji na wykresie dziennym, trader wykorzystujący strategię Simple MACD Swing Trading, powinien zejść na niższy interwał (H4, H1), by następnie szukać formacji świecowych zapowiadających ruch spadkowy. Po zauważeniu takiej formacji należy zająć transakcję, zgodną z dywergencją na wykresie D1.

MACD SWING DAX30 D1

MACD SWING DAX30 H4

Wyjście z pozycji w strategii Simple MACD Swing Trading

Każda transakcja niczym książką ma swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Optymalne wyjście z transakcji pomoże nam zwiększyć skuteczność, co ostatecznie prowadzi do lepszej oczekiwanej wartości systemu inwestycyjnego. Stop loss w tej strategii musi się znaleźć w miejscu, które na chwilę zaobserwowanej tendencji oraz sygnału nie stanowi zagrożenia z punktu widzenia tradera.

Najbezpieczniej będzie zatem ustawić SL poniżej formacji świecowej, która służyła za sygnał potwierdzający wejście w transakcję, w przypadku sygnału kupna. Z kolei w przypadku transakcji krótkiej, zlecenie obronne powinno się znaleźć powyżej formacji. Księgowanie zysków powinno nastąpić w momencie, w którym dojdzie do pokonania odległości równej pierwotnemu SL.

Zarządzanie kapitałem

Powyższa strategia posiada współczynnik ryzyko do nagrody (risk/reward ratio) na poziomie 1:1, co oznacza że inwestor decyduje się zaryzykować dokładnie taką samą ilość pieniędzy, jaką potencjalnie może zarobić. Część traderów uzna ten pomysł zarządzania kapitałem inwestycyjnym za kiepski. Czy aby na pewno tak jest?

Przede wszystkim warto przypomnieć o fakcie, że jest to metoda swing trading, dlatego w tym miejscu warto zaznaczyć, jakie główne założenia kryją się za tym stylem tradingu. Otóż swing trading jest nazwą określająca „łapanie” lokalnych ruchów cenowych, nazywanych często otwieraniem w dołkach i zamykanie na szczytach, bądź odwrotnie. Sygnał z dziennego wykresu jest informacją dla tradera, że wytworzyła się określona tendencja, za którą następnie spekulant powinien podążać, gdyż dzięki temu jego prawdopodobieństwo sukcesu się zwiększa.

W strategii wykorzystującej tego rodzaju podejście należy pamiętać, że kluczem jest skuteczność. Już 51% trafnych zleceń jest w stanie wygenerować spekulantom dochód. Oczywiście im wyższa skuteczność tym lepiej, ponieważ to od niej będzie zależna ostateczna stopa zwrotu na rachunku inwestora.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Swing Trader
Inwestor wykorzystujący wahania cen w średnim horyzoncie czasowym. W sposób umiejętny łączy codzienne obowiązki służbowe z inwestowaniem nadwyżek finansowych na rynkach. Na inwestowanie poświęca maksymalnie godzinę dziennie, analizując głównie sytuację techniczną na wybranych instrumentach. Wchodząc w pozycję, z góry definiuje poziomy zleceń Stop Loss i Take Profit i oczekuje na rozwój sytuacji rynkowej.