S&P 500 zyskało we wtorek. Wall Street czeka na dane.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Główne rynki akcji w USA zamknęły się we wtorek na plusie. Optymizm na rynku pojawił się w dniu obfitującym w nowe raporty o wynikach finansowych. Wall Street zaświeciło się na mocno zielono, a S&P 500 zyskało 1,46%. Dziś inwestorzy oczekują na istotne dane dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Pojawią się raporty z sektora produkcyjnego oraz z rynku pracy. Indeksowi spółek dużych przyglądamy się kolejnego dnia, w środę 1 lutego. Jakie perspektywy ma przed sobą rynek dzisiaj?

S&P 500 z dobrym miesiącem

Wczoraj, 31 stycznia zakończyły się zmagania inwestorów na rynkach w pierwszym miesiącu 2023 roku. Tego dnia notowania indeksu S&P 500 wzrosły o 1,46%. Indeks spółek dużych wypadł lepiej od Dow Jonesa 30, który zyskał 1,09%.

Tym samym indeksy z Wall Street udowodniły wzrostowy charakter całego miesiąca. W styczniu indeks S&P 500 podwyższył się ogólnie o 6,18%, zaś Dow Jones 30 o 2,83%. Należy zauważyć, że dla indeksu spółek dużych (S&P 500) był to najwyższy wzrost od października 2022 roku.

Dwie spółki ze zmianą powyżej 10%

Strona wzrostów całkowicie zdominowała wczoraj sytuację na amerykańskim indeksie S&P 500. Ponadto zyskowne składowe odnotowywały wysokie zmiany kursów akcji. Dwie spółki zakończyły sesję ze zmianą powyżej 10%. Były to AO Smith oraz International Paper, które odpowiednio zyskały 13,67% i 10,66%. Stratnym składowym przewodziło przedsiębiorstwo Phillips, którego wycena spadła o 5,78%.

FP Markets

Rekordowy roczny przychód firmy Pfizer

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer ujawnił wczoraj swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2022 roku. W ostatnim trymestrze minionego roku przychody wyniosły 24,3 mld dolarów. Spółka zauważyła jednak, że w całym 2022 roku odnotowała rekordowy roczny przychód wynoszący 100,3 mld dolarów.

Kiedy zwracamy się ku 2023 r., spodziewamy się, że po raz kolejny ustanowimy rekordy, z potencjalnie największą liczbą premier nowych produktów i wskazań, jakie kiedykolwiek mieliśmy w tak krótkim okresie czasu” – zaznaczył prezes spółki.

Caterpillar ze skokiem przychodów o 20%

Również przedsiębiorstwo Caterpillar podało wczoraj swoje kwartalne sprawozdanie finansowe. Spółka ostatni kwartał 2022 roku zakończyła ze skokiem przychodów o 20% w ujęciu rocznym, które wylądowały na poziomie 16,6 mld dolarów. Niemniej jednak spółka odnotowała spadek w wartości wskaźnika zysku na akcję. Za IV kwartał wyniósł on 2,79 dolara.

Wzrost zysku na akcję spółki McDonald’s

Fast-foodowy gigant, czyli spółka McDonald’s podała we wtorek, że jej przychody za czwarty kwartał były wyższe od szacunków. Wyniosły one 5,93 mld dolarów, co oznacza spadek w ujęciu rocznym. W skali roku natomiast wzrósł wskaźnik EPS. Zysk na akcję okazał się wyższy o 19% i sięgnął 2,59 dolara.

Środowe publikacje danych gospodarczych

W najbliższych godzinach inwestorzy będą zwracać uwagę również na dane z gospodarki USA. Przed otwarciem sesji podany zostanie pierwszy raport z rynku pracy. Mowa o sprawozdaniu ADP dotyczącym zmiany pozarolniczego zatrudnienia w sektorze prywatnym. W godzinach sesji amerykańskiej podane zostaną natomiast sprawozdania dotyczące aktywności gospodarczej. O godzinie 16 (czas w Polsce) opublikowany zostanie kolejny raport z rynku pracy – tzw. JOLTS.

Punkt widzenia – S&P 500 pokazało wzrost, indeks przy TFR

Podczas analizy indeksu S&P 500 na wtorkową sesję rozpisaliśmy również możliwy scenariusz wzrostowy. Zakładał on: „Natomiast podbicie do TDP wiązać może się z próbą stabilnego powrotu powyżej tego zakresu. W takim przypadku przewaga popytu mogłaby skutkować budową pewnego wzrostu do 4 050”. 

Faktycznie indeks S&P 500 pokazał podbicie do poziomu TDP i udało mu się przełamać ten zakres. Rynek z tego obszaru wybił się do wyższych zakresów i po pokonaniu średniej zaliczył zakładany target.

Aktualnie, to znaczy w środę 1 lutego o godzinie 12 (czas w Polsce) notowania indeksu znajdują się przy poziomie TFR. Dziś na rynkach akcji w USA może wstrząsnąć. Jak może zachować się indeks S&P 500?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek postawić może na dalszy wzrost. Należy jednak liczyć się z tym, że taki mógłby rozpocząć się od wykonania drobnej korekty. Rynek zszedłby do zakresu średniej SMA 88, aby sprawdzić nastawienie inwestorów w tym obszarze. Przewaga kupujących wyniosłaby cenę powyżej poziom TFR, a re-test tego zakresu od góry otworzyłby drogę do 4 100.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 01.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak warto zauważyć, że okolice TFR mogą zatrzymać rynek. Nadbicie tego poziomu i zejście do średniej zakończyć by się mogło jej przełamaniem. W takim wypadku rynek powróciłby w rejony 4 000.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 01.02.2023

Konkluzja

Szykuje się dziś naprawdę ciekawa sesja. Rynki z Wall Street zapewne pokażą dziś zmienność. Czy S&P 500 wykorzysta to, aby przepchnąć notowania wyżej?

TSR : 4 110

TFR : 4 065

TDP : 4 014

TFS : 3 970

TSS : 3 924

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.