Nasdaq 100 traci 0,78%. Stopa bezrobocia najniższa od 50 lat!

198
Stopy procentowe
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 stracił w piątek. Notowania Nasdaq’a spadły o 0,78%. W piątek opublikowane zostały kluczowe dane z rynku pracy. Najnowszy odczyt stopy bezrobocia pokazał najniższą wartość od 50 lat. Lepsze dane z rynku pracy w USA stłumiły obawy dotyczące położenia kraju w recesji. Jednakże inwestorzy uświadomili sobie, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na prowadzenie bardziej agresywnej polityki zacieśniania.

Nasdaq 100 traci w świetle dobrych danych

Piątkową sesję handlową amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył finalnie pod kreską. Pomimo dobrych danych dotyczących gospodarki kraju, technologiczny Nasdaq stracił 0,78%. Była to tym samym trzecia sesja spadkowa w ubiegłym tygodniu. Jednak w ogólnym tygodniowym rozrachunku indeks wzrósł o 2,01%. Co ciekawe był to trzeci z rzędu tydzień wzrostowy Nasdaq’a.

Większa zmiana ceny po stronie wzrostowej

Dwie spółki wyróżniły się szczególnie podczas piątkowej sesji. Obie zakończyły sesję, przekraczając 10% próg zmienności. Obie zyskały, zatem najwyższa zmiana ceny zanotowana została po stronie wzrostowej. Przewodziła zyskującym składowym spółka Atlassian Corp, której akcje wzrosły o 16,57%. Jednak to stratnych komponentów okazało się więcej. Na czele tracących stanęła Tesla. Wycena przedsiębiorstwa uległa niekorzystnej zmianie o 6,63%.

Znacznie lepsze odczyty

W piątkowej analizie indeksu wspomniałem o odczytach kluczowych wskaźników z rynku pracy w USA. Najnowsze odczyty okazały się znacznie lepsze od prognozowanych. Całkowite zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych wzrosło o 528 tysięcy w lipcu. Odczyt wyniósł ponad dwukrotnie więcej, niż szacowali analitycy. Ponadto Biuro Statystyki Pracy podało, że stopa bezrobocia wyniosła 3,5%, lądując tym samym na najniższym poziomie od 50 lat.

FP Markets

USA znajdują się w okresie „przejściowym”

Statystyki z rynku pracy skomentowała sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre. Sekretarz podkreśliła w briefingu prasowym, że odczyty kluczowych wskaźników pokazały, iż USA nie stoją w obliczu recesji, a raczej znajdują się w okresie „przejściowym”. Dodatkowo Karine Jean-Pierre zauważyła, że Stany Zjednoczone odzyskały miejsca pracy, które zostały utracone w wyniku pandemii Covid-19.

Punkt widzenia – urwanie z poziomu TFR

Indeks Nasdaq 100 podobnie, jak S&P 500 dotarł do wskazywanego poziomu w scenariuszu spadkowym. Jednakże wykonał również po części zamysł opisany w projekcji: „Zejście do średniej może jednak wiązać się z planami wykonania korekty. Taka odbyć mogłaby się na zasadzie ostatniego zrywu siły popytowej. Re-test od dołu TFR determinować mógłby zatem spadek nawet do poziomu 13 100”.

Po tym, jak rynek urwał się z poziomu TFR po opublikowaniu danych, osiągnął target wskazywany dla spadku. Jednak skupić się warto na innym rozegraniu, do którego doszło. Po wejściu na rynek USA cena wróciła na chwile do zakresu 13 300. Ten zakres nie został jednak utrzymany i rynek oscylował na zakresie średniej SMA 55. Następnie po dokładnym re-teście zakresu średniej od dołu rynek wygenerował kolejne zejście ponownie przebijając target. Rynek w godzinach nocnych w piątek rozpoczął odrabianie, a dziś po godzinie 12 znajdował się ponownie powyżej 13 300.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy zależeć może dziś od zachowania kupujących na zakresie średniej. Rynek badać będzie najprawdopodobniej ten zakres podczas pierwszych chwil sesji amerykańskiej. Utrzymanie średniej, a następnie wyjście powyżej TFR dać może pierwsze sygnały wzrostowe. Cel na dziś w przypadku realizacji wyznaczyć można na poziom ceny 13 500. 

Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 08.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Projekcja spadkowa natomiast określa na dziś poziom TFR, jako opór w najbliższych godzinach. Jeżeli cena w dalszym ciągu oscylować będzie poniżej tego poziomu, ponownie rynek może urwać z tego zakresu. Celem dla zejścia będzie mógł być poziom 13 150. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 08.08.2022

Konkluzja

Indeksy trwają w dalszym ciągu ostatnio w zależności wzrostowej. Dziś rozpoczyna się kolejny tydzień handlowy i rynki będą miały szansę pokazać, czy zamierzają kontynuować wspinaczkę. Poniżej przedstawione zostały poziomy na dziś 08.08.2022

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.