BoE podniosło stopy procentowe. FTSE 100 reagowało spadkiem.

BoE
J2T Trade

Londyńskie FTSE 100 zamknęło wczorajszą sesję na czerwonym terytorium. Uczestnicy rynku przetwarzali decyzję Banku Anglii (BoE). Instytucja BoE podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Indeks giełdowy FTSE 100 na tę informację reagowało spadkiem. Czwartkowa sesja była najgorszą dla głównego brytyjskiego indeksu w tym miesiącu. Jak indeks FTSE 100 zaprezentuje się podczas piątkowej sesji, 16 grudnia?

Najwyższa zmiana notowań w grudniu

Wczoraj, w czwartek 15 grudnia główny brytyjski indeks giełdowy postawił na spadek. Zamknięcie sesji w Europie pokazało, że FTSE 100 straciło ogólnie 0,93%. Tym samym indeks kontynuował cofnięcie z poprzedniego dnia. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że wczoraj indeks odnotował najwyższą jak dotąd procentową zmianę notowań w grudniu.

Siła po stronie spadków

Tablica notowań składowych indeksu FTSE 100 pokazała wczoraj, że spółki w większości traciły. Ponadto ogólna siła firm widoczna była po stronie spadków. Największą obniżkę notowań, gdyż rzędu 4,86% wykazało przedsiębiorstwo Samsung Electronics. Na przecenę kursu akcji zdecydowały się również najważniejsze dla indeksu spółki. Po stronie zysków najlepiej wypadło IAG. Wycena firmy uległa korzystnej zmianie o 2,12%.

Decyzja i prognozy od Banku Anglii

Bank Anglii (BoE) poinformował, iż zdecydował się podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Tym samym ich poziom wynosi obecnie 3,5%. Do decyzji o podwyżce bank centralny Wielkiej Brytanii dołączył prognozy dotyczące m.in. wzrostu gospodarczego. Produkt Krajowy Brutto (PKB) ma obniżyć się za IV kw. tego roku, jednak szacunek podany przez BoE jest wyższy od prognoz z listopada. Instytucja podała również swoje projekcje dla inflacji. Organ przewiduje, że inflacja stopniowo będzie się obniżać. W oświadczeniu Bank Anglii wskazał również: „polityka pieniężna zapewni, że w miarę kontynuacji dostosowania do szoków cenowych, inflacja powróci trwałe do celu 2% w średnim okresie”.

FP Markets

Dwunastomiesięczna inflacja osiągnęła swój szczyt – mówi Bailey

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey podał wczoraj opinie zbiorczą członków Komitetu Polityki Pieniężnej. Bankierzy z BoE uważają, że „dwunastomiesięczna inflacja osiągnęła swój szczyt”. Jednak Bailey zaznaczył, że oczekuje się, iż dane dotyczące inflacji „pozostaną bardzo wysokie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ czynniki globalne i krajowe nadal wywierają nacisk na inflację cen konsumpcyjnych”.

Punkt widzenia – indeks schodził do 7 430 i odbijał

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 otworzył wczorajszą sesję  stratami. Notowania szybkim ruchem zeszły w okolice 7 430, jednak popyt nie dał za wygraną. Indeks do godziny 13 wyciągał ruch i powrócił w rejony sprzed otwarcia sesji. Warto zauważyć, że rynek tym samym przetestował od dołu zakres średniej kroczącej SMA 55. Wówczas w godzinach popołudniowych ponownie pojawiła się podaż. FTSE 100 znów zdecydowało się na zejście do 7 430. Ponownie z tego zakresu przed zamknięciem giełdy w Londynie indeks odbił.

Dziś, w piątek 16 grudnia o godzinie 8 patrzymy na indeks giełdowy FTSE 100. Rynek oscyluje obecnie w okolicach 7 460. Warto zaznaczyć, że notowania znajdują się jednocześnie poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – spadkowy

W najbliższych godzinach rynek zdecydować się może na kontynuację spadku. Dobrze byłoby, aby taki ruch rozpoczął się po nadbiciu średniej i ponownego jej re-testu od dołu. Wówczas mocnym impulsem rynek przełamałby poziom TFS (7 430). Taka sytuacja determinowałaby zejście notowań do 7 400.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 16.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy jednak liczyć się z tym, że rynek może postawić na przełamanie zakresu średniej. Wiązałoby się to z wyjściem powyżej tego zakresu i stabilnym się tam utrzymywaniu. W takim wypadku obóz byków mógłby zebrać się do wzrostu. W grę wchodziłby powrót do 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 16.12.2022

Konkluzja

Rynki akcji kończą dziś zmagania w tym tygodniu handlowym. Londyńskie FTSE 100 ma sposobność kontynuacji ruchu spadkowego. Czy na taki wariant zdecyduje się ten indeks. Poziomy nie uległy zmianie.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.