Nasdaq 100 traci 0,31%. Spotkanie Joe Bidena z Jerome Powellem.

282
J2T Trade

Wtorkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem spadkowym wynoszącym 0,31%. Indeks Nasdaq 100 w związku z tym powiększył majową stratę. Wczoraj doszło do spotkania Joe Bidena z Jerome Powellem. Jak donoszą amerykańskie media, opinie na temat przyszłości gospodarki są pozytywne.

Maj jednak ze stratą

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 miał wczoraj szansę na zakończenie miesiąca z zyskiem. Tak się jednak nie stało, ponieważ wczorajszą sesję handlową amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył spadkiem. Nasdaq 100 stracił we wtorek 0,31%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o blisko 40 punktów. Finalnie miesiąc zakończył się obniżką rzędu 1,65%. Co ciekawe między majowymi ekstremami było ponad 2 060 punktów różnicy. Maj jest już 4 miesiącem w tym roku, w którym indeks końcowo traci.

Mała zmienność wśród spółek

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Illumina. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zmniejszyła swoją wycenę o 7,20%. Warto zauważyć, że zdecydowana większość komponentów zaliczanych do amerykańskiego indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję tracąc.

Port w Szanghaju

Podczas wczorajszej sesji zyskiwały notowane na indeksie Nasdaq 100 spółki chińskie. Mowa jest o następujących spółkach: JD.com, Pinduoduo oraz Baidu. Jak się okazało chińskie przedsiębiorstwo JD.com, zyskało we wtorek najwięcej spośród wszystkich spółek tworzących indeks Nasdaq 100. Jak się okazało wzrosty chińskich spółek zbudowane były na informacji dotyczącej odblokowania Szanghaju.

FP Markets

Spotkanie na szczycie

Takim mianem z pewnością można określić spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena z prezesem Rezerwy Federalnej, Jerome Powell’em. Po spotkaniu w amerykańskiej prasie podano, że spotkanie było „konstruktywne”. Ponadto istnieją pozytywne opinie dotyczące przyszłości amerykańskiej gospodarki. Warto przypomnieć, że za niecałe dwa tygodnie odbędzie się drugie posiedzenie Rezerwy Federalnej dotyczące podwyżki stóp procentowych.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 z głębszym zejściem

Z racji wczorajszej analizy indeksu Nasdaq 100 przewidziane zostały dwa scenariusze. Wczoraj zakładałem, że rynek cofnie, jednak nie miało to być aż tak głębokie zejście. W scenariuszu wzrostowym kluczowym założeniem było: „poziom ceny 12 690 jest niewybijany. Rynek może nadbić delikatnie ten poziom, jednak scenariusz wzrostowy zakłada, że poziom ten zostanie utrzymany”. Rynek postanowił zejść jednak do strefy oznaczonej wczoraj kolorem zielonym. Jest to strefa 12 510-12 540. Wczoraj jednak liczyłem na to, że rynek nie będzie chciał schodzić aż tak głęboko.

Warto zwrócić uwagę na wyznaczane przeze mnie poziomy. Po raz kolejny to właśnie na nich rynek wykonywał ważniejsze ruchy. Dokładniej mówiąc, wyznaczony TFR okazał się być wczoraj oporem dla amerykańskiego indeksu. Rynek wykonał podwójny re-test od dołu poziomu TFR, skąd wygenerował ruch wzrostowy do wspominanej wyżej strefy 12 510-12 540.

Na dzisiejszą sesję zmianie nie ulegają wyznaczane przeze mnie poziomy, ponieważ jak widać rynek na nich reaguje. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Na dzisiejszą sesję opiszę szerzej scenariusz wzrostowy. Rynek potwierdził wczoraj przypuszczenia dotyczące istotności strefy 12 510-12 540. Kilka analiz wstecz, faktycznie oznaczyłem tą strefę, ponieważ sądziłem, że może ona być potencjalnym miejscem zwrotnym. Wczoraj jednak, jak wspomniałem wyżej, zakładałem zejście jedynie do poziomu 12 690. Dziś ruch wzrostowy może zostać wykonany na dwa sposoby.

Pierwszy z nich mógłby się odbyć na następującej zasadzie. W godzinach sesji europejskiej i pre-marketu rynek może chcieć podchodzić do poziomu TFR. Podczas sesji amerykańskiej natomiast, jeżeli rynek oscylować będzie w bliskich okolicach poziomu TFR, może dojść do utworzenia schematu wzrostowego. Rynek wówczas miałby jako wsparcie poziom TFR oraz średnią kroczącą SMA 55, które przy spełnieniu założeń będą na tym samym zakresie.  Zakres ten może być nadbijany, jednak nie może zostać wyłamany. Po re-teście tego zakresu od góry, może zostać wygenerowany impuls wzrostowy sięgający poziomu 13 000-13 100.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 01.06.2022

Natomiast może wydarzyć się tak, że pierwszym ruchem rynek zejdzie do strefy 12 510-12 540. Strefa stanowi kluczowe założenie dla tej możliwości, ponieważ jej wyłamanie przekreślać będzie tą możliwość. Nadbijanie strefy wchodzi „w grę”. Rynek z podanej strefy może wykonać ruch z celem na 12 900.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 01.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Respektowany był wczoraj poziom TFR. Stanowił on opór, który skutecznie utrzymywał rynek poniżej niego. Dziś ponownie poziom TFR może stanowić o sile podażowej na tym zakresie. Gdyby rynek nie wyłamywał TFR, celem będzie powrót do zielonej strefy (12 510-12 540).

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.06.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy w postaci możliwości drugiej, jednak obserwować będę również strefy podane w scenariuszu spadkowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.