Nie każda strategia musi wymagać użycia wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć pewne, powtarzające się zjawiska. Po pewnym czasie stwierdzamy, że tworzą one schemat, który może generować spore zyski. Tego typu rozwiązaniem jest Strategia wykorzystująca formację flagi.
Jakie narzędzia stosuje strategia wykorzystująca formację flagi?
Do inwestowania przy pomocy formacji flagi nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Naszym celem będzie obserwowanie wykresu danego instrumentu ze zwróceniem szczególnej uwagi na zachowanie cen w ostatnich dniach. Formacja flagi to ruch pojawiający się w silnym trendzie, oznacza on krótką przerwę w nim sugerującą niezdecydowanie uczestników, a co za tym idzie – korektę. Oczywiście jest to mylne wrażenie, które potrafi złapać w pułapkę wielu inwestorów.
Flaga składa się z dwóch równoległych linii, między którymi zawarte są ceny. Przypomina równoległobok nachylony w kierunku przeciwnym do poprzedzającego ją ruchu. Jest to naprawdę wiarygodna formacja kontynuacji trendu. Do jej wyznaczenia potrzebne są 4 punkty zwrotne.
W przypadku flagi w trendzie wzrostowym:
- Pierwszym punktem zwrotnym jest szczyt
- Cena drugiego szczytu i dołka jest niższa niż pierwszych
Natomiast, gdy mowa o fladze w trendzie spadkowym:
- Pierwszym punktem zwrotnym jest dołek
- Cena kolejnego szczytu i dołka znajduje się wyżej niż poprzednich
Następnie należy oczekiwać wybicia flagi. Zasięg takiego ruchu powinien być co najmniej równy odległości od:
- dolnego ograniczenia flagi w trendzie wzrostowym
- górnego ograniczenia flagi w trendzie spadkowym
Strategia wykorzystująca formację flagi najlepiej sprawdza się w inwestowaniu średnio- i długoterminowym, w tym artykule ukazane jest na wykresach H1 i H4.
Strategia wykorzystująca formację flagi – wejście w pozycję
Według Strategii wykorzystującej formację flagi należy handlować jedynie zgodnie z silnym trendem panującym w dłuższym okresie czasu. Gdy zauważymy utworzoną formację, czekamy na jej wybicie. W przypadku flagi w trendzie wzrostowym otwieramy pozycję, jeśli ostatnia świeca jest wzrostowa i zamyka się powyżej górnego ograniczenia. Przykład:
Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 0.99016 (należy doliczyć koszty spreadu).
O pozycji krótkiej mowa jest tylko w silnym trendzie spadkowym. Gdy utworzy się formacja flagi, oczekujemy na jej wybicie dołem. Następnie, jeśli cena zamknięcia rzeczywiście znajdzie się poniżej jej dolnego ograniczenia, składamy zlecenie sprzedaży. Przykład:
Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 0.98881.
Strategia wykorzystująca formację flagi i wyjście z pozycji
Kluczowym elementem każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie inwestowania z wykorzystaniem formacji flagi należy zacząć od ustawienia poziomu Stop Loss. Powinien być on wyznaczony:
- po cenie dolnego ograniczenia formacji flagi w momencie wejścia
- po cenie górnego ograniczenia formacji flagi w chwili wejścia
Natomiast zlecenie Take Profit należy ustawić w identycznej odległości co Stop Loss od ceny otwarcia. Wynika z tego, iż stosunek potencjalnego zysku do straty nie jest szczególnie korzystny (1:1). Należy jednak ponownie zaznaczyć, że ta strategia cieszy się wyjątkowo wysokim prawdopodobieństwem sukcesu i precyzją działania.
Przykład zamknięcia pozycji długiej:
Stop Loss znajdował się na poziomie 0.98307, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 0.99725.
Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:
Stop Loss znajdował się na poziomie 0.99261, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 0.98501 (należy doliczyć koszty spreadu).
Zarządzanie kapitałem w Strategii wykorzystującej formację flagi
Money management jest niezbędnym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem może zapomnieć o regularnym osiąganiu dużych zysków. Jest wtedy z kolei na najlepszej drodze do wyzerowania własnego rachunku inwestycyjnego.
W przypadku metody handlu z wykorzystaniem formacji flagi na każdej transakcji możemy utracić tyle samo środków co zyskać. Wynika to ze sztywnych poziomów Take Profit i Stop Loss. Natomiast częstotliwość występowania tej formacji na rynku jest stosunkowo mniejsza od innych popularnych, więc inwestor nie powinien się nastawiać na wiele transakcji każdego dnia.
Nie zmienia to faktu, że w dłuższym okresie czasu oferuje ona wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Jednak zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić na pojedynczej transakcji, nie powinna przekraczać 2% własnego depozytu.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!