Nasdaq 100 zwyżkuje 1,20%. Wzrok na odczyt inflacji w USA.

105
inflacja
J2T Trade

Główne indeksy w USA zakończyły poniedziałkową sesję na plusie. Technologiczny indeks Nasdaq 100 zwyżkował 1,20%. Dziś, 13 września kluczowy staje się odczyt inflacji w USA. Wzrok inwestorów spocznie właśnie na tym wydarzeniu. Wtorkowa sesja handlowa zapowiada się ciekawie.

Nastroje inwestorów pchają rynek

Wczorajsza sesja handlowa dyktowana była nastrojami inwestorów, którzy przygotowywali się na raport dotyczący inflacji w USA. Główne rynki akcji w Stanach Zjednoczonych rozszerzyły zyski z poprzednich dni. Z indeksów z Wall Street najlepiej wypadł Nasdaq 100. Notowania indeksu technologicznego skoczyły finalnie o 1,20%. Była to czwarta z rzędu wzrostowa sesja Nasdaq’a 100.

Akcje Lucid Group podskoczyły

Amerykański indeks Nasdaq 100 we wzroście prowadzony był przez spółkę Lucid Group. To przedsiębiorstwo odznaczyło się najwyższą zmianą ceny. Akcje Lucid Group podskoczyły o 9,75%. Tym samym spółka przewodziła zyskownym komponentom, których było znacznie więcej. Jednak ponad dwadzieścia składowych straciło, a na ich czele stanęła spółka Amgen.

Rynki oczekują spadku cen konsumpcyjnych

Wzrok rynkowych uczestników zwrócony jest dziś na godziny pre-marketu. O godzinie 14:30 podany zostanie najnowszy, czyli sierpniowy odczyt inflacji. Jest on o tyle kluczowy, ponieważ oczekuje się, iż wpłynie na przyszłą decyzję Rezerwy Federalnej dotyczącą podwyżki stóp. Rynki oczekują, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w USA spadnie. Według prognoz analityków inflacja spadnie do 8,1%.

FP Markets

Biden zauważa: „wiele do zrobienia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wypowiedział się wczoraj, w poniedziałek 12 września na temat inflacji w kraju. Główny mieszkaniec Białego Domu zauważył, że pomimo danych z lipca wskazujących na ochłodzenie inflacji, jest jeszcze „wiele do zrobienia”. Zdaniem prezydenta USA w kraju widać postęp i naród amerykański powinien wierzyć we władze.

Badania oczekiwań inflacyjnych

Centrum Danych Mikroekonomicznych Banku Rezerw Federalnych Nowego Jorku ujawniło wczoraj, że oczekiwania inflacyjne w USA uległy dalszemu spadkowi. Co ciekawe oczekiwania konsumentów spadały we wszystkich horyzontach czasowych. Warto zaznaczyć, że mediana jednorocznych oczekiwań spadła do 5,7% w ciągu miesiąca. Natomiast mediana pięcioletnich oczekiwań spadła do 2%.

Punkt widzenia – 12 800 strzelone

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100, jako główny opisywany był ruch wzrostowy. Zamysł ruchu oddany został w słowach: „Dziś rynek ma szanse przed dalszym podejściem nieco cofnąć. Jednak ruch wzrostowy uzależniony może być w głównej mierze od zachowania ceny wobec poziomu TFR, czyli okolic 12 650. Przełamanie tego poziomu i jego test od góry stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Targetem prawdopodobnie będzie 12 800”.

Weryfikując już poniedziałkową projekcję, warto zwrócić uwagę, że rzeczywiście ruch wzrostowy uzależniony był od zachowania rynku w okolicach 12 650. To właśnie z tych okolic cena poderwała się do wyższych zakresów. Pełny target w postaci poziomu ceny 12 800 osiągnięty został jednak dopiero dziś rano.

Amerykański indeks Nasdaq 100 ma potencjał do tego, aby kontynuować ruch wzrostowy. Pamiętajmy jednak, że dzisiejsze zachowanie rynku będzie w znacznej mierze uzależnione od odczytu inflacyjnego. Dziś oczekiwać należy przede wszystkim wzmożonej zmienności.

Scenariusz główny – wzrostowy

Założyć zatem można, że rynek przed podbiciem, zejdzie do niższych obszarów. Tym razem jednak kluczowe jest utrzymanie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Cena sięgnąć może tego poziomu i z niego generować mocne podejście. Potencjalnym targetem będzie dziś 12 950.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 13.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek może utworzyć jednak opór w okolicach poziomu TSR, czyli poziomu 12 880. Ten poziom może zostać jedynie nadbity. Na zasadzie budowy niższego szczytu, cena zejść ma potencjał do 12 600.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 12.09.2022

Konkluzja

Godziny pre-marketu, to już właśnie w nich indeks pokaże zapewne większą zmienność. Warto będzie nieco szybciej obserwować dziś rynek. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 13.09.2022.

TTR : 13 105

TSR : 12 878

TFR : 12 655

TDP : 12 423

TFS : 12 197

TSS : 11 973

TTS : 11 756

Aktualizacja po danych (pre-market)

Rynki akcyjne mocnym spadkiem zareagowały po najnowszym odczycie inflacji. Indeks przebił się gwałtownie przez zakres średniej kroczącej i znajduje się przy poziomie TDP, czyli okolicach 12 420. Scenariusze opisane powyżej mogą zostać zrealizowane tylko i wyłącznie wtedy, gdy rynek na sesji amerykańskiej powróci do zakresów z rana.

Na ten moment punktem odniesienia dla rynku staje się obecnie poziom TDP. Utrzymanie tego zakresu determinować będzie ruch wzrostowy. Brak utrzymania skutkuje natomiast zejściem nawet do 12 200.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.