Spotkanie administracji USA w Japonii. Wywiady decydentów w USA.

192
USA
J2T Trade

Do Japonii z wizytą udała się administracja Białego Domu. Wśród przedstawicieli należy wymienić Anthony’ego Blinken’a oraz Janet Yellen. Tematami rozmów było wzmocnienie sojuszu USA i Japonii oraz rozwiązanie problemu inflacyjnego. W poniedziałek przemawiali również członkowie FED. 

Wzmocnienie relacji

Sekretarz Stanów Zjednoczonych Anthony Blinken spotkał się w poniedziałek z premierem Japonii, Fumio Kishida. Obaj oświadczyli, że reprezentowane przez nich państwa wzmacniają sojusz. Stany Zjednoczone budują pozycje w związku z zapowiadaną wcześniej polityką Joe Bidena dotyczącą Indo-Pacyfiku.

Kondolencje dla Japonii

Jak donosi Departament Stanu USA, Anthony Blinken w imieniu prezydenta USA i całego narodu złożył także kondolencje z powodu zabójstwa byłego premiera Japonii Abe Shinzo.

Zwalczanie inflacji

Innym ważnym przedstawicielem Białego Domu, przebywającym obecnie w Japonii jest Janet Yellen. Sekretarz finansów USA rozmawiała dziś z jej japońskim odpowiednikiem, Shunichi Suzuki. Dziś zapowiedziano, że oba rządy rozpoczną wspólną pracę nad rozwiązaniem problemu inflacyjnego, a także problemu związanego ze zmiennością kursu dolara do jena. Problem inflacyjny dotyka oba kraje. O obawach inwestorów w związku z obecnym poziomem inflacji wspomniałem w dzisiejszej analizie indeksu Nasdaq 100. 

FP Markets

Urzędnicy podsumowali spotkanie tymi słowami: „Nadal będziemy współpracować w kwestiach walutowych w ramach zobowiązań wynikających z sojuszniczego nastawienia państw„.

Japonia nie odpuszcza

W Japonii za obecną niestabilność finansową obwinia się inwazję Rosji na Ukrainie. Szereg sankcji, które rząd Japonii już wcześniej nałożył na agresora w dalszym ciągu funkcjonuje. Ponadto minister spraw zagranicznych Japonii zapowiedział, że nakłaniać będzie kraje członkowskie G20 do nakładania dalszych sankcji na Rosję. 

Sprawy FED-u

W poniedziałek na jednej z konferencji przemawiała Prezes Banku FED w Kansas City, Esther George. George stwierdziła, że tempo podwyżek stóp procentowych jest „kwestią otwartą”. Decydentka powiedziała również, że co prawda aprobuje szybką podwyżkę stóp, jednak jest świadoma skutków ubocznych prowadzenia takiej polityki. Jej zdaniem szybkie zmiany stóp doprowadzają do „nadsterowności”, która z kolei może nadwyrężyć rynki finansowe. 

Prezes Banku Rezerwy w St. Louis, James Bullard natomiast przekonywał w tym samym czasie o sile gospodarki. W wywiadzie dla jednej z amerykańskich agencji prasowych, Bullard powiedział, że gospodarka jest solidna i poradzi sobie z dalszymi podwyżkami. Optymistyczny akcent wypowiedzi Bullard 'a trwał cały czas. Członek zarządu FED stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że cel inflacyjny Rezerwy Federalnej zostanie osiągnięty, a gospodarka nie popadnie w recesję.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.