Strategia Heiken Ashi Position Trading

J2T Trade

Większość traderów zajmuje się identyfikowaniem trendów na rynku, co pozwala na zarabianie pieniędzy. Wynika to z faktu, iż prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest większe niż jego odwrócenie. Jest to jedna ze znanych zasad Teorii Dowa. Teoria ta stanowi podwaliny analizy technicznej.

Większość współczesnych traderów korzysta z świec japońskich, które zostały rozpropagowane przez Steve’a Nisona pod koniec ubiegłego stulecia. Japońscy spekulanci przez dziesięciolecia doskonalili swoje rzemiosło, przez co współczesny zwolennik analizy wykresów powinien zwrócić się właśnie w stronę Kraju Kwitnącej Wiśni szukając nowych źródeł podejścia do rynku. Właśnie z Japonii pochodzą wykresy Heiken Ashi, które pomimo ciężkiej do wymówienia nazwy, są dosyć proste w wykorzystaniu oraz interpretacji.

Cena otwarcia HA: (cena poprzedniego otwarcia + cena poprzedniego zamknięcia)/2

Cena zamknięcia HA: (cena zamknięcia + cena otwarcia + cena maksymalna + cena minimalna)/4

FP Markets

Cena maksymalna HA: maksimum z trzech cen: cena otwarcia HA; cena zamknięcia HA; cena maksymalna

Cena minimalna HA: minimum z trzech cen: cena otwarcia HA; cena zamknięcia HA; cena minimalna

Narzędzia wykorzystane w strategii Heiken Ashi Position Trading

Heiken Ashi nazywane jest często „świecami wygładzonymi” z racji rozrysowywania własnych świeczek na podstawie klasycznych świec.

Klasyczne świece japońskie
Klasyczne świece japońskie
Wykres Heiken Ashi
Wykres Heiken Ashi

Już na pierwszy rzut oka można zwrócić uwagę na to, że wykres Heiken Ashi różni się znacząco od klasycznego wykresu, który mamy okazję oglądać na co dzień. Jednakże gołym okiem widać, jak zachowana zostaje główna tendencja, co w żadnym wypadku nie zakłóca jej obserwacji na wybranym przez tradera instrumencie. W strategii dodatkowo wykorzystywana jest średnia krocząca ważona. Średnia ważona (Weighted Moving Average)przypisuje różne wagi danymi z poszczególnego okresu. Jest ona najbardziej podatna na zmiany kierunku ceny. Nadaje ona równomierne wagi dla poszczególnych okresów wybranych parametrów. Jest ona wolniejsza niż średnia wykładnicza (EMA), co powoduje rzadsze fałszywe sygnały. Setupy w strategii Heiken Ashi Position Trading rozpoznawane są na wykresie tygodniowym (W1).


InwestorInwestor radzi:

Strategię Heiken Ashi Position Trading najlepiej sprawdzisz na rachunku demo – dzięki temu, nie musisz ryzykować własnych środków, aby przekonać się, czy dana strategia działa. Bezpłatny rachunek demo otworzysz tutaj.


Wejście w pozycję

Jak w przypadku klasycznych świec japońskich, tak też w przypadku świec HA możemy zaobserwować świece o określonym wydźwięku: pro-spadkowym, bądź pro-wzrostowym. Zanim jednak będziemy chcieli takową zidentyfikować musimy wpierw określić jaka tendencja panuje na danym wykresie. Pomoże nam w tym średnia ważona (WMA) 52-okresowa. Średnia ta identyfikuje trend na podstawie danych z ostatniego roku. W ten sposób inwestor ma okazję zlokalizować długoterminowy trend panujący na danym wykresie. Tradycyjnie, trend zostaje określony przez inwestora za pomocą położenia ceny względem średniej oraz jej kąta nachylenia. Kiedy już został zlokalizowany trend następuje poszukiwanie silnej świecy wzrostowej w przypadku trendu wzrostowego, bądź spadkowej w przypadku trendu spadkowego. Silna świeca wzrostowa nie posiada dolnego cienia, zaś silna świeca spadkowa nie ma górnego cienia. To właśnie taka świeca będzie sygnałem do zajęcia pozycji przez inwestorów.

Heiken Ashi

Zajęcie pozycji następuje, w trakcie pierwszej sesji następnego tygodnia po wygenerowaniu sygnału.

Wyjście z pozycji

Stop loss jest ustawiany powyżej lokalnego szczytu, w przypadku zleceń sprzedaży, bądź poniżej lokalnego dołka, w przypadku zleceń kupna. Lokalne szczyty i dołki oznaczamy w miejscach wyznaczonych przez świece kontra trend. By dane miejsce zostało uznane za lokalny szczyt w trendzie spadkowym musi dojść do wybicia nowego niższego dołka (LL) na wykresie. Lokalny dołek w trendzie wzrostowym zostaje zidentyfikowany w przypadku wybicia nowego wyższego szczytu (HH). Właśnie te miejsca zostaną wykorzystane do przesuwania Stop lossa. Strategia Heiken Ashi Position Trading nie wykorzystuje Take profit, ponieważ celem jej jest wykorzystanie maksymalnie panującego trendu na instrumencie.

Heiken Ashi

Zarządzanie kapitałem

Strategie position trading są koncepcjami handlu w dłuższej perspektywie czasowej. Jest to również przyczyną tego, że transakcje trwają znacznie dłużej niż w klasycznej spekulacji kilku, czy kilkunastodniowej. W związku z powyższym trader może pozwolić sobie na zaryzykowanie dużo większych kwot niż są rekomendowane w książkach o spekulacji. W przypadku strategii Heiken Ashi Position Trading, spekulant może zaryzykować kwoty rzędu nawet 9% swojego kapitału. Warunkiem wykorzystania tak sporego udziału portfela, jest korzystanie tylko z tej strategii przez inwestora. Zawsze istnieje ryzyko serii strat. Nawet wyższy interwał czasowy nie jest w stanie uratować inwestora, przed tym zagrożeniem. W przypadku jeśli trader korzysta z kilku strategii na swoim rachunku, powinien wówczas rozważyć nie przekraczanie ryzyka wielkości 5% depozytu na swoim rachunku inwestycyjnym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.