S&P 500 kończy na plusie. Twitter znów oskarża Elona Muska.

163
J2T Trade

Indeks S&P 500 zakończył poniedziałkową sesję na plusie. Notowania amerykańskiego indeksu wzrosły o 1,06%. Twitter wczoraj po raz kolejny oskarżył Elona Muska o celowe zerwanie umowy. Co czekać może indeks S&P 500 we wtorek?

Czwarta wzrostowa sesja

Podczas poniedziałkowej sesji amerykański indeks spółek dużych nastawiony był wzrostowo. Finalnie indeks giełdowy S&P 500 zyskał w poniedziałek, 12 września na notowaniach 1,06%. Dla tego amerykańskiego indeksu również była to czwarta wzrostowa sesja z rzędu.

Stratny komponent z najwyższą zmiennością

Komponenty wzrostowe zdominowały wczoraj indeks pod względem liczebności. Na czele strony zyskownej stanęła spółka DXC Technology. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa wzrósł o 5,98%. Jednak co ciekawe to stratny komponent indeksu S&P 500 zanotował najwyższą zmienność. Spółka Mosaic obniżyła swoje notowania o 6,67%.

Twitter żąda dopełnienia umowy

Spółka Twitter powiedziała w poniedziałek, że najnowszy film Elona Muska jest „bezprawny w świetle umowy”. Musk ostatnio stwierdził, że gigant mediów społecznościowych (Twitter) nie miał jego zgody na wypłacenie ponad 7 milionów dolarów z racji ugody z byłym szefem bezpieczeństwa Peiterem Zatko. O ugodzie Twittera z byłym pracownikiem pisaliśmy więcej kilka dni temu. Twitter we wczorajszym oświadczeniu po raz kolejny oskarżył Elona Muska o „świadome, celowe, umyślne i istotne” naruszenie umowy. Ponadto spółka żąda, od najbogatszego człowieka na świecie, dopełnienia umowy sprzedaży.

FP Markets

Aktualizacja sytuacji z rana

Dziś w analizie innego indeksu giełdowego – Nasdaq’a 100 pisaliśmy o istotnych dla rynku danych ekonomicznych. Znany jest już nam odczyt inflacji w USA. Sierpniowy odczyt pokazał spadek inflacji do poziomu 8,3%. Roczna inflacja spadła drugi miesiąc z rzędu, tym razem jednak odczyt przewyższył oczekiwania analityków.

Punkt widzenia – mocny zrzut po danych

Indeks S&P 500 w ostatnich dniach wykonuje ruch wzrostowy na zasadzie schodkowego podejścia. Rynki zareagowały jednak o 14:30 po danych dotyczących inflacji. S&P 500 spadło do zakresu średniej kroczącej SMA 88 i obecnie indeks znajduje się w okolicach poziomu ceny 4 040. Teraz spodziewać można się walki na tym zakresie. Również obserwacji warto będzie poddać poziom TDP, czyli okolice 4 080.

Scenariusz główny – wzrostowy

Utrzymanie przez rynek zakresu średniej kroczącej i wyjście powyżej poziomu TDP stanowić będzie podstawę dla wzrostu. Każdorazowy re-test od góry okolic TDP stanowić będzie o możliwości powrotu indeksu do 4 150.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 13.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Liczyć należy się jednak z zejściem indeksu do niższych zakresów. Jeżeli rynek podbije do poziomu TDP, potraktować może go, jako opór. Wówczas cena zejść ma szansę poniżej pełnego poziomu 4 000.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 13.09.2022

Konkluzja

Znany już jest inwestorom najnowszy odczyt inflacji w USA. Inflacja za sierpień wyniosła 8,3%. Teraz warto będzie poczekać na to, jak zachowają się główne indeksy na wejściu sesji amerykańskiej. Poniżej przedstawione zostały poziomy na dziś 13.09.2022.

TSR : 4 172

TFR : 4 127

TDP : 4 078

TFS : 4 032

TSS : 3 985

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.