Strach inwestorów widoczny. FTSE 100 spadło o 1,27%.

FTSE100
J2T Trade

Popularny indeks giełdowy z Londynu, czyli FTSE 100 trwał w spadkach również w piątek. Ostatnia sesja zakończyła się mocną stratą dla tego indeksu. FTSE 100 spadło o 1,27%. Na rynku w ostatnich dniach widoczny był strach inwestorów. Niepewność dotycząca przyszłości głównych gospodarek determinuje negatywne nastroje. Dziś, w poniedziałek 19 rynki rozpoczynają handel w przedostatnim tygodniu tego roku. Co pokaże brytyjskie FTSE 100?

Seria strat przedłużona

Podczas piątkowej analizy pisaliśmy o tym, że już czwartkowa sesja była najgorszą w grudniu. Jednak w piątek, 16 grudnia indeks wypadł jeszcze gorzej. Tego dnia notowania FTSE 100 spadły o 1,27%. Przełożyło się to na ruch w dół o blisko 100 punktów. W wykonaniu indeksu FTSE 100 była to najgorsza sesja od września. Warto zauważyć, że indeks w piątek przedłużył serię strat. Był to trzeci dzień spadków z rzędu.

Patrząc na wynik tygodniowy, również widać ostatnio rekordową stratę. W dniach: 12.12-16.12 brytyjski indeks stracił łącznie 1,93%. Ostatni tydzień był najgorszym od września.

Zdecydowanie spółek

Tablica notowań z piątku, 16 grudnia ujawniła nastawienie składowych indeksu FTSE 100. Spółki tworzące ten indeks pokazały zdecydowanie. Straty całkowicie stłumiły stronę zysków. Najgorzej wypadło przedsiębiorstwo ITV, którego kurs akcji obniżył się aż o 6,77%. Relatywnie mocno traciły również najważniejsze dla indeksu spółki. Dla przykładu Vodafone straciło 2,58%. Jednak kilka składowych FTSE 100 uchroniło się przed stratami. Pod tym względem najlepiej wypadło Standard Chartered. Notowania tej spółki skoczyły o 2,02%.

FP Markets

Dane wskazują na recesję?

W Wielkiej Brytanii opublikowane zostały w piątek wstępne raporty dotyczące wskaźnika PMI. Aktywność biznesowa w sektorze usług według szacunków osiągnie neutralny poziom 50,0. Martwić może natomiast wstępna prognoza dla sektora przemysłowego. Szacunki wskazują, że indeks PMI znalazł się najniżej od 31 miesięcy.

Do tych raportów dołączono komentarz. W nim zauważono: „dane grudniowe zwiększają prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania znajduje się w recesji. Szczególnie niepokojące jest to, że wskaźniki zaufania przedsiębiorców i portfela zamówień pozostają na tak niskim poziomie w stosunku do standardów historycznych, przy czym oba te kluczowe mierniki sygnalizują podwyższony stopień stresu gospodarczego”.

Również dane dotyczące wielkości sprzedaży detalicznej mogły zaniepokoić rynkowych uczestników. Wielka Brytania w listopadzie odnotowała spadek o 0,4% w ujęciu miesięcznym.

Punkt widzenia – FTSE 100 poniżej 7 400!

Ostatnio przyglądaliśmy się bliżej scenariuszowi spadkowemu na indeksie FTSE 100. O takim ruchu pisaliśmy: „W najbliższych godzinach rynek zdecydować się może na kontynuację spadku. Dobrze byłoby, aby taki ruch rozpoczął się po nadbiciu średniej i ponownego jej re-testu od dołu. Wówczas mocnym impulsem rynek przełamałby poziom TFS (7 430). Taka sytuacja determinowałaby zejście notowań do 7 400”.

Rynek co prawda sił na nadbicie średniej nie miał, ale wykonał re-test jej zakresu od dołu. Następnie zgodnie z założeniami, mocnym impulsem przełamany został poziom 7 430 i momentalnie notowania osiągnęły target. Rynek kontynuował zejście i przed zamknięciem giełd cena sięgnęła okolic 7 300.

Dziś, na początku nowego tygodnia indeks FTSE 100 oscyluje nieco powyżej 7 350. O godzinie 6 rano patrzymy na wykres. Jak wygląda perspektywa ruchu na najbliższego godziny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz indeks może postawić na odbicie. Taki ruch rozpocząłby się natomiast od cofnięcia i potwierdzenia obecności siły popytowej w okolicach 7 335 (nowy poziom TFS). Wówczas na zasadzie budowy wyższego, lokalnego dołka indeks ruszyłby w górę. Notowania powrócić mogłyby powyżej 7 400.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 19.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Liczyć należy się z tym, że pierwszym ruchem indeksu może być podbicie do 7 400. W takim wypadku rynek przetestowałby od dołu pełen, psychologiczny poziom. W takim wypadku notowania cofnęłyby w okolice piątkowych minimów i tam oscylowały.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 19.12.2022

Konkluzja

Rozpoczyna się przedostatni tydzień 2022 roku. Pytanie, jak do handlu podejdą rynki w najbliższych dniach. Czy będą to już świąteczne nastroje? Poziomy zostały zaktualizowane, ze względu na ostatnie zejścia. Aktualne na dzień 19.12.2022 znajdują się poniżej.

TSR : 7 607

TFR : 7 520

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 242

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.