Strategia Day Trading Simple S&R

1113
Day Trading Simple S&R
J2T Trade

Day Trading Simple S&RSystemy handlu krótkoterminowego od lat przykuwają uwagę inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny czysto matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Jednak nie każda strategia musi wymagać użycia wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć pewne, powtarzające się zjawiska. Po pewnym czasie stwierdzamy, że tworzą one schemat, który może generować spore zyski, przy dość niskim poziomie ryzyka. Tego typu rozwiązaniem jest metoda Day Trading Simple S&R.

Narzędzia stosowane w Strategii Day Trading Simple S&R

Do inwestowania przy pomocy strategii Day Trading Simple S&R nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Należy skoncentrować się na obserwacji wykresu danego instrumentu, a szczególną uwagę poświęcić zachowaniu cen podczas ostatniej i bieżącej sesji. Skrót S&R w nazwie tej metody nie pojawił się przypadkiem. Oznacza on oczywiście wsparcie i opór, z angielskiego support and resistance. Wyznaczanie tych poziomów jest absolutnie podstawowym elementem analizy technicznej instrumentów finansowych. Ta umiejętność przydaje się na rynku praktycznie zawsze i w przypadku każdego interwału czasowego. Nauczenie się jej nie jest szczególnie trudnym zadaniem, lecz z pewnością trzeba poświęcić trochę czasu na prześledzenie ruchu kursów na wykresach, by zrozumieć ich specyfikę.

Co w praktyce wyznaczanie tych poziomów oznacza? Ma ono na celu przewidywanie dalszego zachowania cen. Te strefy sugerują czy dany ruch niebawem się zakończy, a krótkoterminowa tendencja zostanie odwrócona, niezależnie czy chodzi akurat o długi trend czy chwilową korektę. Im więcej razy dane wsparcie/opór zostało utrzymane, tym jest ono silniejsze. Nie oznacza to oczywiście, że dany poziom nie ma prawa zostać wybity, zwłaszcza jeśli pojawi się informacja, która gwałtownie zmieni sytuację fundamentalną na rynku. Stosując tę strategię skoncentrujemy się na wykresie M5, co oznacza, że podczas każdej pojedynczej sesji będziemy wyznaczać wsparcia i opory.

Wejście w pozycję w Strategii Day Trading Simple S&R

Strategia Day Trading Simple S&R jest dość specyficzna, ponieważ stosując ją zawieramy zlecenia oczekujące, w przypadku, gdy cena zbliża się do poziomu wsparcia będzie to tzw. buy limit, natomiast oporu sell limit.

FP Markets

Oznacza to, że pozycja ma zostać otwarta, gdy kurs osiągnie ustaloną przez nas wartość. Handlowanie przy użyciu tej metody jest najbardziej skuteczne, gdy rynek znajduje się w fazie konsolidacji lub w sytuacji wykazywania oznak słabości przez aktualny trend. Zawieramy taką pozycje tylko i wyłącznie, jeśli interesująca nas strefa została obroniona minimum 3 razy.

Przykład wejścia w pozycję long:

Strategia Day Trading Simple S&R - wejście w pozycje długą

Mamy tutaj wejście zgodne z powyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.09594 (należy doliczyć koszty spreadu).

Przykład wejścia w pozycję short:

Strategia Day Trading Simple S&R - wejście w pozycje krótką

Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 1.147.

Wyjście z pozycji w Strategii Day Trading Simple S&R

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie Day Trading Simple S&R należy zacząć od wyznaczenia zlecenia Stop Loss. Powinno się ono znajdować:

  • Tuż pod minimum, jakie cena przyjęła próbując wybić dany poziom wsparcia przy pozycji kupna
  • Tuż nad maksimum, jakie cena osiągnęła próbując wybić daną strefę oporu przy pozycji sprzedaży

Natomiast Take Profit należy ustawić w odległości trzykrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy bardzo korzystny stosunek zysku do ryzyka (risk ratio). Należy jednak zwrócić uwagę czy zlecenie zrealizowania zysku nie znajduje się powyżej aktualnie utworzonego oporu w przypadku pozycji długiej lub poniżej strefy wsparcia w przypadku pozycji krótkiej. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, ustawiamy je w dwukrotnej odległości od ceny otwarcia. Jeżeli nic to nie zmieniło, należy zrezygnować z zawarcia transakcji.

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Strategia Day Trading Simple S&R - wyjście z pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.09540, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 1.09756.

Przykład zamknięcia pozycji short:

Strategia Day Trading Simple S&R - wyjście z pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.14785, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 1.14445 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w Strategii Day Trading Simple S&R

Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nieumiejętnie zarządza własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na własnym rachunku inwestycyjnym. Jednak w przypadku metody Day Trading Simple S&R, potencjalny zysk jest najczęściej trzykrotnie większy niż ryzyko straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor nie powinien się martwić o dotkliwe uszczuplenie środków, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść. Nie zmienia to faktu, iż zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 1% własnego depozytu na pojedynczej pozycji, zwłaszcza że korzystając z tej strategii można zawierać ich wiele każdego dnia.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.