Nasdaq 100 wzrasta 0,44%. Dziś szczególne dane dla dolara.

259
USA
J2T Trade

Główne akcje na Wall Street zakończyły sesję mieszanie. Nasdaq 100, jako jedyny z głównym indeksów zyskał w czwartek. Notowania technologicznego Nasdaq’a wzrosły o 0,44%. Dziś rynki w pre-markecie zmierzą się z danymi, które szczególnie ważne są dla amerykańskiego dolara. Amerykańskie indeksy kończą tydzień.

Jedynie Nasdaq 100 zyskał

Amerykańskie indeksy giełdowe w większości straciły podczas czwartkowej sesji. Jedynie indeks technologiczny Nasdaq 100 zyskał spośród trzech głównych indeksów. W ogólnym rozrachunku notowania Nasdaq’a zaświeciły się na zamknięciu na zielono i wykazały zysk rzędu 0,44%. Tym samym była to druga zyskowna sesja Nasdaq’a z rzędu.

Dwie spółki ze zmianą powyżej 16%

Pod względem zmienności wyróżniły się dwie spółki w czwartek. Były to MercadoLibre oraz Fortinet. Wyżej wymienione dwie spółki zakończyły sesję ze zmianą ceny powyżej 16%. MercadoLibre przewodziło komponentom zyskownym, gdyż jej akcje wzrosły aż o 16,16%. Na końcowy, zyskowny wynik indeksu Nasdaq 100 wpłynął również fakt, iż notowania większości składowych świeciły się na zielono. Przedsiębiorstwo Fortinet natomiast przewodziło spadowej części spółek. Wycena Fortinet zmniejszyła się o 16,33%.

Dolar oczekuje na dane z rynku pracy

Wzrok inwestorów spoczywać będzie dziś najprawdopodobniej na odczytach danych z rynku pracy. O godzinie 14:30 podany zostanie m.in. raport NFP, czyli non-farm payrolls. Jest to sprawozdanie, które ma na celu pokazanie zmiany zatrudnienia w danym okresie, z wyłączeniem osób zatrudnionych w sektorze rolnictwa.

FP Markets

Raport NFP uznawany jest przez szerokie grono analityków, jako najważniejsze wydarzenie miesiąca dla amerykańskiego dolara. Ponadto sprawozdanie szczególnie ważne jest dla Rezerwy Federalnej, której jednym z celów jest osiągnięcie pełnego zatrudnienia. Odczyt wpłynie również na główne indeksy z Wall Street.

Równocześnie z raportem NFP podana zostanie stopa bezrobocia w USA za lipiec. Jest to równie ważny odczyt co opisane wyżej sprawozdanie. Stosownym jest zatem obserwacja tego, jakie odczyty zostaną podane przez amerykańskie biuro statystyczne.

Istnieje droga do miękkiego lądowania?

Wczoraj wypowiedziała się Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland, Loretta Mester. Ważna członkini Rezerwy Federalnej przyznała co prawda, że ryzyko recesji wzrosło, jednak nadal istnieje droga do „miękkiego lądowania”. Mester pozostaje przy powyższym stanowisku po tym, jak w zeszłym tygodniu dane wstępne o PKB wykazały spadek, notując drugi z rzędu kwartał kurczenia się gospodarki.

Punkt widzenia – Nasdaq nieco poniżej 13 300.

W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji po części obu scenariuszy. Najpierw rynek wykonał część ruchu zgodnie z założeniami projekcji spadkowej: „Możliwość spadkowa zakłada, że dziś do głosu na poziomie TFR dojdzie obóz niedźwiedzi. Jeżeli w najbliższym czasie cena nadal oscylować będzie poniżej TFR, rynek może budować schemat spadkowy. Taki mógłby polegać na wykonaniu re-testu od dołu poziomu TFR. W takim wypadku targetem na dziś będzie powrót do 13 100”.

Rzeczywiście rynek utrzymywał się poniżej TFR i wykonał re-test tego poziomu od dołu. Zejście jednak przypominało korektę, która odbyć się miała w ramach scenariusza wzrostowego. Kluczowe założenie dla wzrostów opierało się na przekonaniu: „Punktem odniesienia dla tej krótkiej korekty mogłyby być okolice ceny 13 200. Jeżeli te okolice zostaną dziś utrzymane, istnieć będzie szansa na dalsze wzrosty”. Rynek cofnął w rejony poziomu 13 170, jednak finalnie utrzymał 13 200 i tworząc z tego poziomu wzrost, osiągnął okolice 13 370. Podsumowując, w obu przypadkach rynek wykonał ponad 130 punktów. Obecnie rynek oscyluje przy poziomie TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Projekcja wzrostowa główne założenie na dziś utożsamia z utrzymaniem średniej kroczącej SMA 55. Rynek szukać może dziś pretekstu, aby schodzić właśnie do średniej. Samo zejście jednak nie będzie determinować siły popytowej. Gdyby cena po utrzymaniu średniej wróciła powyżej TFR, możliwa będzie wówczas kontynuacja wspinaczki. Spełnienie takich warunków otworzyć może drogę do 13 500. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 05.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście do średniej może jednak wiązać się z planami wykonania korekty. Taka odbyć mogłaby się na zasadzie ostatniego zrywu siły popytowej. Re-test od dołu TFR determinować mógłby zatem spadek nawet do poziomu 13 100. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 05.08.2022

Konkluzja

Cała dzisiejsza uwaga wydaje się być poświęcona na szczególne dane z rynku pracy. Wraz z rozpoczęciem pre-marketu rynki mogą mocno reagować na odczyt z USA. Ważne zatem, aby przede wszystkim obserwować, jak zachowywać się będą rynki po publikacjach. Poziomy na dzień 05.08.2022.

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.